Mestni svet Mestne občine Celje je na zadnji letošnji seji v drugem branju potrdil občinski proračun za leto 2025. Gre za rekorden proračun v zgodovini občine, saj znaša le nekaj manj od 100 milijonov evrov. Proračun je močno investicijsko naravnan, saj je več kot tretjina sredstev namenjena naložbam.
Svetniki so odločali o 16 točkah, med drugim so sprejeli tudi Letni program športa za prihodnje leto, ki močno povečuje sredstva za področje športa ter Odlok o delitvi pogrebnih in pokopaliških storitev, kjer so se sicer pojavile polemika.
Na začetku seje se je mestni svet z minuto molka poklonil spominu na nedavno preminulega predsednika Krajevne skupnosti Ljubečna, Gorazda Železnika.
Kot običajno je bil uvodni del seje namenjen kadrovskim zadevam, v sklopu katerih so bila potrjena imenovanja predlaganih predstavnikov Mestne občine Celje v svete zavodov Strokovno izobraževalnega centra Alme M. Karlin, Slovenskega ljudskega gledališča Celje in Celjskega mladinskega centra ter nadzorna sveta družb Simbio in Vodovod – Kanalizacija.
Skupni odhodki proračuna MOC za leto 2025 bodo znašali 98.630.469 evrov, kar je približno 10 odstotkov več kot v prvi obravnavi. Proračun je izrazito razvojno usmerjen, saj bo blizu 40 odstotkov sredstev namenjenih investicijam in investicijskim transferjem. Poseben poudarek z načrtovanimi investicijami in programi dajemo izboljšanju kakovosti življenja v občini na področjih prometa, varnosti, zdravja, rekreacije, zelenim površinam, skrbi za vse generacije, digitalizaciji različnih procesov …
V letu 2025 bo v Celju tudi pilotnoa izvedba participativnega proračuna, ki se bo zaključila z realizacijo projektov v letu 2026.
Prihodnje leto bodo stekla gradbena dela pri ključnih infrastrukturnih projektih, financiranih iz evropskega programa Celostne teritorialne naložbe (CTN). Med njimi so Center urbanega dogajanja (Kajuhov dom), Zelena cona (drevesni park Medlog), ter projekt celovite obnove Ceste na grad in izgradnje pločnika in s tem varne šolske poti na Skalni kleti.
Poleg tega je predvidena gradnja novega vrtca Čira Čara na Škapinovi ulici ter prizidka k II. osnovni šoli, kar je novost v drugem branju. Nadaljevala se bodo dela na stadionu Z’dežele, v Stari grofiji, Vili Sonja (Zdravstveni dom Celje) in Toplarni Celje.
Niz urejanja otroških in športnih igrišč ter rekreativnih površin se bo nadaljeval tudi v prihodnjem letu, Celje bo bogatejše tudi za prvi pravi skate park. Skupaj z družbo ZPO Celje d.o.o. v prihodnjem letu načrtujejo še nekaj drugih investicij na področju športne infrastrukture.
V sklopu obsežnih protipoplavnih ureditev, ki jih izvajajo v sodelovanju z Direkcijo RS za vode, se bodo po nedavnem podpisu pogodbe začela dela za izgradnjo nadomestnega mostu v Polulah, prav tako pa tudi za ostale ureditve na vodotokih, ki so financirane s sredstvi iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO). V sklopu teh projektov je predvidena tudi izgradnja krožišč Toper in Polule.
V prihodnjem letu se bo nadaljevala in tudi končala obnova nekaterih cest in ulic, kot na primer Razlagove ulice, Ceste v Lokrovec, povezovalne ceste na Babnem, pločnika Prekorje, začela pa se bo obnova ceste Ljubečna–Zadobrova, načrtovana je ureditev Gasilske ulice. Načrtujejo še ureditev spodnjega parkirišča na Mestnem pokopališču Celje, obnovo sanitarij in strehe na poslovilnem objektu pokopališča.
Predvidena je še izvedba projektov solarizacije javnih objektov (OVE) in energetskih prenov (URE), zaključek nakupa e-avtobusov in e-kombija za širitev mreže Celebusa, začelo pa se bo tudi uresničevanje projektov iz Dogovora za razvoj regij (vodooskrba, izgradnja manjkajoče kanalizacije v aglomeraciji Celje ter projekt zeleni Golovec).
Proračunska sredstva vključujejo projektiranje še dveh velikih projektov, ki ju bodo prijavljali na evropski mehanizem Celostne teritorialne naložbe (CTN) – Bregova Savinje in Prešernova ulica, ki bosta prinesla urejanje dveh izjemno priljubljenih in hkrati zelo pomembnih predelov mesta. V letu 2025 bodo izvedli še arhitekturni natečaj za projekt Potniški center Celje.
Za področje družbenih dejavnosti bo namenjenih skoraj 30 milijonov evrov, kar znaša slabo tretjino proračuna. V skladu z lani sprejetimi strategijami se povečujejo sredstva namenjena za šport, kulturo ter turizem, povečujejo se sredstva na področju socialnega varstva, aktivne politike zaposlovanja, predšolskega in osnovnošolskega izobraževanja ter tekočih transferjev v javne zavode in sredstva namenjena znanosti.
