(prvoaprilska) Preobrat v Celju: viseči most med Starim gradom in Miklavškim hribom vendarle bo!


Viseča turistična brv, projekt prejšnjega župana Bojana Šrota, po njegovem slovesu ni dobil podpore nove mestne oblasti. A zdaj se, po nedavnem obisku župana Matije Kovača na Kitajskem, stvari spreminjajo. Kitajci so namreč v Celju pripravljeni na lastne stroške postaviti promocijsko visečo brv, kakršne v mnogo večjih dimenzijah gradijo nad njihovimi kanjoni.

Glede ideje Bojana Šrota, da med Miklavškim in Grajskim hribom čez Savinjo postavi 505-metrsko turistično brv, so se v Celju strasti razvnemale leta. Šrotu je uspelo pridobiti gradbeno dovoljenje in celo državno sofinanciranje v višini 1,5 milijona evrov. A je njegov nepričakovani volilni poraz leta 2022 izvedbo projekta obrnil na glavo: novi župan Matija Kovač namreč zanj, kljub že zagotovljenem državnem sofinanciranju, ni imel posluha. Večkrat je zatrdil, da projekta ne bo, sredstev za izvedbo pa nista vsebovala niti proračuna za leto 2023 in 2024.

A zdaj se stvari očitno spreminjajo. Župan Kovač je namreč pred tedni obiskal mesto Zhangjiajie v provinci Hunan na Kitajskem, kjer si je ogledal tudi 430 m dolg in 6 m širok viseči most. Gre za pravo turistično atrakcijo s prozornimi steklenimi ploščami, ki se dviga 300 m nad kanjonom. Kovač je bil nad mostom navdušen, še posebej pa nad izjemnim zanimanjem turistov zanj.

“Čeprav sem mostu nad Savinjo močno nasprotoval, pa sem se po ogledu te veličastne atrakcije v mestu Zhangjiajije odločil, da projektu dam novo priložnost. Še posebej po tem, ko so mi Kitajci obljubili, da bodo most v Celju zgradili brezplačno, v promocijske namene, in to samo v treh mesecih,” je Kovač povedal za Celje.info. Po kitajski izkušnji je celjski župan namreč visečo brv prepoznal kot glavno gonilo celjskega turizma v naslednjih 10 do 20 letih.

“V Sloveniji se inovativne atrakcije gradijo vsako leto. Spomnimo na razgledni stolp Vinarium v občini Lendava, pa najvišji stolp v Sloveniji, ki ga gradi bližnja Rogaška Slatina in do odprt konec pomladi. V Celju moramo iti v korak s časom in pripraviti tudi lastno atrakcijo, če ne turistov k nam ne bo,” je jasen župan. Dodaja, da bo projekt zelen in trajnosten, saj ne bo general nobenih emisij ali odvečnih odpadkov.

Nad Kovačevo odločitvijo je navdušen tudi prejšnji župan Bojan Šrot: “Veseli me, da je moj naslednik vendarle spregledal in prepoznal veliko dodano vrednost tega mojega projekta. Slovenci bi ga sicer z lakoto zgradili sami, brez kitajskega kapitala. A če želijo v Celje vlagati Kitajci, seveda nimam nič proti. Nenazadnje imamo tukaj že dve kitajski restavraciji, zakaj ne bi imeli še kitajskega visečega mostu?”

Čeprav jo mora potrditi še Mestni svet, je odločitev o izgradnji dolgo načrtovane viseče brvi med Miklavškim in Grajskim hribom bolj ali manj sprejeta, saj neuradno uživa tudi večinsko podporo med svetniki. Hkrati pa predstavlja tudi nekakšno roko sprave med prejšnjim in zdajšnjim županom, ki sta se zaobljubila, da bosta otvoritveni trak viseče brvi prerezala skupaj. Predvidoma še pred koncem poletja, da z novo atrakcijo ujamejo še zadnje turistične mesece tega leta.

P. A.