Knežje mesto je dobilo pomembno pridobitev. V četrtek se je namreč v kletnih prostorih Fotohiše Pelikan za javnost odprla Galerija Božena, ki jo že krasi prva razstava z naslovom »Lepota je ženskega imena«. To stalno razstavo si boste lahko ogledali vse do konca prihodnjega leta.
Muzej novejše zgodovine Celje od leta 2020 pridno prenavlja Pelikanovo hišo v muzejske prostore, kjer je dolga leta živela družina celjskega fotografa Josipa Pelikana. Namen že tri leta trajajočega projekta je ustvariti muzejsko-kulturni kompleks, ki temelji na Pelikanovi fotografski dediščini. Obnovljenemu steklenemu ateljeju s konca 19. stoletja se bo tako čez čas pridružila celotna prenova stavbe, tako na električni fotografski studio, kot Pelikanovo stanovanje ter kletne in podstrešne prostore. Na ta način želijo v MnZC obiskovalcem približati dediščino fotografije od konca 19. stoletja pa vse do danes, v avtentičnem okolju, kjer se bodo lahko zlili tudi z meščansko bivalno kulturo iz začetkov 20. stoletja.
In prva faza projekta je po treh letih obrodila sadove. V kletnih prostorih so včeraj za javnost otvorili prvo pravo fotografsko galerijo v Celju, ki so jo poimenovali Galerija Božena. Z imenom te se poklanjajo mlajši Pelikanovi hčeri, ki je v hiši preživela vse svoje življenje. Galerija bo služila promociji fotografske dediščine in sodobne fotografske ustvarjalnosti in umetnosti. Novi razstavni prostori bodo dom domači in tuji fotografski kreativnosti. V MnZC so si namreč Fotohišo Pelikan ob muzeju kulturne in tehniške dediščine zamislili še kot kulturno-umetniško in izobraževalno središče, v katerem boste našli dediščino in zgodovino z novimi kulturnimi vzorci in umetniškimi praksami z roko v roki.
»Lepota je ženskega imena« vabi v vsej njeni polnosti
Prva občasna razstava v Celju, ki nosi naslov »Lepota je ženskega imena« vas vabi medse, da na lastne oči preverite brezčasno žensko lepoto skozi Pelikanov fotografski objektiv. Kot avtorji razstave so se pod to podpisali direktor MnZC, Tonček Kregar, Helena Vogelsang in Egon Horvat. Med več kot 1400 portretnih, promenadnih in drugih fotografij Josipa Pelikana, sta slednja izbrala 47 črno-belih ženskih portretov in dva akta, ki jih boste lahko spoznali v galeriji. Razstavo sta oblikovala Matija Kovač in Ana Nežmah, zasluge tehnične postavitve pa si lasti Robert Zapušek. Razstavljene Pelikanove fotografije so bile posnete predvsem v obdobju med obema vojnama in prikazujejo žensko v vsej njeni polnosti. Te so tehnike zasenčene podobe, s katerimi je Pelikan še posebej izpostavil bližnje portrete, od prsi navzgor. Takšne tehnike se danes poslužuje le malokateri fotograf. Pelikan je bil fotograf mnogih žanrov fotografije, a je bilo upodabljanje žensk eden izmed njegovih pogostejših motivov. Mojstrsko je obvladal tehnike portretiranja, znal izbrati pravi trenutek, svetlobo, znal pa je tudi poudariti ženskost, njeno lepoto, ranljivost…
Vabimo vas k ogledu fotogalerije, ali da razstavo obiščete na Razlagovi ulici 5 v Celju.
N.O.