Kaj muči Celjane: od obnove pročelja Kina Metropol do vrat na otroškem igrišču in postaj KolesCE


Na spletnem portalu Servis 48 lahko občanke in občani Celja podajajo pobude ali pritožbe, na katere nato Mestna občina Celje poda odgovor ter se skuša odzvati z reševanjem problema oziroma predloga.

Preverili smo nekaj aktualnih zadev, ki ‘mučijo’ prebivalce Celja. Tokrat so prednjačile težave oziroma predlogi v zvezi z obnovo pročelja Kina Metropol, vzpostavitvijo dodatnih postaj za izposojo javnih koles – KolesCE, vrati na igrišču za otroke, neprilagojeni vožnji v Drapšinovi ulici in vrati ter ograjo na Mestnem pokopališču Celje.

Servis 48 je javno dostopna storitev oziroma portal Mestne občine Celje, s katero želijo spodbuditi občanke in občane, da sodelujejo pri ustvarjanju boljše in lepše podobe našega knežjega mesta.

To so nekateri predlogi oziroma problematike, ki so jih v zadnjem času zaznali Celjani in Celjanke:

Obnova pročelja Kina Metropol

Pročelje Kina Metropol je v fazi obnove, občanko pa ob tem skrbi, da ne bi delavci pri tem česa poškodovali.

Pročelje Kina Metropol. (Foto: Servis 48)

“Na sprehodu po mestnem jedru sem zagledala delavce, ki so s panelnimi ploščami zakrivali vhod v Kino Metropol in tudi znamenite glave na vhodu. Upam, da se jim ne bo ponesrečilo kakšno odstraniti po pomoti. Stavba je ponos našega mesta in moramo upoštevati najvišje kriterije varovanja stavbne dediščine,” pravi.

Pri občini ji zagotavljajo, da tovrstne obnove vedno potekajo pod budnim očesom Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Želja po dodatnih postajah sistema KolesCE

“V okolici Tehnopolisa bi lahko postavili novo postajo KolesCE,” je bila izražena želja na portalu Servis 48.

Pri občini odgovarjajo, da gre pri sistemu za izposojo javnih koles za dokaj drago opremo, zato se umešča tam, kjer je največje pričakovano število uporabnikov. To so lokacije v bližini objektov javnega pomena (bolnica, zdravstveni dom ipd.), spalna naselja, centri Krajevnih skupnosti in Mestnih četrti. Sedaj je v Celju 40 lokacij oz. terminalov za izposojo koles.

Postaja za izposojo koles. (Foto: MOC)

“V prihodnje bomo sistem širili skladno s širitvijo stanovanjskih naselij in industrijskih con. Območju, ki vas zanima, je najbližja postaja Kolesce na Mariborski cesti pri Lidlu, ki je od Tehnopolisa oddaljen 600 metrov. V srednjeročnih planih je postavitev na območju Tehnopolisa predvidena, vendar točen termin izvedbe še ni znan,” dodajajo.

Prav tako je bil izražen predlog za postavitev nove postaje pri Šmartinskem jezeru, na katerega je sledil sledeči odgovor: “Predlog bomo po postavitvi dali v plan in ga ob novih postavitvah poskušali upoštevati, v kolikor bodo to dopuščale finančne možnosti.”

Vrata za otroško igrišče pri dvorani Zlatorog

Uporabnica portala za pobude celjskih meščanov Ana je prosila za ponovno namestitev vrat na otroškem igrišču pri dvorani Zlatorog za zaščito otrok in drugih udeležencev v prometu.

Vhod na otroško igrišče pri dvorani Zlatorog. (Foto: Google Maps)

“Trenutno stanje je zelo nevarno, predvsem za mlajše otroke. Igrišče se nahaja neposredno ob parkirišču in cestišču, kjer nekateri avtomobili vozijo z visoko hitrostjo. Kjub budnemu spremljanju, zaradi velikosti igrišča prihaja do pobegov otrok na parkirišče oziroma na cestišče, kar predstavlja veliko tveganje za varnost otrok,” je razložila.

