Kdor ima ta čas v lasti delnice največjega celjskega podjetja, Cinkarne Celje, se mu smeji kot še nikoli. Od februarja letos se je vrednost delnice podvojila – iz 70 na 140 evrov, Cinkarna pa tradicionalno od dobička izplačuje visoke dividende.
A poznavalci finančnih trgov so za portal Siol.net ocenili, da bo vrednost delnice še naraščala, saj gre za “najbolj podcenjeno delnico na ljubljanski borzi.”
Podjetje z nekaj manj kot tisoč zaposlenimi je lani ustvarilo 171 milijonov evrov prihodkov in sedem milijonov evrov dobička, letos pa se je dobiček iz poslovanja povečal za 56 odstotkov, čeprav naj bi bil ta po napovedih uprave nižji od lanskega
Glavni razlog za uspešno poslovanje naj bi bile visoke globalne cene titanovega dioksida, primarnega produkta Cinkarne, ki ga na globalnem trgu ni v presežkih, pri čemer naj bi še nekaj časa ostalo.
Vrednost delnice Cinkarne je tako v slabem letu dni narasla na 140 evrov in naj bi v prihodnje še bolj, a strokovnjaki za Siol.net obenem opozarjajo, da je njena likvidnost še vedno nizka, saj je bilo z njo v zadnjem letu le dobrih devet milijonov evrov trgovanja. Prav to pa lahko ob kakšni slabi novici hitro potisne vrednost delnice navzdol.
Kljub potencialnim dobičkom so namreč z delnico povezana tudi tveganja, med katerimi strokovnjaki na Siolu omenjajo gibanje odkupnih cen na svetovnih trgih in okoljska tveganja.
Slednjega se v Cinkarni zavedajo in del tega je tudi začetek obnovitvenih del na odlagališču Bukovžlak, kjer so stroji zabrneli pred štirinajstimi dnevi.
Kljub vsemu je Cinkarna zanimiva za tuje investicije. Po lanskem poskusu prodaje, ki je propadel zaradi prenizkih ponudb, bi namreč konzorcij državnih lastnikov, bank in skladov, ki ima v lasti 71 % podjetja, lahko kaj kmalu prejel ponudbo, ki bi jo bilo težko zavrniti. Podjetje namreč ostaja na vladnem seznamu za prodajo.
Utrdili bodo ogrado, ki loči odlagališče Bukovžlak od naselja
Zaradi naraščanje podzemne vode na zaprtem odlagališču za odpadke Bukovžlak, s katerim upravlja Cinkarna, je pristojni inšpektor ocenil, da je potrebno utrditi pregrado, ki odlagališče ločuje od naselja, je poročala TV Slovenija. Ob ekstremnem potresu naj namreč pregrada ne bi več zdržala deponije cinkarniške rdeče sadre, podtalnica na tem območju pa je onesnažena s težkimi kovinami, ampak to naj ne bi vplivalo na zdravje ljudi.
Vrednost del, ki so se začela pred 14. dnevi in se naj bi končala poleti, znaša 400 tisoč evrov. V naslednjih letih naj bi sledila še obsežnejša obnova v vrednosti petih milijonov evrov, so še poročali v Slovenski kroniki.