Energetika Celje je po pooblastilu Mestne občine Celje pripravila Javni razpis za dodelitev subvencij za zmanjšanje emisij delcev PM10, za večjo izkoriščenost distribucijskih sistemov za plin in toploto ter učinkovitejšo rabo energije.
Gre za nepovratne finančne spodbude, s katerimi želi Mestna občina Celje izboljšati zrak v mestu. Višina subvencij znaša 100.000 EUR, zanje pa lahko zaprosijo fizične ali pravne osebe, ki so lastniki nepremičnine, ki leži na območju MOC, ter se bodo ali na novo priključili na plinovodno omrežje, ali kupili nov kondenzacijski kotel, vgradili ali zamenjali toplotne postaje za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode ali vgradili merilno-regulacijske naprave.
Mestna občina Celje želi zmanjšati emisije delcev PM10 iz kurilnih naprav, doseči večjo izkoriščenost distribucijskih sistemov za plin in toploto ter spodbuditi učinkovitejšo rabo energije. Za ta namen je v proračunu za letošnje leto pripravila 100.000 EUR, ki so namenjeni ukrepom na področju spodbujanja učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije ter ukrepom na področju naprav za ogrevanje gospodinjstev.
Razpisna dokumentacija je na razpolago v sprejemni pisarni Energetike Celje, javno podjetje, d.o.o., Smrekarjeva ulica 1, Celje, in na spletnih straneh MOC in Energetike Celje.
Upoštevali bodo prednostni vrstni red prispetja popolne vloge na naslov sedeža Energetike Celje. Prvo odpiranje vlog bo potekalo 12. junija in nato vsak četrtek do izteka roka za prejemanje vlog 29. oktobra, če razpoložljiva sredstva do takrat še ne bodo porabljena.
Za katere naložbe so sredstva namenjena?
Sredstva so namenjena tako za naložbe na področju zemeljskega plina kot daljinskega ogrevanja.
Na področju zemeljskega plina so sredstva iz razpisa namenjena novim priključnim plinovodom fizičnih oseb, ki se bodo istočasno priključile na sistem distribucije plina in hkratni sklenile pogodbe o dobavi zemeljskega plina. Upravičeni stroški vključujejo izgradnjo priključnega plinovoda, gradbena in montažna dela, vključno z merilnim mestom. Podobno velja tudi za večstanovanjske stavbe ali poslovno-stanovanjske stavbe in poslovne objekte. Sredstva se bodo podelila tudi v primeru vgradenj novih kondenzacijskih kotlov ob istočasni priključitvi na sistem distribucije plina in hkratni sklenitvi pogodbe o dobavi zemeljskega plina. Sredstva so namenjena tudi zamenjavi obstoječih kotlov z novimi kondenzacijskimi kotli za fizične osebe, upravičeni stroški pa vključujejo nabavo in vgradnjo kotla ter pripadajočih sistemov, ki omogočajo normalno in varno delovanje kotlov. Podobno velja tudi za vgradnjo novih kondenzacijskih kotlov v skupnih kotlovnicah (za večstanovanjske in poslovno stanovanjske stavbe ter poslovne objekte).
Na področju daljinskega ogrevanja pa so sredstva razpisa namenjena za vgradnjo novih toplotnih postaj za ogrevanje in/ali pripravo tople sanitarne vode v večstanovanjskih ali poslovnih objektih, upravičeni stroški pa vključujejo nabavo in vgradnjo toplotne postaje z vsemi pripadajočimi instalacijami, krmilno in varovalno opremo, vključno z merilnim mestom.
Sredstva se lahko porabijo tudi za zamenjavo dotrajanih toplotnih postaj ali njihovih sklopov za ogrevanje in/ali pripravo tople sanitarne vode, upravičeni stroški pa vključujejo nabavo in vgradnjo opreme (toplotni izmenjevalci, akumulatorji, črpalke, regulacijska oprema) in montažo.
Tretji sklop na področju daljinskega ogrevanja, za katerega so namenjena razpisana sredstva, pa vključuje vgradnjo merilno-regulacijskih naprav (regulator pretoka in diferenčnega tlaka).
Višina subvencije
Na področju zemeljskega plina znaša višina subvencije od 500, 800 ali 3.000 do največ 10.000 EUR (odvisno od predmeta razpisa), na področju daljinskega ogrevanja pa od 20 do 50 % upravičenih stroškov naložbe, vendar ne več kot 2000, 5000 ali 10.000 EUR (odvisno od predmeta razpisa).