Proračun za leto 2025 prinaša tudi povečanje sredstev za prometno varnost, ki bo dobila svojo nadgradnjo z novo Celostno prometno strategijo, nadaljevali bodo s projektiranjem in izgradnjo kolesarskih povezav. V proračunu so zagotovljena sredstva za krepitev procesov digitalizacije (novo spletno mesto MOC, nadgradnja Centralke, digitalizacija razpisov, prostorskih aktov, optimizacija nadzora parkirišč in prometa …). Skladno z zakonodajo, ki sledi evropski direktivi, se povečujejo tudi sredstva za kibernetsko varnost.
Skupni prihodki proračuna bodo znašali 94.628.369 evrov, kar je 8 odstotkov več kot v prvi obravnavi, pri čemer največji delež pripada davčnim prihodkom (46,8 milijonov evrov). Proračun pa tudi v drugem branju prinaša močno povečan delež sredstev, ki so vezana na razpise države in EU in bodo znašala okoli 10 milijonov evrov.
Primanjkljaj se glede na ocenjeno realizacijo proračuna v letu 2024 znižuje in bo znašal približno 4 milijone evrov. V proračunu je predvideno zadolževanje v višini do 8 milijonov evrov, Mestna občina Celje bo ob tem odplačala za 4,1 milijonov evrov dolga, ki zapade v prihodnjem letu.
Odlok o načinu izvajanja pogrebne in pokopališke dejavnosti
Mestni svet je sprejel odlok, ki usklajuje izvajanje pokopališke in pogrebne dejavnosti z Zakonom o pogrebnih in pokopališki dejavnosti. Po novem bo v Celju hibridni model, kar pomeni da bo dejavnost razdeljena med javno podjetje in koncesionarja. Koncesionar bo izvajal storitve 24-urne dežurne službe ter zagotavljal storitve grobarjev in pokopališko pogrebnega moštva, izdajal soglasja k izvedbi gradbenih del na grobovih ter vodil evidence. Javno podjetje Zelenice d.o.o. bo oddajalo grobove in mrliško vežico v najem ter izvajalo vzdrževanje in investicijsko vzdrževanje na pokopališčih. Za te dejavnosti je mestni svet tudi doregistriral to javno podjetje.
Še prej pa so bile na seji sprejete tudi ustrezne spremembe odloka o gospodarskih javnih službah v MOC.
Mestni svet je obravnaval tudi nov cenik gospodarske javne službe izvajanja pokopališke in pogrebne dejavnosti. Svetniki so soglasno sklenili, da bodo o ceniku odločali na eni izmed prihodnjih sej oziroma na dopisni seji, potem ko bodo strokovne službe pripravile dodatne primerjave cen in obrazložitve.
Povečanje sredstev za področje športa
Mestni svet Mestne občine Celje je sprejel Letni program športa za leto 2025, ki predvideva znatno povečanje sredstev za področje športa. Potem ko je MOC v letošnjem letu prvič po več kot desetletju povečala sredstva za športna društva, njihove programe in druge športne vsebine z 877.500 evrov na 895.050 evrov, bo ta znesek v letu 2025 še narasel in bo znašal 980.951 evrov.
Poleg tega so v proračunu za leto 2025 predvidena še dodatna sredstva v višini 150 tisoč evrov za javni razpis, ki je namenjen promociji Mestne občine Celje skozi šport.
Spremembe odlokov za delovanje mladih
Svetniki so na zadnji seji v tem letu nekaj časa namenili mladim. Potrdili so namreč spremembe in dopolnitve odloka o mladini ter pravilnika o sofinanciranju mladinskih programov in programov za mlade v Celju.
Sprejete spremembe bodo omogočile, da bo MOC lahko na podlagi javnih razpisov poleg mladinskih programov in programov za mlade financirala ali sofinancirala tudi projekte za mlade.
Za del Slanc OPPN, ki bo omogočal gradnjo poslovnih objektov
Mestni svet je sprejel odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Slance območje SL-4-2. Območje OPPN se nahaja v naselju Bukovžlak, na levem bregu potoka Ložnica. Predstavlja nepozidan prostor travniških površin, na katerem je predvidena gradnja poslovnih, trgovskih, garažnih, industrijskih in skladiščnih stavb ter ureditev okolice.
Mestni svet na seji sprejel sklep o financiranju političnih strank in dela članov mestnega sveta v letu 2025.
Višina sredstev namenjenih financiranju političnih strank je v proračunu Mestne občine Celje določena za posamezno proračunsko leto. Sredstva za financiranje političnih strank za leto 2025 bodo znašala 116.851,20 evrov, kar je nekaj manj od 0,6 odstotkov sredstev primerne porabe v MOC (29.875.134,00), ki jih ima MOC opredeljene v predpisih, ki urejajo financiranje občin. S potrjenim sklepom bodo politične stranke, ki so leta 2022 sodelovale na lokalnih volitvah, financirane v višini 0,64 evra na glas volivca. V skladu s poslovnikom mestnega sveta pa MOC financira delo članov v mestnem svetu tako, da iz proračuna zagotovi vsakemu klubu svetnikov 180 evrov mesečno na posameznega člana sveta, ki je član kluba svetnikov.