Celjani s 15 % višjimi položnicami za nadomestilo uporabe stavbnega zemljišča


V teh dneh je celjski občani prejemajo položnice z odločbami o odmeri nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) za leto 2024.

Na prednovoletni seji je celjski mestni svet sprejel novo vrednost točke za njegov izračun, ki je od prejšnje višja za 15 odstotkov. Nova vrednost z letošnjim letom tako znaša 0,001066319 evra.

Zadnja sprememba vrednosti točke je bila leta 2016, z Mestne občine Celje pa so spremembo argumentirali, da je od takrat inflacija znašla 26 % in da so se odločili za nižje zvišanje.

NUSZ predstavlja pomemben prihodkovni vir v občinskem proračunu. Za leto 2023 je ocena prihodkov iz tega naslova na območju MOC s strani fizičnih oseb znašala 6.656.400 evrov, s strani pravnih oseb pa 1.693.600 evrov. Z novo ceno točke naj bi v Celju od fizičnih oseb predvidoma zbrali skoraj 8 milijonov evrov, od pravnih pa dobra 2 milijona. Skupni priliv se bo tako povečal za poldrugi milijon. Vsi proračunski prihodki so ocenjeni na skoraj 81 milijonov evrov.

V praktičnem smislu bo za stanovanje v prvi coni, ki meri 50 kvadratnih metrov nova odmera NUSZ pomenila povišanje z 39 na 45 evrov. Za hišo v prvi coni pa s 120 na 135 evrov. Vrednosti točke iz središča proti obrobju občine padajo, tako da so tam prispevki nižji.
Celje razdeljeno na 7 območij

Nadomestilo za zazidana in nezazidana stavbna zemljišča se plačuje za vsa naselja v občini, ki so razvrščena v sedem območij. Območja so določena glede na gostoto javnih funkcij, dostopnosti do oskrbnih in storitvenih dejavnosti, načina urejanja s prostorskimi akti, opremljenosti stavbnih zemljišč s splošno komunalno infrastrukturo, urbaniziranosti okolice, dostopnost z javnimi in drugimi prometnimi sredstvi in ustrezno namensko rabo po prostorskem aktu. Območje mestnega jedra je posebno območje, kjer velja poseben režim plačevanja nadomestila v skladu s sprejetimi strateškimi dokumenti Mestne občine Celje.

1. območje: Obsega predvsem strjeno zazidavo stanovanjskih, poslovnih območij in območij centralnih dejavnosti, kjer je stopnja splošne in individualne komunalne opremljenosti visoko razvita (opremljenost večinoma s sodobno stanovanjsko cesto s hodniki za pešce in ima urejeno cestno kanalizacijo in cestno javno razsvetljavo, plinovodnim ali toplovodnim omrežjem), in za katere so večinoma izdelani podrobnejši izvedbeni prostorski akti.

2. območje: Obsega večinoma območja gospodarskih con, kjer je pretežna namembnost za gospodarske, industrijske in poslovne dejavnosti, kjer je stopnja splošne komunalne opremljenosti visoko razvita (opremljenost večinoma s sodobno stanovanjsko cesto s hodniki za pešce in ima urejeno cestno kanalizacijo, plinovodnim ali toplovodnim omrežjem, cestno javno razsvetljavo ter z urejenimi parkirnimi površinami), in za katere so večinoma izdelani podrobnejši izvedbeni prostorski akti.

3. območje: Obsega večinoma zazidavo predvsem stanovanjskih in spremljajočih poslovnih in storitvenih dejavnosti na primestnih območjih poslovno-stanovanjskih območij, kjer je stopnja splošne in individualne komunalne opremljenosti večinoma srednje do zadovoljivo razvita (večinoma opremljeno z javno cesto z asfaltiranim cestiščem brez hodnikov za pešce, odvodnjavanje ceste je površinsko, večinoma z javno razsvetljavo, zgrajeno kanalizacijo za fekalije – če odvajanje odplak ni urejeno drugače) in za katere večinoma velja urejanje s prostorskimi akti manjše regulacije od izvedbenih prostorskih aktov iz 1. in 2. območja po tem odloku.

4. območje: Obsega predvsem razpršeno in obcestno zazidavo večinoma na manjših stanovanjskih in ruralnih območjih, kjer je stopnja splošne in individualne komunalne opremljenosti minimalno do zadovoljivo razvita (opremljenost večinoma z asfaltno ali makadamsko cesto, vodovod brez hidrantne mreže, kanalizacijo za fekalije – če odvajanje odplak ni urejeno drugače) in za katere so večinoma izdelani manj podrobni izvedbeni prostorski akti. Območje starega mestnega jedra in dela soseske Breg: Obsega območje starega mestnega jedra Celje, kjer je upravno središče Mestne občine Celje in zajema ožje historično urbano središče mesta in za njega velja podrobnejši prostorski akt za staro mestno jedro Celje ter del Brega, ki ga ureja prostorski akt za del Brega in kjer je stopnja splošne in individualne komunalne opremljenosti visoko razvita (opremljenost večinoma s sodobno stanovanjsko cesto s hodniki za pešce in ima urejeno cestno kanalizacijo, zgrajeno plinovodno ali toplovodno omrežje, cestno javno razsvetljavo ter urejene parkirne površine),

1. A. območje – posebno pridobitno območje: Obsega območje, kjer je zaradi lastnosti stavbnih zemljišč, možnost ustvarjanja dohodka v nekaterih dejavnostih (zlasti trgovska, storitveno ali gostinska dejavnost ipd.) večja od preostalih območjih. To območje je geografsko ob Mariborski cesti v smeri od križišča te ceste z magistralo vzhod-zahod proti severu do avtocestnega priključka Celje – center, območje od križišča Mariborske ceste z magistralo vzhod-zahod ob Kidričevi cesti proti vzhodu do reke Hudinje ter območje ob športnih objektih Z’dežele in Zlatorog, kjer so zgoščene javne in poslovne funkcije. Na tem območju je stopnja splošne in individualne komunalne opremljenosti večinoma maksimalno do visoko razvita (opremljenost večinoma s sodobno cesto ali ulico s hodniki za pešce, urejeno cestno kanalizacijo in cestno javno razsvetljavo ter prometno signalizacijo, zgrajeno fekalno kanalizacijo, zgrajenim plinovodnim ali toplovodnim omrežjem, urejene centralne zelene površine z otroškimi igrišči in prostori za rekreacijo, motorni promet je večinoma strogo ločen od prometa pešcev in kolesarjev, javne površine so sodobno hortikulturno urejene ter ima urejene parkirne površine). Za navedeno območje so izdelani podrobnejši izvedbeni prostorski akti.

1. B. območje – posebno pridobitno območje: Obsega območje, kjer je zaradi lastnosti stavbnih zemljišč, možnost ustvarjanja dohodka v nekaterih dejavnostih (zlasti trgovska ali storitvena dejavnost ipd.) nekoliko manjša od območja 1. A. To območje je geografsko ob Kidričevi cesti, ki je glavna vhodna vpadnica v mesto, v smeri vzhoda od reke Hudinje do nadvoza ceste nad industrijskim tirom pri Slancah. Na tem območju je stopnja splošne in individualne komunalne opremljenosti večinoma visoko razvita (opremljenost večinoma s sodobno cesto ali ulico s hodniki za pešce, urejeno cestno kanalizacijo in cestno javno razsvetljavo ter prometno signalizacijo, zgrajeno fekalno kanalizacijo, zgrajenim plinovodnim ali toplovodnim omrežjem). Za navedeno območje so izdelani podrobnejši izvedbeni prostorski akti.