Na izredni seji Občine Polzela, ki so jo sklicali po nedavnem onesnaženju pitne vode na Žalskem, sta o trenutni situaciji in ukrepih spregovorili epidemiologinja Alenka Trop Skaza, strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen in direktor JKP Žalec Janez Primožič. Kot je znano, je analiza vode iz vodovodnega sistema Šempeter pred dnevi pokazala, da v njej ni več prisotnih bakterij fekalnega izvora, zaznali pa so prisotnost norovirusa.
Na Žalskem do nadaljnjega še vedno velja prekuhavanje vode, saj je pred dnevi analiza vode iz oporečnega vodnega sistema Šempeter pokazala še prisotnost norovirusa. Epidemiologinja Alenka Trop Skaza je na seji ob tem poudarila, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi ob prisotnosti norovirusa. Vodo je tako treba prekuhavati za pitje, kuhanje, pripravo hrane, toplih in hladnih pijač ter ledenih kock, pa tudi, predvsem če je voda motna, za pranje sadja in zelenjave in vodo za umivanje zob. Majhne otroke in dojenčke se priporoča umivati s prekuhano vodo.
Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je pojasnil, da novih primerov okužb niso zabeležili od prejšnjega četrtka, zaradi česar smatrajo, da je epidemija izzvenela. Sicer pa je izpostavil, da norovirus ni nekaj novega. Vsako leto namreč evidentirajo od 1500 do 4000 primerov okužb. Norovirus je najbolj pogosti povzročitelj okužbe prebavnega trakta, ki je širši populaciji bolj znana pod imenom trebušna gripa. Pri zdravih ljudeh obolenje poteka blago, več zapletov pa lahko povzroči pri osebah s slabšo imunsko odpornostjo. Norovirusi so zelo infektivni in se širijo na veliko načinov, najpogosteje preko dotikanja rok in drugih predmetov onesnaženih z blatom.
V vzorcih vode na Žalskem je bilo odkritih več povzročiteljev, ki lahko vsak zase povzroča okužbo prebavnega trakta in tako, kot jo povzročajo norovirusi, so pokazale mikrobiološke raziskave v blatu obolelih. Na NIJZ zato predlagajo, da se z ukrepi prekuhavanja prekine šele, ko bodo izvidi vode dvakrat ustrezni. Rezultati naslednjih analiz bodo znani v naslednjih dneh. Prebivalci naj tudi pazijo na osebno higieno in so pozorni pri pripravi hrane, je še svetoval Eržen.
Direktor JKP Žalec Janez Primožič pa je izpostavil, da je pričakoval jasne usmeritve zdravstvene stroke o pojavu norovirusa, ki so ga potrdili v njihovem vodovodnem sistemu in po njegovo predstavlja širši zdravstveni problem, s katerim se doslej niso nikoli soočili.
Povzetek postopka prekuhavanja vode
- Dezinfekcija pitne vode s prekuhavanjem je varna metoda.
- Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost.
- Če je voda motna, jo pred prekuhavanjem zbistrimo z usedanjem in nato filtriramo.
- Preprečiti je treba možnost naknadnega onesnaženja prekuhane vode.
- Vodo hranimo v hladilniku.
- Za pitje in pripravo hrane jo uporabljamo 24 ur, izjemoma 48 ur.