Največ potrjenih primerov v zadnjem mesecu in pol. Šole zaenkrat niso gonilo okužb. Savinjska regija na pragu rdeče faze


Vlada je skrajšala policijsko uro. Ta sedaj traja med 22. in 5. uro.

Včeraj je bilo opraljenih skupaj 34.699 testov (PCR + HAT) na virus SARS-CoV-2. Izvidi PCR testov so potrdili skupno 1.288 okužb, kar je največ po 10. februarju, ko je bilo ptrjenih 1.336. Prejšnji teden jih je bilo 1.111. Nadaljuje se torej naraščanje okužb v tretjem valu.

Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije se je zvišalo na 11.211 (včeraj 10.874) aktivno okuženih.

Opravljenih je bilo 27.720 hitrih antigenskih testov (HAGT) in 6.979 molekularnih PCR testov, ki so potrdili 1.288 okužb z deležem pozitivnih izvidov 18,5 %.

7-dnevno povprečno število potrjeno okuženih po podatkih COVID-19 sledilnika je trenutno 860 okuženih oseb.

Po treh dneh rasti se je število hospitaliziranih covidnih bolnikov nekoliko znižalo. Teh je natanko 500, kolikor je tudi meja med oranžno in rumeno fazo. 99 od teh je na intenzivni negi.

Včeraj je umrlo 9 bolnikov obolelih za covidom-19. Od začetka epidemije je skupaj umrlo 3.994 covidnih bolnikov.

V savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 206 okužb (pred tednom dni 153).


Poudarki:
  • statistični podatki na regijski in državni ravni
  • šole glede okužb niso problematične, kar tretjina okužb neznanega izvora
  • vlada bo odločala o morebitnem skrajšanju policijske ure na trajanje od 22. do 5. ure
  • prednost cepljenja naj bi vlada, pred zaposlenimi v kritični infrastrukturi, dala starostni skupini med 75 in 50 let

Epidemiološko stanje na Celjskem

V naši savinjski regiji se je 7-dnevno povprečno število okuženih je naraslo na 120 okuženih (včeraj 113).

V zadnjih 7 dneh je bilo v savinjski regiji potrjenih 841 (+53 glede na včeraj) okužb s SARS-CoV-2, v zadnjih 14 dneh pa 1.508 (+78 glede na včeraj) okužb.

Splošni bolnišnici Celje se zdravi 56 covidnih bolnikov (5 več kot dan prej). 10 izmed vseh bolnikov s covidom-19 je na intenzivni negi. V SB Celje so včeraj sprejeli 13 covidnih bolnikov, v domačo oskrbo so odpustili 7. V celjski bolnišnici je včeraj umrl en covidni bolnik. Skupaj je v celjski bolnišnici doslej umrlo 397 bolnikov obolelih za covidom-19.

Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 206 okužb (prejšnji teden 153 okužb). To je najvišje število okužb v naši regiji po 26. januarju, ko je bilo potrjenih 212. Največ jih je bilo včeraj v občini Celje 45, sledijo Velenje 33, Žalec 25, Laško 13, Slovenske Konjice 13, Ljubno 11, Šentjur 11, Štore 6, Vojnik 6, Polzela 5, Šoštanj 5, Luče 4, Kozje 3, Rečica ob Savinji 3, Rogatec 3, Tabor 3, Vransko 3, Braslovče 2, Dobrna 2, Prebold 2, Šmartno ob Paki 2, Zreče 2, Dobje 1, Mozirje 1, Rogaška Slatina 1, Šmarje pri Jelšah 1.

Epidemiološko stanje na nacionalni ravni

V Sloveniji je bilo včeraj potrjeno okuženih 1.288 oseb, pred tednom dni pa je bilo potrjenih 1.111 okužb. Včeraj je bilo tako potrjenih največ okužb po 10. februarju, ko jih je bilo 1.336. Slabšanje epidemiološke slike na nacionalni ravni glede 7-dnevnega povprečnega števila okuženih oseb se tako nadaljuje, včeraj se je povečalo kar za 26 oseb. Tretji val krivuljo nezadržno nese proti rdeči fazi. Število hospitaliziranih je po dveh dneh naraščanja nekoliko padlo. Hospitaliziranih je točno 500 covidnih bolnikov, kar je tudi meja med rumeno in oranžno fazo.

