Celje na mednarodnem festivalu na Poljskem prejelo certifikat za dve dobri praksi


Na festivalu Urbact v poljskem Vroclavu je Celje prejelo nagrado za dobri praksi, in sicer za urbani gozd ter začasno rabo prostora GT8. Nagrado je sicer prejelo 116 urbanih praks, od tega pet slovenskih iz štirih mest.

Na razpis programa Urbact za dobro prakso, kar lahko postane učinkovita, participativna, celostna in preprosto prenosljiva lokalna pobuda, je prispelo 250 praks iz 32 evropskih držav.

Mestna občina Celje je na razpis prijavila Mestni gozd – prakso urbanega gozda z razvojem mestnih gozdov, Zavod Celeia Celje pa začasno rabo prostora GT8 kot primer gospodarske ustvarjalnosti z uporabo praznih stavb in nerazvitih območij.

Tanja Tamše in Samo Seničar; foto: MOC

Certifikata sta na Urbact festivalu mest prevzela podžupan Samo Seničar in Tina Huremovič z Zavoda Celeia Celje. Delegacija Mestne občine Celje dobri praksi na festivalu tudi predstavlja in vzpostavlja partnerstva za razpise.

»Na Urbact festivalu v Vroclavu smo z veseljem in ponosom prejeli priznanji za dobri praksi našega mesta. Priznanji potrjujeta, da lahko tudi srednje veliko mesto, kot je Celje, s premišljenimi in vključujočimi pristopi prispeva k bolj pravični, solidarni in trajnostni prihodnosti evropskih mest. Verjamem, da je naloga lokalne skupnosti predvsem ta, da gradi mesto po meri ljudi – s poudarkom na dostopnosti, skupnostnem duhu in skrbi za najranljivejše. Ti priznanji razumem kot spodbudo, da nadaljujemo z razvojem politik, ki temeljijo na sodelovanju, enakosti in skrbi za skupno dobro,« je ob prejemu certifikata povedal podžupan Samo Seničar.

Drevesna hiša; foto: Rok Deželak

Mestni gozd Celje je primer načrtovanega in trajnostnega pristopa k razvoju urbanega gozda. Za prebivalce Celja ima velik pomen, saj se nahaja v neposredni bližini starega mestnega jedra. Ponaša se z urejenimi učnimi potmi, trim stezo, gozdnimi igrali, največjo drevesno hišo v Sloveniji in največjim izmerjenim drevesom v Sloveniji. Mestni gozd Celje je kraj igre, učenja, gibanja in raziskovanja, privablja pa tudi z dogodki in gozdno knjižnico v drevesni hiši.

Utrinek s predstavitve; vir foto: MOC

»Izkušnja sodelovanja na festivalu, na katerem se predstavlja 116 dobrih evropskih praks je neprecenljiva. V dveh dneh smo obe naši praksi v živo, ena na ena, predstavili številnim predstavnikom mest iz cele Evrope. Vesela sem velikega interesa, ki smo ga dosegli in vzpostavitve konkretnih kontaktov za sodelovanja v evropskih projektih za katera so že ali pa še bodo objavljeni razpisi. Obenem smo Urbactov festival izkoristili za spoznavanje dobrih praks v drugih državah in razprav o tem, kako se soočajo z izzivi, s katerimi se srečujemo tudi v Celju. Verjamem, da bodo aktivnosti, ki jih je ta teden imela celjska delegacija v poljskem Vroclavu, zelo kmalu obrodile sadove,« pa je o sodelovanju na Urbact festivalu mest povedala Tina Huremovič z Zavoda Celeia Celje.

Pogled na GT8; foto: Andraž Purg / ZCC

Začasna raba prostora GT8 v starem mestnem jedru Celja odgovarja na izzive, s katerimi se v okviru oživljanja starega mestnega jedra sooča mestni marketing, obenem pa zadovoljuje potrebe lokalne skupnosti, nevladnih organizacij, umetniških skupin in posameznikov po prostoru manjših dimenzij za javno izvajanje njihovih praks in vsebin. Te dni v GT8 gostujejo učenci III. osnovne šole Celje z začasno razstavo.

Preostale tri nagrajene slovenske prakse:

  • Energetska skupnost Sončna šola, Občina Hrastnik: Energetska skupnost, ki temelji na sončni elektrarni za lastno porabo v lasti zadruge
  • Inkluzivni festival Igraj se z mano, Mestna občina Ljubljana: Združevanje posameznikov s posebnimi potrebami in brez njih za krepitev sodelovanja
  • Preoblikovanje bazenov za odpadne vode v središča biotske raznovrstnosti, Občina Ormož: Uspešna obnova habitatov – od bazenov za odpadne vode do središč za ohranjanje ptic in biotske raznovrstnosti

Povezava k vsem nagrajenim praksam