Bo nadomestna novogradnja celjske bolnišnice za nekaj milijonov dražja?


Se bo etapa 1 nadomestne novogradnje Splošne bolnišnice Celje tik pred zaključkom del podražila za več kot 20 %? Izvajalci del naj bi namreč na Ministrstvo za zdravje naslovili zahtevek po plačilu dodatnih 5,2 milijona evrov, ki naj bi nastali pretežno zaradi podražitev, del pa tudi zaradi nepredvidenih del.

Ministrstvo podpisu zahtevkov po dodatnem plačilu naj ne bi bilo naklonjeno. Projekt etape 1 bi se sicer v primeru odobritve zahtevka podražil s 24 na okoli 30 milijonov evrov.

Gradnja nadomestne novogradnje celjske bolnišnice, ki naj bi bila po prvotnih načrtih končana februarja letos, naj bi se po poročanju portala N1, zaradi podražitev in nepredvidenih del, podražila za okoli 5,2 milijona evrov. Toliko naj bi namreč izvajalci del Kolektor Koling, Medicoengineering in Pomgrad dodatno zahtevali od Ministrstva za zdravje. Podražitve naj bi predstavljale 4 milijone dodatnih stroškov, nepredvidena dela pa 1,2 milijona evrov.

Če bi bil zahtevek sprejet, bi etapa 1 nadomestne novogradnje SB Celje, ki zajema izgradnjo štirietažne dnevne bolnišnice s helioportom, namesto 24, državo stala okoli 30 mio evrov. Projekt nadomestne novogradnje sicer zajema tri faze, katerih skupna vrednost je okoli 118 mio evrov.

Odobritev zahtevka odvisna od ministrstva, SB Celje in DRI

Ali bo zahtevek izvajalcev odobren pa bo odvisno tako od Ministrstva za zdravje oz. nadzornika projekta na ministrstvu, kot od predstavnikov bolnišnice ter državnega podjetja DRI, ki izvaja zunanji inženirski nadzor. Vsi morajo namreč za odobritev aneksa k pogodbi prispevati svoje podpise.

Pri tem portal N1 izpostavlja, da naj bi bilo ključno predvsem stališče nadzornika ministrstva za zdravje Zorana Poglajna, ki predstavlja glavnega odločevalca glede aneksov k pogodbam na ministrstvu. Ta naj bi namreč nasprotoval dodatnim zahtevkom pri celjskem projektu. Poglajen sicer skrbi še za dva projekta v drugih slovenskih bolnišnicah, kjer sta izvajalca prav tako Kolektor Koling in Medicoengineering. Pri obeh naj bi izvajalca imela podobne želje po aneksih k pogodbam, vendar naj bi tudi v tem primeru naleteli na nesoglasje Poglajna, medtem ko se drugi sopodpisniki z zahtevami strinjajo.

Da je Poglajen trn v peti izvajalecem, bi lahko kazale tudi anonimke, ki so se zoper njega, kot še piše omenjeni portal, pojavile v zadnjem času. V anonimkah naj bi se Poglajnu očitalo, da je gradbenim izvajalcem večkrat predlagal povečanje zahtevkov za dodatna dela ter da izsiljuje gradbince za gotovinska plačila. Poleg tega naj bi ga leta 2013 takratni minister za zdravje Tomaž Gantar zaradi suma nepravilnosti suspendiral, leta 2019 pa je bil Poglajen tudi pod drobnogledom specializiranega državnega tožilstva, zaradi suma, da je nezakonito spreminjal razpisne pogoje pri javnem naročilu za omenjeno novogradnjo v Celju.

Na ministrstvu so za N1 pojasnili, da so pristojni ugotovili, da so bili vsi očitki zoper Poglajna neutemeljeni, ter da je tudi sicer bil Poglajen s strani sodelavcev ocenjen kot dober vodja projektov, ki dosega dobre rezultate, projekte pa izvede korektno in brez velikega števila aneksov. Na N1 se zato sprašujejo, ali so anonimke namenjene pritisku na Poglajna oz. ministrstvo, in so z njimi povezana podjetja, ki potrebujejo Poglajnove podpise za dodatna plačila.

Ob tem velja omeniti še, da je na Poglajnovo pobudo Ministrstvo za zdravje lani vložilo tudi tožbo zoper Medicoengineeringa in podjetja Navor, nekdanjega inženirskega nadzornika celjskega projekta, ki pa je bil leta 2020 zamenjan. Od njiju ministrstvo zahteva 1,5 mio evrov, zaradi neustrezne statiske Urgentnega centra Celje.

foto: Celje.info