Epidemija stagnira z visokim številom dnevno okuženih. Presegli smo črni mejnik 5000 žrtev covida-19. Se obetajo ostrejši ukrepi?


Epidemija se glede števila potrjenih dnevnih okužb nahaja na platoju. Podobno je bilo lani, ko je ta stagnacija relativno visokega števila dnevnih okužb trajala skoraj do konca leta. Trenutna umiritev naraščanja števila okuženih pa se bo v bolnišnicah pokazalo šele teden ali dva. Upati gre, da se bo število okužb začelo zmanjševati, kar bi posledično razbremenilo zdravstveni sistem, ki deluje na robu zmogljivosti. Zaradi velike kadrovske stiske naj bi v kratkem dobili tudi pomoč iz tujine, prvi v Slovenijo prihajajo zdravniki in zdravstveno osebje italijanske vojske. Zaradi alarmantnih razmer v zdravstvu zato pristojni znova pozivajo ljudi k odgovornosti, solidarnosti in cepljenju.

“V zdravstvu imamo standarde in normative, ki zagotavljajo kvaliteto dela. Ti standardi so zdaj žal pozabljeni. Marsičesa, kar bi bolnikom pripadalo, ne moremo zagotoviti, saj se borimo za njihova življenja. Če bomo želeli širiti kapacitete, bomo potrebovali tujo pomoč,” je stanje v bolnišnicah pokomentirala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.

Vodja oddelka intenzivne terapije na infekcijski kliniki Matjaž Jereb pa je med drugim poudaril, da je težava tudi ta, da covidni bolniki na intenzivni negi, ki je rekordno polna, ostajajo okoli 20 dni, kar je dlje od bolnikov na navadnem oddelku, kar predstavlja še dodatno težavo. “Prav zaradi prevelike zasedenosti intenzivnih neg pa lahko pade zdravstvo v sleherni državi. Teh resursov ne moremo v nedogled povečevati, edina rešitev je, da obvladamo epidemijo in zmanjšamo število okuženih,” je poudaril in dodal, da na srečo trenutno še niso na točki, ko bi se bilo treba odločati, koga priklopiti na aparate, čeprav stanje ne vliva optimizma. Ocenjuje, da bo samo novembra v Sloveniji umrlo okoli 400 covidnih bolnikov.

Minister za zdravje Janez Poklukar je medtem zatrdil, da zaenkrat v veljavi ostajajo trenutno veljavni ukrepi. Strokovna skupina za covid pa medtem predlaga študij na daljavo in delo od doma. Vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar je ob tem povedala, da je največ okužb v domačem okolju, na delovnem mestu in v vzgoji in izobraževanju. Poudarila je, da je glede okužb problematično tudi zasebno druženje.

Predsednik vlade Janez Janša medtem napoveduje zaostrovanje ukrepov. Kako radikalno se bo zaostrovalo pa ni znano.

V intenzivnih covid enotah že 236 obolelih za covidom-19

Včeraj je bilo opravljenih skupaj 79.743 testov (PCR + HAT) na virus SARS-CoV-2. Izvidi PCR testov so potrdili skupno 3.662 okužb, kar je 2,6 % več kot teden prej, ko je bilo potrjeno okuženih 3.570 oseb.

Opravljenih je bilo rekordnih 70.523 hitrih antigenskih testov (HAGT) in 9.220 molekularnih PCR testov, ki so potrdili 3.662 okužb z deležem pozitivnih izvidov 39,7 %.

Hospitaliziranih so 1.104 covidni bolniki oz. 9 več kot dan prej. Od vseh jih trenutno (glede na podatke Covid-19 Sledilnika) 253 potrebuje intenzivno covid nego oz. 8 več kot dan prej. V bolnišnice so bili sprejeti 104 bolniki s hujšim potekom covida-19. Iz bolnišnic so odpustili 72 prebolevnikov. Najmlajši hospitalizirani covidni bolnik je star 20 let, najmlajši hospitalizirani bolnik na covid intenzivi pa je star 26 let. Včeraj je umrlo 24 bolnikov s covidom-19. Od začetka epidemije je skupaj umrlo 5.001 bolnikov s covidom-19.

7-dnevno povprečno število potrjeno okuženih je 3.269 okuženih oseb (včeraj 3.255). 14-dnevna pojavnost na 100 tisoč prebivalcev je 2.153 (včeraj 2.193).

Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je 46.243 (včeraj 46.243).

Epidemiološko stanje na Celjskem

Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 423 okužb (prejšnji teden 474). Največ okužb je bilo potrjenih v občini Velenje 57, sledijo Celje 51, Žalec 39, Šentjur 38, Slovenske Konjice 31, Laško 29, Rogaška Slatina 21, Polzela 16, Vojnik 16, Braslovče 14, Zreče 13, Šmarje pri Jelšah 11, Šoštanj 11, Podčetrtek 10, Gornji Grad 8, Prebold 8, Rogatec 7, Šmartno ob Paki 7, Štore 7, Mozirje 6, Vransko 5, Kozje 4, Ljubno 3, Rečica ob Savinji 3, Dobrna 2, Luče 2, Nazarje 2, Solčava 1, Vitanje 1.

7-dnevno povprečno število okuženih v savinjski regiji je 362,4 (včeraj 369,7).

Splošni bolnišnici Celje se zdravi 130 bolnikov s hudim potekom covida-19 (včeraj 134). 32 covidnih bolnikov potrebuje intenzivno covid nego. Včeraj so sprejeli 2 covidna bolnika, odpustili so 6 prebolevnikov. Največ covidnih bolnikov doslej so imeli v SB Celje hospitaliziranih 28. novembra lani, ko je pomoč potrebovalo 161 obolelih za covidom-19.

Precepljenost

Po podatkih NIJZ-a je bilo do sedaj s prvim odmerkom cepljenih 1.215.063 oseb. To je 58 % vseh prebivalcev Slovenije, cepljene je 68 % vse odrasle populacije. Z vsemi odmerki pa 1.134.697 oz. 54 % vseh prebivalcev (64 % vse odrasle populacije).

Podatke o tem, koliko potrjeno okuženih in hospitaliziranih v Sloveniji je polno cepljenih proti covidu-19, najdete tukaj.

Kakšna je trenutna precepljenost po regijah, občinah ter na nacionalni ravni, kakor tudi ostale informacije o cepljenju, najdete tukaj.

Urnik cepljenj, ki jih redno izvaja ZD Celje najdete TUKAJ – klik.

Cepilno mesto je od 2. avgusta 2021 tudi v Urgentnem centru Splošne bolnišnice Celje. Več tukaj.

Seznam vseh cepilnih enot po Sloveniji najdete tukaj.

Več informacij o cepljenju proti covidu-19 najdete tukaj. Kdaj in kje po lokacijah po Sloveniji se nahajajo mobilne cepilne enote najdete tukaj.

B.S., foto: UKC MB (uvajanje prostovoljcev v delo)