Celjska toplarna bo odslej lahko sežigala več smeti


Toplarna Celje je konec prejšnjega meseca prejela odločbo o spremembi okoljevarstvenega dovoljenja za povečanje termične obdelave nenevarnih komunalnih odpadkov, in sicer do 40.000 ton, kar je tudi njena zmogljivost.

S pridobljeno spremembo dovoljenja lahko v javnem podjetju Energetika Celje, ki upravlja s toplarno, nadaljujejo s postopki investicije v energetsko optimizacijo termične obdelave odpadkov v Toplarni Celje.

Tehnološka shema postrojenja za sežig odpadkov v Toplarni Celje; vir foto: TC

Ta bo tudi pogoj za pridobitev nove koncesije za sežig odpadkov po poteku obstoječe. Projekt optimizacije je namenjen rešitvi izrabe odvečne toplote, ki se, zlasti v obdobjih manjših potreb po toploti v sistemu daljinskega ogrevanja, ohlaja na zračnem kondenzatorju.

Po njihovem bi se z optimizacijo energetskega sistema in večjim izkoristkom obstoječih naprav optimizirali tudi obratovalni stroški.

Toplarna vse bolj kot predelovalka
Zračni pogled na Toplarno Celje

Trenutno je Toplarna Celje razvrščena med odstranjevalce odpadkov (oznaka postopka »D«). Za razvrstitev naprave med predelovalce (oznaka postopka »R«) pa mora naprava izpolniti zahtevo po energetski učinkovitosti, ki jo predvideva zakonodaja in podaja razmerje med koristno porabljeno proizvedeno toploto in električno energijo ter energijo, ki je bila v napravo vnesena v obliki odpadkov.

Energetska učinkovitost Toplarne Celje je po njihovem mnenju visoka že sedaj in bi lahko, s prilagoditvijo obratovalnih režimov in minimalnimi tehnološkimi spremembami, prešla v delovanje po postopku R1, s čimer bi zagotavljala doseganje zahtevane energetske učinkovitosti.

15 let obratovanja

Toplarna Celje obratuje od leta 2009 in po besedah Helene Kojnik iz Energetike Celje dosega cilje in uresničuje namene, zaradi katerih je bila zgrajena. To so: zmanjšanje količin odlaganja odpadkov in prihranek deponijskega prostora, zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov in prihranek primarnih virov za proizvedeno električno energijo in toploto. Prav tako deluje skladno z zadnjimi smernicami politike sežiganja odpadkov, ki so opredeljene v dokumentu najboljših razpoložljivih tehnik sežiganja odpadkov z nazivom Best Available Techniques – BAT.