Včeraj sta merilni postaji Agencije Republike Slovenije za okolje v Celju izmerili preseganje mejne vrednost delcev PM10 v ozračju.
Včerajšnja dnevna vrednost delcev PM10 je na postaji Ljubljanska cesta znašala 76, na postaji Bolnica pa 71. V Sloveniji je bilo več delcev izmerjeno samo še v Črnomlju, in sicer 98 ter v Črni na Koroškem – 82. Mejna vrednost sicer znaša 50.
Modelska napoved indeksa kakovosti zraka
Za današnji dan je modelska napoved indeksa kakovosti zraka, ki jo je pripravil ARSO pokazala večinoma slabo kakovost.
Modelska napoved prikazuje simulacijo urnih vrednosti indeksa kakovosti zraka. Indeks kakovosti zraka se izračunava z modelom CAMx na podlagi ravni onesnaženosti petih onesnaževal: delci PM10 in PM2,5, NO2, SO2 in O3. Za vsako onesnaževalo se po metodologiji Evropske okoljske agencije za vsako uro določi indeks oziroma razred kakovosti zraka. Možni razredi so: zelo dobra, dobra, sprejemljiva, slaba, zelo slaba in izredno slaba kakovost zraka. Skupni indeks določa onesnaževalo uvrščeno v razred z najslabšo kakovostjo zraka. Za O3, NO2 in SO2 se pri izračunu upoštevajo urne ravni onesnaževal, v primeru delcev PM10 in PM2,5 pa 24 urno drseče povprečje.
Na ARSO Pričakujejo, da bo v zimskem obdobju indeks kakovosti zraka praviloma določala raven delcev, poleti pa raven ozona.
O zraku tudi spletna diskusija
O slabi kakovosti zraka se je razvnela debata tudi na Facebook skupini Cjele, Cjele! Uporabniki so za situacijo krivili standardne vzroke kot sta industrija in promet, pa tudi individualna kurišča, precej pa jih je opozarjalo tudi na vpliv pirotehnike.
Vanja Tanjšek, čigar fotografijo smo uporabili v glavi prispevka je v komentarju zapisala: “Včeraj dopoldne pogled na Celje. Saj je lepo, da se non-stop delajo kolesarske steze, pa prenavljajo vrtčevska igrišča in delajo nove rekreacijske površine, ampak dragi moji, če bomo ob tem dihali takšen zrak … nam vse to ne bo kaj prida nucalo. Takšno industrijo postaviti sredi doline, kotline, mesta je žaganje veje na kateri sedimo. Ampak plani so industrijsko cono močno razširiti, jo postaviti na zelene travnike in njive sredi vasi, ki je praktično že mestna četrt. Se vam zdi to pametno, odgovorno?”
Priporočajo prilagoditev fizičnih aktivnosti
Z ARSO v primerih onesnaženega zraka predlagajo redno spremljanje izmerjenih urnih vrednosti delcev PM10 oziroma indeksa kakovosti zunanjega zraka ter prilagoditev aktivnosti na prostem.
Ob povišanih koncentracijah delcev v zraku je priporočljivo zmanjšanje fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem. Še posebej osebam, ki imajo že od prej težave z dihali, srcem in ožiljem ter drugim iz ogroženih skupin prebivalstva svetujejo, naj se na prostem gibajo takrat, ko je onesnaženost tekom dneva najnižja in se pri tem izogibajo bližini prometnic, izberejo naj park ali gozd. V času močno povišanih koncentracij svetujejo, da ostanejo doma.
Pomembno je pravilno kurjenje
Območje slabe kakovosti zraka bo v nedeljo še bolj obsežno kot v soboto; vir foto: ARSO
Eden največjih virov onesnaženja so delci, ki jih izpuščajo različna kurišča. Do preseganja mejnih dnevnih vrednosti v Celju prihaja praviloma prihaja samo pozimi, ko se ostalim virom kot je npr. promet pridružijo kurišča za ogrevanje. Razlog so tudi meteoroloških pogoji.
Onesnaženje iz kurišč je moč zmanjšati tudi s pravilnim kurjenjem:
- kjer za ogrevanje uporabljamo les, je pomembno pravilno kurjenje (ne kurimo mokrega, vlažnega lesa, saj s tem čezmerno onesnažujemo okolje),
- redno čiščenje, vzdrževanje in servisiranje peči.