Mestni svet Mestne občine Celje je na zadnji redni seji v lanskem letu potrdil nov odlok o načinu izvajanja pogrebne in pokopališke dejavnosti. Sprejet je bil hibridni model, ki je naloge s tega področja razdelil med javno podjetje in koncesionarja.
Po opravljeni primerjalni analizi cen osnovnega pogreba med različnimi občinami pa je mestni svet na dopisni seji sprejel nov cenik izvajanja pogrebnih in pokopaliških storitev v Celju. Podražitev javne službe pokopališke in pogrebne dejavnosti ustreza višini inflacije od leta 2004 (s spodaj opisano korekcijo) in je približno 49 odstotna, odvisno katere storitve koristite.
Stroški osnovnega pogreba z žaro ali krsto pa bodo višji za okoli 14 %.
Tako občutno podražitev pokopališke in pogrebne dejavnosti mestne službe utemeljujejo z dejstvom, da so se cene najemnine grobov zadnjič spremenile v letu 2010, cene drugih javnih storitev v okviru te javne službe pa v letu 2004.
“Od leta 2004 do današnjega dne znaša inflacija po podatkih Statističnega urada RS kar 62,9 %. Če od navedenega odštejemo manjše usklajevanje cen z inflacijo v obdobju 2018 – 2023 (13,4 %), preostane 49,5 % povišanja splošnih življenjskih stroškov, ki se pa doslej v cenah storitev te javne službe ni odrazilo. Glede na navedeno predlagamo povišanje cen, ki ustreza inflaciji, zmanjšani za delno uskladitev z inflacijo v obdobju 2018 – 2023, in sicer za pogrebne storitve, ki se obračunajo v okviru javne službe,” so metodologijo določitve cen obrazložili v oddelku za okolje in prostor ter komunalo.
V pristojnem mestnem oddelku pri tem izpostavljajo, da so po razpravi na 15. redni seji Mestnega sveta naredili primerjalno analizo cen osnovnega pogreba z žaro in krsto v občinah Žalec, Vojnik, Šentjur, Laško, Velenje, Kranj, Koper, Maribor in Ljubljana.
V ceni povprečnega pogreba predstavljajo javne storitve, o katerih odloča mestni svet, približno petnajst odstotkov stroškov pogreba, preostali del pa zajemajo tržne storitve, ki jih pogrebna podjetja oblikujejo samostojno. Kot trdijo na MO Celje, je primerjava z drugimi občinami pokazala, da bodo cene storitev javne službe pokopališke in pogrebne dejavnosti tudi po spremembi cenika ostale v spodnjem delu cenovnega povprečja primerjanih občin.
Kaj bo dražje in kaj cenejše
Po pregledu spremembe cen ter primerjave z drugimi občinami (ogledate si jih lahko v gradivu za dopisno sejo mestnega sveta MOC) lahko ugotovimo, da so seštevki novih cen dejansko nekje v povprečju primerljivih občin, predvsem za cene osnovnega pogreba pa drži, da so v spodnjem delu cenovnega povprečja. A to velja le za del storitve javne službe, ki jo izvaja javno podjetje, medtem ko so nove cene tržnih storitev koncesionarja v Celju med dražjimi med primerljivimi občinami.
A na MOC izpostavljajo, da je dvig cen “nujen, da bo lahko koncesionar še naprej nemoteno zagotavljal izvajanje predmetne gospodarske javne službe.” Ter dodajajo, da “brez prilagoditve cen namreč dolgoročno ni mogoče ohranjati kakovosti in dostopnosti storitev javne službe.”