Za nami je še en temperaturno močno nadpovprečen julij, najtoplejši vsaj od leta 1950, so izmerili meteorologi. Na slovenskem nivoju je bil tudi bolj osončen in podpovprečno namočen. Ravno slednje pa ne velja za Celje, ki je bilo minuli mesec med najbolj namočenimi območji v Sloveniji.
Da se svet segreva, Slovenija pa še nekoliko hitreje od svetovnega povprečja, je splošno znano dejstvo. Kaj to pomeni v praksi, smo videli minuli julij, ki je bil za 2,5 °C toplejši od povprečnega primerjalnega obdobja 1991–2020. S tem je prehitel dosedanji najtoplejši julij, leta 2015 (odklon 2,3 °C), z odklonom 2,0 °C mu sledi julij 2022. Najhladnejši juliji v tem obdobju, v letih 1954, 1960 in 1978, so imeli odklon okoli –3,4 °C.
Podatek o toliko nadpovprečnem mesecu velja skoraj za celotno Slovenijo, vključno s Celjem. Prav tako, ko gre za osončenje. Na ravni države je trajanje sončnega obsevanja znašalo 111 % dolgoletnega povprečja, kar ga uvršča na osmo mesto najbolj sončnih julijev od leta 1961. Najmanj sončnega vremena je bilo leta 1972, le 66 % dolgoletnega povprečja, najbolj osončen pa je bil julij 2013, s kazalnikom 119 %.
Višina padavin pod dolgoletnim povprečjem, a ne v Celju
Nekaj več razlik po Sloveniji je glede višine padavin. Ta je bila na državni ravni na 84 %, kar letošnji julij uvršča v tretjino najmanj namočenih julijev od leta 1950. V tem obdobju je bil najmanj namočen julij 2013, s kazalnikom le 36 %, najbolj pa julij 1972, ko je kazalnik višine padavin dosegel kar 190 %.
Gledano natančneje sta zahodna in južna Slovenija prejeli podpovprečno količino padavin, prav tako Kamnik z okolico, Posavsko hribovje, Pohorje in Kozjak ter skrajni severovzhodni del Slovenije. Relativno najmanj padavin je padlo v okolici Nove Gorice in v pasu ob južni meji s Hrvaško, kjer je kazalnik padavin padel tudi pod 20 % (npr. Koper 19 %). Relativno največ padavin je padlo v Karavankah, Velenjski in Celjski kotlini, v Halozah in delu Slovenskih goric, kjer je kazalnik padavin segel tudi nad 180 %.
Kot kaže spodnji zemljevid, je bilo Celje po višini padavin, glede na primerjalno obdobje 1991-2020, na približno 120 do 140 odstotkih povprečja.
Kakšen avgust nas čaka?
Če verjamemo kanadskemu modelu CANSIPS, ki ga povzema vremenski FB profil Ciklon, bo avgust na slovenski ravni nadpovprečno topel in nadpovprečno namočen mesec. Drugi model, CFS pa kaže za Goriško regijo nadpovprečno toplo, drugod pa normalno.
Kljub vsemu pa na Ciklonu pišejo, da je verjetno, da bomo že kmalu zaključili z ekstremno visokimi temperaturami za ta mesec.