Anketa: 71 % glasujočih bi si želelo možnost odpoklica župana. A to vendarle ne bo mogoče


brca-v-ritVolivci med mandatom vendarle ne bodo imeli možnosti odpoklicati župana. Zakonske spremembe, konec leta sprejete v državnem zboru so namreč doživele veto državnega sveta, ob ponovnem odločanju v DZ pa med poslanci niso dobile zahtevane absolutne večine.

Ponovno glasovanje je zaznamoval tudi miren protest približno petnajsterice županov v preddverju državnega zbora, med katerimi pa ni bilo celjskega župana Bojana Šrota.

Institut odpoklica župana je bil najprej sprejet z glasovi poslancev SMC, DeSUS-a in Združene levice, a predviden postopek je bil izredno zapleten, zato bi do dejanskega odpoklica župana prišlo zelo težko, smo ugotavljali že v decembrskem članku na to temo, ko smo računali, koliko volivcev bi lahko med mandatom spodneslo stolček Bojanu Šrotu.

V drugo zavrnjeno z 38:37

Po vetu državnega sveta, ki je odločanje o zakonu vrnil v državni zbor, je v drugo za sprejem instituta odpoklica župana glasovalo 37 poslancev, proti pa jih je bilo 38. Za potrditev zakona je torej zmanjkalo glasov 9 poslancev, saj glasovanje po vetu državnega sveta za sprejem zakona zahteva absolutno število poslanskih glasov.

ANKETA: 71 % GLASUJOČIH SI ŽELI TE MOŽNOSTI

Med tistimi, ki ste do sedaj glasovali v naši anketi na to temo vas je kar 71 % izrazilo željo, da bi imeli možnost župana med mandatom odpoklicati. 22 % vas je menilo, da je to nepotrebno, 7 % pa je za to povsem vseeno.

Zanimivo, ampak v podobni anketi na Kozjansko.info so mnenja ZA in PROTI razdeljena precej bolj enakomerno.

[yop_poll id=”2″ show_results=”1″]

Takole so župani v sredo proti sprejetju zakona protestirali v državnem zboru RS (vir slike TOP TV):

 

sola-voznje-polsi-klik