Celjski plezalec Luka Lindič in njegova soproga, nemška plezalka Ines Papert sta v severni steni Pristojnika v Julijskih Alpah preplezala novo smer, ki vodi prek ikoničnega obraza Ajdovske deklice. Poimenovala sta jo Navidezna preobrazba.
Edino pred tem obstoječo smer v tej steni so leta 1984 preplezali Janez Jeglič, Silvo Karo in Franček Knez. Nikoli prej pa obraz Ajdovske deklice, ki ga sicer pohodniki lahko opazujejo ob vzponu na Vršič, ni bil preplezan prosto. Slednje je uspelo Luki Lindiču.
Luka Lindič in Ines Papert sta možnosti za novo smer začela raziskovati lani. Takrat sta v delu obraza Ajdovske deklice, nekaj metrov od obstoječe smeri, uvidela možnost za novo smer. Prvi lanski poskusi plezanja nove smeri in zahtevnost terena, so jima pustili mešane občutke, zaradi česar nista bila več prepričana, ali bo novo smer, ki sta si jo zamislila, sploh mogoče v celoti preplezati. Kljub temu sta sklenila vztrajati, in si Aljdovsko deklico, kot je Luka Lindič med drugim zapisal na svoji spletni strani, postavila za glavni projekt letošnjega leta. Z osvajanjem in opremljanjem nove smeri sta po etapah nadaljevala na vrhuncu letošnje poletne turistične sezone, in s svojim plezanjem pritegnila tudi nemalo pozornosti na tisoče pohodnikov na Vršič. Proti koncu poletja pa je naposled Lindiču in Papertovi uspelo narediti novo smer. V zadnjih dneh avgusta je nato Luka Lindič smer sam še prosto preplezal.
Nova smer “Nevidna preobrazba”
Luka Lindič in Ines Papert sta novo smer poimenovala “Nevidna preobrazba”, nista pa ji želela določiti plezalne ocene težavnosti. Kot je namreč zapisal Lindič, je ta stena na nek način sveta, zato je ne gre uvrščati na težavnostne lestvice. Je pa prepričan, da gre najverjetneje za eno izmed najzahtevnejših smeri v Sloveniji, ter da na svetu ni moč najti stene podobne tej.
Smer je sicer dolga 150 metrov in bo v prihodnosti zagotovo predstavljala izziv mnogim plezalcem.
Kakšna je razlika med prostim plezanjem in ‘delanjem’ nove smeri
Za razliko od prostega plezanja, sta Luka in Ines Navidezno preobrazbo prvič preplezala in opremila po etapah. “Pri opremljanju nove smeri se ne pleza prosto. Ko raziskuješ nov teren v steni in iščeš oprimke, si pri zelo visokih težavah pomagaš s tehničnimi pripomočki kot so klini in zatiči. Se za njih primeš in v njih spočiješ. Pri prostem vzponu pa za napredovanje uporabljaš samo naravne oprimke in stope, tehnični pripomočki pa služijo samo za varovanje, in v njih vpenjaš vrv, ki bi te zadržala v primeru padca,” nam je razliko med prostim plezanjem in etapnim opremljanjem nove smeri pojasnil Luka Lindič.
Legenda o Ajdovski deklici
Ajdovska deklica je veljala za dekle velikega srca. Živela je pod previsom Prisanka in je pomagala popotnikom skozi strm vrh Vršiča v Trento, imela pa je tudi dar, da je lahko novorojencem napovedovala njihovo usodo. Neke noči naj bi obiskala planšarico v Trenti, ki je tisto noč povila sina. Ajdovska deklica je pogledala v njegovo prihodnost in videla, da bo deček nekoč postal lovec in ustrelil nesmrtnega zlatoroga, njegove rogove pa prodal in prišel do velikega bogastva. Ko so za prerokbo slišale sestre ajdovske deklice, so se razjezile in jo preklele, ker je napovedala smrt sveti živali zlatorogu. Ko se je vrnila domov pod visoke skale Prisanka je žalostna za vedno okamenela v skali. Še danes lahko na poti do Vršiča ugledate njen obraz. (povzeto po slovenskealpe.si)
B.S.