Na Celje.info smo v nekaj prejšnjih prispevkih z različnih vidikov predstavili izjemen konstruktorski in gradbeni podvig: postavitev kolesarskega mostu čez Savinjo pri Špici.
Tokrat pa poobjavljamo članek predavatelja na Višji strokovni šoli Šolskega centra Celje, Petra Četine, ki se je poglobil v inženirske detajle projekta, kakršen je, kot druge gradnje v Celju, ustrezen poligon za vaje Višje strokovne šole ŠC Celje, kjer so letos izobrazili 88 inženirjev tehnike, od skupaj 2.957 diplom v 28 letih delovanja.
Četinin prispevek objavljamo v nadaljevanju:
Za Celje je to bil poseben dogodek, saj je privabil veliko obiskovalcev, ki so več kot 5 ur vztrajali pri postopku namestitve mostu. V albumu slik sem skušal zbrati podobe dogodkov od sestavljanja žerjava (pripeljali so ga iz Zagreba), raznih strojniških podrobnosti na žerjavu (velikost sornikov, količina uteži, vrvni sistem škripec, več kot 70m dolga glavna roka dvigala, podloge iz lesa, dvigalni pripomočki,…) in seveda najpomembnejše in sicer same postavitve preko Savinje.
Žerjav je zelo zelo počasi (po milimetrih) most nesel ob desnem bregu Savinje približno 100 metrov, nato pa se je zavrtel preko Savinje in ga odložil na pripravljene betonske podpore.
Njegova maksimalna dvižna nosilnost je 650 ton na razdalji do 12 metrov.
Za vse, ki vas tehnika zanima in bi morda kdaj v prihodnosti bili radi člani timov, ki gradijo in izdelujejo in načrtujejo zanimive tehnične izdelke, vabim, da si ogledate album slik s tega dogodka. Podroben album slik si lahko ogledate na tej povezavi >>
Že en teden pred dogodkom, 22. novembra, je ekipa najprej sestavljala žerjav, ki so ga pripeljali iz Zagreba. Za prevoz vse opreme in sestavnih delov tega žerjava je bilo po podatkih objavljenih na (www.celje.info) potrebno 50 tovornjakov. Samo ena gosenica žerjava tehta 42,4 tone in meri 11 metrov v dolžino
Morda naj tukaj omenim še to, da je stroj bil razstavljen in odpeljan že v soboto zvečer , 29.novembra, saj se je napotil naprej k novim izzivom.
Dogodek sem spremljal in fotografiral Peter Četina.
Dvigalo DEMAG CC 3800-1 je bilo po prevozu najprej potrebno sestaviti.
Ročice povezujejo ogromni sorniki, ki imajo tudi pripomoček za lažjo namestitev.
Za dvig je potrebno zagotoviti ustrezno število protiuteži. Brez zmogljivega avtodvigala zato ne gre.
Na samem bagru je bilo tokrat naloženo kar 180 ton protiuteži. Nekajkrat več pa jih je viselo na dodatni ročici za bagrom.
Od blizu je vse ogromno. Gosenica je široka 2 metra. Žerjav se vozi po posebnih lesenih podlogah, ki prerazporedijo težo na podlago.
Žerjav je most nesel po desnem bregu Savinje približno 100 metrov nato ga je z zasukom preko reke odložil na pripravljeno betonsko podlago. Gibanje je zelo počasno.
Veliko jeklenic za večjo dvižno silo.