Celjanom se je v supervolilnem letu napovedoval še lokalni referendum, a tega očitno ne bo


Mestni svet Mestne občine Celje je na zadnji redni seji v aktualni sestavi sprejel Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Nova vas.

Sprejetje odloka je vodilo do začetka postopkov za izvedbo referenduma. Sprožili so ga prebivalci Travniške ulice, ki so v odloku zaznali grožnjo predvsem v (pre)drastičnem posegu v prostor, ki naj bi vplival na kvaliteto njihovih življenj. Prav tako pa jih je prevzel strah, da bi bil žrtev gradnje treh stanovanjskih hiš naposled tudi gozdiček ob OŠ Frana Roša.

Prebivalci tega dela mesta so tako že zbrali zadostno število podpisov za vložitev zahteve za razpis referenduma, a je še pred nadaljevanjem postopkov sledil preobrat. Župan Mestne občine Celje Bojan Šrot je namreč danes sklical dopisno sejo s katero mestnemu svetu predlaga prenehanje Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Nova vas.

Zadnja redna seja Mestnega sveta Mestne občine Celje v aktualni sestavi je pri prebivalcih Travniške ulice v Novi vasi pustila grenak priokus. Mestni svet je namreč sprejel odlok, ki na pobočju jugozahodno od OŠ Frana Roša, trem travniškim parcelam z nekaj drevesi, spreminja namembnost iz nezazidljivih v zazidljiva zemljišča. Na teh zemljiščih naj bi bila načrtovana gradnja treh stanovanjskih hiš.

Izginja pogled na dolino in gozdiček ob OŠ Frana Roša? MOC: To ne drži

Sprejemanje odloka je na seji sprožila dokaj burno razpravo. Najbolj kritičen pa je bil mestni svetnik in kandidat za župana MOC na prihajajočih lokalnih volitvah Matija Kovač. Kot je med drugim izpostavil, bi pozidava pobočja močno vplivala na obšolsko krajino, nove stavbe pa bi, glede na arhitekturne idejne zasnove, zastrle panoramski pogled na dolino, v katerem lahko sedaj (še) uživajo tako učenci šole kot občani. Izpostavil je tudi, da bo pozidava tega območja močno poslabšala kakovost življenja tamkajšnjih prebivalcev, ob čemer obstaja tudi bojazen, da bo sprejet odlok omogočil tudi poseg v parkovni gozdiček ob osnovni šoli, ki učencem in občanom predstavlja nekakšno pogozdeno oazo sredi mesta. Kovač je zaradi vseh še obstoječih pomislekov predlagal, da se odločanje o odloku prestavi na eno od naslednjih sej.

Vse očitke je nato zavrnila vodja občinskega Sektorja za prostorsko načrtovanje, promet in varstvo okolja Alenka Cizej. Dejala je namreč, da je na tem pobočju načrtovana stopničasta gradnja stanovanjskih hiš, kar pomeni, da se bodo stavbe proti vrhu pobočja postopoma nižale, zaradi česar pogled na dolino ne bo okrnjen. Prav tako je zavrnila nekatere očitke, da odlok omogoča poseg v gozdiček ob OŠ Frana Roša. Zagotovila je, da zaradi sprejetega odloka v parku ob šoli ne bo posekano niti eno drevo. Dodala je še, da so na vse tovrstne pomisleke odgovorile že strokovne službe. Odgovori in obrazložitve vseh pripomb in predlogov občanov so tudi javno objavljeni, kakor tudi pojasnila strokovnih služb glede posega v prostor, arhitektur in gradnje na tem območju.

Upor proti sprejetju odloka je pred glasovanjem pokomentiral tudi župan Bojan Šrot. Kot je navedel, se odločanje o tem odloku vleče že velik del mandata, ter da je bilo v povezavi z njim, tako z lokalnim prebivalstvom kot stroko, opravljenih že toliko aktivnosti, da si ne predstavlja, kaj sploh bi še lahko naredili. Ob tem je še pripomnil, da so bile v preteklosti tudi obstoječe stanovanjske hiše na Travniški ulici zgrajene na tem travniku, sedaj pa želijo ti isti prebivalci doseči, da se v njihovi okolici ne bi smelo več graditi. Mestni svet je nato odlok sprejel z 21 glasovi za in 6 proti..