ZPO Celje odgovarja, da so v preteklosti vrata odstranili na pobudo staršev z vozički, saj so s tem lažje dostopali do igrišča. “Vsekakor pa se zavedamo, da je varnost otrok na prvem mestu, zato bomo vrata na otroško igrišče ponovno namestili, da zagotovimo varno okolje za otroke in mirno uporabo igrišča za vse udeležence,” so zapisali.

Vrata in ograja na Mestnem pokopališču Celje

Problematična so tudi vrata in ograja na Mestnem pokopališču. Pobudnik meni, da je ograja na pokopališču prenizka, kar omogoča vstop srnjadi, ki povzroča veliko škodo. Prav tako pa velik problem vidi tudi v odprtih vratih v bližini Vekinga.

Ograja in eden izmed vhodov na Mestno pokopališče Celje. (Foto: Google Maps)

“Njihovi delavci jih namerno puščajo odprta, da se lahko nemoteno vozijo s traktorji na pokopališče. Že dalj časa se ta vrata ne dajo zapreti, ker je odstranjen vložek za zapiranje oziroma odpiranje. Vhod na pokopališče je tako vedno odprt. Hudo je, ko imaš na pokopališču svojega ljubljenega človeka, še huje pa, ko je njegov tamkajšnji dom oskrunjen zaradi malomarnosti,” dodaja.

Podjetje Veking pojasnjuje, da je ograjo na celjskem mestnem pokopališču postavila Mestna občina Celje. Glede vrat pa razlagajo, da so vrata odprta zgolj v delovnem času podjetja Veking. “Ko podjetje ne obratuje so vrata s strani podjetja Veking zaprta in del, ki ga je mogoče zakleniti, se zaklene,” odgovarjajo.

Ob tem pa dodajajo: “Po tej poti se vozijo tudi z motornimi kolesi in se zaletavajo v vrata. S tem poškodujejo vrata, avtomatska samodejna zapirala in ključavnice. Prav na teh vratih sta bila ključavnica in zapiralo že večkrat menjana. Prav tako vsi obiskovalci pokopališča žal ne zapirajo vrat za seboj in tako posledično ostajajo odprta.”

Neprilagojena hitrost skozi Drapšinovo ulico

Ob Drapšinovi ulici poteka vzporedna Dečkova cesta, ob kateri je statična radarska kontrola in na križišču s Kersnikovo tudi semafor. Vozniki zato pogosto uporabljajo Drapšinovo ulico, preko katere se izognejo radarju in semaforju. Po tej cesti sicer so hitrostne ovire (ležeči policaji) in merilnik hitrosti.

“Ampak to jih ne zaustavi. Drvijo in hitijo ter povzročajo nevarnost in hrup. Promet na ulici je zelo frekventen in resnično prihaja do zelo pogostih prekoračitev hitrosti (in to za veliko!). Kot mamico predšolskega otroka me je resnično strah in že zavijanje na parkirišče je postalo oteženo, kakšen sprehod do obljudene pekarne pa sploh ne pride v poštev,” poudarja tamkajšnja stanovalka.

Dolga ravnina v Drapšinovi ulici. (Foto: Simon Valant)

Ob tem je predlagala postavitev stacionarnega radarja kot je na Dečkovi, poostren policijski nadzor za merjenje hitrosti, višjih ležečih ovir na cesti, ki bodo imela večji učinek.

Medobčinski inšpektorat in redarstvo bo preučil možnost morebitne postavitve stacionarnega radarja, saj morajo za to biti zagotovljeni določeni pogoji.

“Stacionarni radar potrebuje stalno enakomerno napetost električnega toka, zato priključitev na droge javne razsvetljave ni mogoča, saj se le-te čez dan ugasnejo. Na lokacijah, kjer so postavljeni stacionarni radarji po občini, so priključeni na stalni vir napetosti, največkrat iz bližnjih objektov, kot so šole ipd.. V kolikor bi se našla primerna rešitev, se lahko pristopi k gradbenemu projektu izkopa za napajalni kabel do takšnega prižigališča. Vsekakor pa imamo stacionarni radar tudi v vozilu, zato bomo poiskali primerno mesto v ulici, s katerega se bodo lahko izvajale meritve hitrosti,” odgovarjajo pri MOC.