Včeraj je umrlo 9 bolnikov obolelih za covidom-19. Od začetka epidemije pa je skupaj umrlo 3.994 covidnih bolnikov.

7-dnevno povprečje potrjeno okuženih je po podatkih covid-19 sledilnika na državni ravni 860 okuženih oseb (včeraj 834). Po podatkih NIJZ-a, ki ne vključujejo tujih državljanov in neznanih okužb je bilo to povprečje 855 (včeraj 829).

Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v slovenskih bolnišnicah se je včeraj zmanjšalo za 7. Sprejetih je bilo 54 covid bolniki (18 manj kot dan prej). V domačo oskrbo so odpustili 52 bolnikov oz. 2 več kot dan prej. V bolnišnicah je umrlo 9 bolnikov obolelih za covidom-19 (3 na intenzivnem oddelku). V intenzivni enoti se zdravita dva covidna bolnika več kot dan prej.

Trenutno je hospitaliziranih 500 covidnih bolnikov. Na intenzivni negi se jih zdravi 99.

Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je preseglo 11 tisoč in se zvišalo na 11.211 aktivno okuženih.

Na dan 23. marec je bilo v Sloveniji cepljenih že 191.217 oseb oz. 9,2 % vseh državljanov Slovenije. Od teh je drugi odmerek prejelo 104.563.

Tretjina okužb neznanega izvora, šole zaenkrat ne predstavljajo žarišč

Same šole niso gonilo pospeševanja okužb, lahko se to sicer zgodi v izjemnih okoliščinah, a nimamo dokazov, da bi do tega prihajalo. Večinoma imamo občutek, da se šole izjemno trudijo in okužbe so verjetno odraz tega, kar se dogaja v skupnosti na splošno.” Najbolj stabilna situacija je pri predšolskih otrocih, nekoliko pa naraščajo številke v osnovnih šolah (na račun tretje triade) in srednjih šolah. Tudi številke pri pedagoškem kadru so se nekoliko povišale. Lahko rečemo, da epidemiološka situacija ni najbolj ugodna zato še vedno pozivamo k spoštovanju vseh ukrepov.

Kar tretjina virov okužbe pri potrjenih primerih ni znana, do znanih primerov pa prednjačijo okužbe v krogu družine in skupnega gospodinjstva, ki prav tako predstavljajo tretjino okužb. Na drugem mestu so okužbe na delovnem mestu z desetino potrjenimi primeri, sledijo pa jim zasebna druženja in vzgojno-izobraževalni zavodi. Med starostnimi skupinami najbolj izstopata starostni skupini od 35 do 44 in od 45 do 54 let. Bolj razveseljujoči so podatki o okužbah med stanovalci različnih oskrbovalnih domov in domov za ostarele, tam se je krivulje strmo spustila navzdol, a tudi tam opažamo manjši upad v zadnjih dneh, kar je vseeno skrb vzbujajoče. Epidemiološka slika ni najboljša, zato apeliramo na vse, da upoštevamo osnovne ukrepe, ki veljajo že dolgo časa. Umivajmo si roke, nosimo maske in se držimo socialnih razdalj. Najpomembnejše pa je, da se, ko imamo možnost, odločimo tudi za cepljenje,” je na novinarski konferenci povedala epidemiologinja NIJZ-a mag. Eva Grilc.

Kljub temu naj bi ministrstvo za izobraževanje obvestilo šole, da bodo morale, če se bo epidemična slika še dodatno poslabšala, preiti na C1 model pouka, ki predvideva, da bi se pouk v šolah izvajal za učence od 1. do vključno 5. razreda, medtem ko bi se učenci od 6. do 9. razreda v šoli tedensko izmenjevali. Prvi teden naj bi bili v šolah učenci 8. in 9. razredov, medtem ko bi se učenci 6. in 7. razredov šolali na daljavo, naslednji teden pa bi se zamenjali.

Svetovalna skupina za covid-19 sicer zaenkrat ni predlagala zaostrovanja ukrepov. Vlada pa bo odločala o morebitnem skrajšanju policijske ure na trajanje od 22. do 5. ure. Vlada bo med drugim odločala tudi o dopolnitvi cepilne strategije, tako da bodo imeli prednost pri cepljenju pred zaposlenimi v kritični infrastrukturi državljani v skupini med 75 in 50 let.