Prebivalci Nove vasi zahtevajo referendum

Kljub vsemu pa prebivalci Travniške ulice niso vrgli puške v koruzo. Po pisanju Novega tednika so namreč kmalu po sprejetem odloku organizirali zbiranje podpisov za vložitev zahteve za razpis referenduma. Več kot 200 podpisov je tako že v torek, skupaj z zahtevo po referendumu, romalo na Mestno občino Celje. Pot referenduma pa se je tu očitno tudi končala. V petek je bila namreč nenadoma sklicana dopisna seja mestnega sveta, s katero župan Bojan Šrot predlaga preklic spornega odloka. Mestni svetniki lahko svoje glasove oddajo do nedelje.

Pričakovati je sicer, da bo županov predlog sprejet, če pa bi se postopki za izvedbo referenduma kljub temu nadaljevali, bi sledilo zbiranje še okoli dva tisoč podpisov za dejanski razpis referenduma, ki bi bil lahko izveden že po letošnjih lokalnih volitvah.

Po trditvah pobudnikov, bi zahtevano število podpisov brez težav tudi zbrali, saj naj bi njihova namera uživala podporo celotne mestne četrti Nova vas, kakor tudi učiteljev ter staršev učencev OŠ Frana Roša. Podporo naj bi jim izkazovali tudi občani območij, kjer se soočajo s podobnimi občinskimi načrti posega v prostor.

Preobrat, sklic dopisne seje in preklic odloka

Nekaj dni po oddaji zahteve za razpis referenduma je torej na Mestni občini Celje sledil preobrat. V petek je bila namreč sklicana dopisna seja, s katero župan mestnemu svetu predlaga sprejetje Odloka o prenehanju veljavnosti Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Nova vas NV-4-1. Glasove lahko svetniki posredujejo do nedelje 16. oktobra.

Na sklic dopisne seje se je odzval tudi mestni svetnik Matija Kovač, ki je prepričan, da se odločitev o prenehanju ravno sprejetega odloka ne bi zgodila, če ne bi bili v predvolilnem času. “Odločitev župana o razveljavitvi odloka pomeni, da so imeli občani, ki so mu nasprotovali, prav in da so bili njihovi argumenti točni, ter da koalicija z županom Bojanom Šrotom ni prisluhnila argumentom, temveč zgolj ozkim interesom posameznikov. To, da ti argumenti niso bili slišani do vložitve pobude za referendum pa pomeni tudi, da je z načinom odločanja v tem mestu nekaj narobe,” je zapisal.

Predlog sklepa o prenehanju odloka je župan svetnikom ponudil še pred potekom osemdnevnega roka, v katerem bi moral razpisati zbiranje podpisov za vložitev referenduma. Kovač je prepričan, da se želi občina s to potezo izogniti morebitnemu referendumu, ki bi pomenil tudi prepoved sprejema podobnega odloka do konca mandata mestnega sveta.

Kovač dodaja, da se s to odločitvijo politično odgovornost prelaga na mestne svetnike, ki bodo, kot kaže, o isti zadevi odločali diametralno nasprotno že po 14 dneh. Sklic seje namreč, kot dodaja, v vsebinskem smislu ne ponuja nobenega novega argumenta strokovne službe o sprejemljivosti in nenadni spremembi stališča do samega odloka.

Problematična tudi uporaba ceste

Travniška ulica pa je z občino v sporu še glede ene zadeve. Na upravnem sodišču je namreč odprt še sodni spor med prebivalci in občino, glede ceste na Travniški ulici. Gre za razlastitev lastnikov ceste, ki so jo ob gradnji zadnjih štirih hiš na Travniški ulici, na lastni zemlji zgradili in financirali graditelji. Ta cesta bo poleg vsega tudi ena izmed glavnih transportnih poti gradbenega materiala in težke mehanizacije za potrebe morebitne gradnje novih treh hiš. To prebivalce tamkajšnjega območja navdaja z dodatnimi skrbmi, saj so prepričani, da bi to vodilo do uničenja ceste, pod katero teče tudi kanalizacija.

Na očitke, da se bi se ob gradnji novih hiš, zaradi povečanja prometa težke mehanizacije, cesta uničila, so se na občini odzvali z argumentom, da so se praktično vse hiše na tem območju zgradile preko uporabe te ceste, zato ne vidijo težav, če bo cesta služila še za izgradnjo treh novih hiš.

B.S.