Umrlo 48 covid bolnikov, umrljivost pa v zadnjih mesecih veliko nad povprečjem. Izbruh okužb v Domu starejših Vojnik


Včeraj je bilo opravljenih 3644 testiranj na virus SARS-CoV-2, pozitivnih pa je bilo 1106 izvidov testov. Delež pozitivnih izvidov je bil včeraj ponovno blizu tretjine, 30,35 %.. Umrlo 48 bolnikov s covid-19.

Skupaj je umrlo že 1384 obolelih za covid-19. Samo v mesecu novembru smo v Sloveniji zabeležili že 1021 smrti. Slovenija od začetka epidemije beleži že 666 umrlih na milijon prebivalcev, kar nas uvršča na trenutno 23. mesto po umrljivosti med vsemi državami na svetu. Med evropskimi državami pa na 12. mesto. Trenutno smo tako po številu umrlih na milijon prebivalcev že prehiteli Švedsko, ki pa podatke o smrtih dodaja z nekajdnevno zakasnitvijo. Glede na prav tako zakasneli drugi val v tej skandinavski državi, ki se je odločila za drugačen pristop do epidemije, bi lahko tam, če nekoliko špekuliramo, izrazitejše povečanje števila covid smrti pričakovati v naslednjih tednih.

Umrljivost zadnje tri mesece veliko višja kot pretekla leta

Je pa covid-19 sledilnik danes objavil nov graf presežnih smeri, ki primerja umrljivost glede na pretekla leta (od 1977 do 2020). Graf prikazuje, da se je povprečno število smrti v Sloveniji od septrembra naprej izraziteje oddaljilo od povprečja. Kot obrazložijo, graf prikazuje mesečno število umrlih v letu 2020 glede na podatke prejšnjih let. Izbirate lahko med dvema pogledoma: Primerjava po letih, kjer so letošnji podatki prikazani skupaj s podatki za leta 1977-2019 ter Presežek glede na zadnjih 5 let. Presežne smrti so izračunane kot odstotek povprečja za leta 2015-2019. Na tem grafu so tudi potrjene COVID-19 smrti, ki pa jih je manj kot vseh presežnih smrti. Razlog za to je, da COVID-19 smrti zunaj bolnišnic in DSO-jev (še) niso registrirane kot take, del presežka pa lahko predstavljajo tudi dodatne smrti kot posledica ukrepov, denimo slabšega dostopa do zdravstvenih storitev. Vir podatkov do leta 2018 je SURS, za leti 2019-2020 pa MNZ in so možni še popravki. Potrjene COVID-19 smrti temeljijo na vladnih podatkih in so za zadnji mesec še nepopolni.

Rahlo povečanje števila hospitalizacij

Včeraj se je število hospitalizacij po bolnišnicah v Sloveniji povečalo za 20 bolnikov s covidom-19. Sprejetih je bilo 111 covid bolnikov (23 več kot dan prej). V domačo oskrbo so odpustili 59 bolnikov oz. 62 manj kot dan prej, v bolnišnicah pa je umrlo 32 bolnikov obolelih za covidom-19.

Trenutno je hospitaliziranih 1278 covid bolnika oz. 20 več kot dan prej. Na intenzivni negi se zdravi 195 (143 od teh na respiratorju oz. 9 manj kot dan prej). V intenzivni covid negi je 6 covid bolnikov več kot dan prej, na intenzivni negi so umrli 4 bolniki.

Splošni bolnišnici Celje se skupaj zdravi 152 covid bolnikov, kar je 9 manj kot dan prej. 21 bolnikov s covid-19 je na intenzivni negi (zapolnjene vse kapacitete), 18 pacientov s covid-19 je priključenih na respirator. V SB Celje so včeraj sprejeli 2 covid bolnika, v domačo oskrbo so jih odpustili 8, v celjski bolnišnici je včeraj umrl 3 covid bolnik. Skupaj je od 24. septembra v celjski bolnišnici umrlo že 123 obolelih za koronavirusno boleznijo 19. V prvem valu je v SB Celje umrlo 10 bolnikov, skupaj pa v celjski bolnišnici beležijo 133 umrlih covid bolnikov.

Na Celjskem oz. Savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 135 okužb. Največ okužb je bilo potrjenih v občini Šentjur (27), sledijo Velenje (23), Celje (21), Slovenske Konjice (11), Žalec (9), Laško in Šoštanj po (6), Šmarje pri Jelšah, Štore, Vojnik in Zreče po (4), Polzela in Prebold po (2), Braslovče, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Rogaška Slatina, Rogatec, Šmartno ob Paki inTabor po (1).

V Domu starejših Vojnik se borijo z izbruhom okužb

V Domu starejših občanov Vojnik so o 12 okuženih stanovalcih poročali že pretekli teden. Dodatna testiranja pa so pokazala, da se je okužba žal razširila po celotnem domu saj je po zadnjih podatkih z novim koronavirusom okuženih kar 35 stanovalcev in 8 zaposlenih. Osem stanovalcev se zdravi v bolnišnici, ostali v domu, kjer so vzpostavili rdečo cono, v petek pa jim je Civilna zaščita priskrbela še kontejner, ki ga bodo uporabili za garderobo zaposlenih iz rdeče cone.

B.S., foto: Dom starejših občanov Vojnik