Kaj muči Celjane: od cen na zimskem kopališču do manjka toalet ob Savinji in (ne)varni kolesarski stezi


Na spletnem portalu Servis 48 lahko občanke in občani Celja podajajo pobude ali pritožbe, na katere nato Mestna občina Celje poda odgovor ter se skuša odzvati z reševanjem problema oziroma predloga.

Preverili smo nekaj aktualnih zadev, ki ‘mučijo’ prebivalce Celja. Tokrat so prednjačile težave oziroma predlogi v zvezi s cenami za vstop na zimsko kopališče, pomanjkanju stranišč na sprehajalni poti ob Savinji in nevarni kolesarski stezi na Teharjah.

Servis 48 je javno dostopna storitev oziroma portal Mestne občine Celje, s katero želijo spodbuditi občanke in občane, da sodelujejo pri ustvarjanju boljše in lepše podobe našega knežjega mesta.

To so nekateri predlogi oziroma problematike, ki so jih v zadnjem času zaznali Celjani in Celjanke:

Najdražja ‘sezonska’ karta za bazen v Sloveniji

Družba ZPO Celje, ki upravlja s celjskim zimskim kopališčem, je na Servisu 48 prejela kritiko zaradi visokih cen ‘sezonskih’ kart. Z uvedbo novega cenika, ki je stopil v veljavo 1. julija 2024, je zimsko kopališče Golovec postalo najdražje v Sloveniji glede na ceno ‘sezonskih’ kart.

Najvišji paket, ki omogoča 100 obiskov, stane med 400 in 455 evrov, odvisno od termina. “Za tiste, ki bi želeli obiskovati bazen celotno sezono, ki traja od septembra do junija, bi bilo potrebno kupiti tri tovrstne karte, kar skupaj znaša kar 1.200-1.365 evrov,” je izračunal občan.

Zimsko kopališče Celje. (Foto: Plavalni klub Radovljica/Facebook)

Za primerjavo, cena sezonske karte v Ljubljani (Tivoli) znaša 300 evrov, v Mariboru (Pristan) 350 evrov, v Novem mestu 250 evrov, v Kranju pa 245 evrov. “Celjani torej za primerljivo storitev plačajo več kot tisoč evrov več kot prebivalci drugih mest. Plavanje je ena najcelovitejših oblik rekreacije in zaradih novih cen je ta mnogim postala nedostopna,” dodaja uporabnik Servisa 48.

Na kritiko so se odzvali na ZPO Celje, kjer poudarjajo, da ne ponujajo klasičnih sezonskih kart, kot jih imajo v drugih mestih, saj naj bi bilo povpraševanje po njih zelo nizko. Namesto tega so razvili fleksibilne karte za 20, 50 ali 100 obiskov, ki omogočajo uporabnikom prilagodljivost glede obiskov skozi sezono.

“Če izračunamo ceno posameznega obiska znotraj paketa, se ta giblje med 2,50 in 5,50 evra, kar je povsem konkurenčno,” so zapisali. Dodali so, da cene že 15 let niso bile spremenjene, kljub naraščajočim stroškom vzdrževanja in obratovanja. Po njihovih besedah so bile tokratne prilagoditve cen nujne za zagotavljanje stabilnega financiranja in kakovostnih storitev.

Stranišča na sprehajalni poti ob Savinji

Občan Celja je preko portala Servis 48 opozoril na pomanjkanje stranišč ob priljubljeni sprehajalni poti ob Savinji. V svoji pobudi je izpostavil potrebo po kemičnih straniščih na ključnih točkah poti, kot so Levška brv, sredina poti ter zaključek poti.

Pogled na Savinjo.

“Prepričan sem, da bomo s postavitvijo stranišč izboljšali izkušnjo vseh sprehajalcev in obiskovalcev. Če to ni možno, pa predlagam nasad koruze,” je hudomušno zapisal občan Tone.

Pri Mestni občini Celje so se na pobudo pozitivno odzvali. Odgovorili so, da bodo naročili postavitev dveh WC kabin na predlaganih lokacijah. Pri tem so opozorili, da so bile podobne pobude že realizirane, vendar so vandali otežili njihovo vzdrževanje. “Pred leti je bil WC postavljen pri betonarni, pa so ga vandali žal dvakrat zažgali,” so zapisali v odgovoru.

(Ne)varna kolesarska steza na Teharjah

Novo urejena kolesarska pot med Celjem, Štorami in Šentjurjem je med uporabniki naletela na veliko pohval, a tudi na nekatere pomisleke glede varnosti. “Nisem prvi, upam pa, da sem zadnji, ki opozarja, da na Teharjah, kjer kolesarska pot prečka most in cesto Celje-Teharje, ni nobene cestne oznake oziroma omejitve hitrosti za vozila,” je zapisal celjski kolesar.

To je že povzročilo več nevarnih situacij, zato je občan izrazil zaskrbljenost nad trenutno ureditvijo, še posebej ob povečanem prometu in lepem vremenu, ko na kolesarsko pot zapelje več družin z otroki.

Teharska cesta. (Foto: Google Maps)

Na Direkciji RS za infrastrukturo (DRSI) so potrdili, da trenutna rešitev ni idealna, in razkrili, da že delajo na načrtu za izboljšanje varnosti.

“Načrtujemo voditi kolesarje čez Voglajno po novem mostu, nato pa bi kolesarji na urejenem prehodu prečkali lokalno cesto. Predhodno takšna rešitev ni bila možna zaradi težav pri pridobivanju zemljišč,” so zapisali.

Kljub vsemu pa so pri DRSI nakazali, da ne nasprotujejo dodatni prometni signalizaciji na lokalni cesti, če bi to predlagal upravljavec, Mestna občina Celje.