Množice na ulicah kažejo na razširjen občutek, da je slovenski pristop k obvladovanju pandemije novega koronavirusa nadpovprečno restriktiven. A že ljudje, ki veliko potujejo tudi v času korona-krize, poročajo o bistveno drugačnih izkušnjah iz tujine.
Če je v Sloveniji preverjanje PCT pogoja bolj izjema kot pravilo, ga v sosednjih državah, še posebej v Avstriji, preverjajo izjemno dosledno, brez milosti za tiste, ki pogoja ne izpolnjujejo. Italijani hkrati resno razmišljajo o uvedbi obveznega cepljenja za vse državljane, ki ustrezajo starostni omejitvi za prejetje cepiva. V naši zahodni sosedi že velja obveznost cepljenja za zdravstvene delavce.
Ljudem z izkustvom iz tujine pritrjujejo tudi mednarodne primerjave. Slovenija je tako po indeksu strogosti ukrepov, ki so jih uvedle države članice EU, v spodnjem delu lestvice, med državami, kot so Luksemburg, Slovaška, Češka. S strožjimi ukrepi kot Slovenija je širjenje virusa denimo omejevala tudi tako opevana Švedska, kjer so pred kratkim, ko so presegli 75-odstotno precepljenost med starejšimi od 16 let, odpravili omejitev dovoljenega števila javnega in zasebnega združevanja.
Posebna komisija, ki je na Švedskem preučevala vladno COVID strategijo, je ugotovila, da je njena strategija “čredne imunosti” doživela velik neuspeh.
“Večina zaposlenih v domovih za ostarele je bila prepuščena sama sebi in boju proti koronavirusni krizi,” so zapisali v poročilu ter poudarili, da starejši ljudje niso bili ustrezno zaščiteni, ukrepi za zajezitev virusa pa so bili uvedeni prepozno.
Posledično je na Švedskem zaradi covida-19 umrlo trikrat več ljudi kot v sosednjih Finski, Norveški in Danski, ki so sprejele precej strožje ukrepe, zaradi česar se je švedska vlada znašla pod hudo kritiko.
Na platoju četrtega vala
Včeraj je bilo opravljenih skupaj 17.244 testov (PCR + HAT) na virus SARS-CoV-2. Izvidi PCR testov so potrdili skupno 531 okužb, kar je 19,6 % več kot teden prej, ko je bilo potrjeno okuženih 444 oseb. Še vedno se nahajamo na platoju četrtega vala.
Opravljenih je bilo 14.806 hitrih antigenskih testov (HAGT) in 2.438 molekularnih PCR testov, ki so potrdili 531 okužb z deležem pozitivnih izvidov 21,8 %.
Trenutno je hospitaliziranih 428 covidni bolniki oz. 2 več kot dan prej. Od vseh jih 123 potrebuje intenzivno covid nego oz. 5 več kot dan prej. Na intenzivni covid negi se zdravi največ bolnikov po 14. maju. V bolnišnice je bilo sprejetih 29 bolnikov s hujšim potekom covida-19. Iz bolnišnic so odpustili 22 prebolevnikov. Včeraj je umrlo 5 bolnikov s covidom-19. Od začetka epidemije je skupaj umrlo 4.574 bolnikov s covidom-19.
7-dnevno povprečno število potrjeno okuženih je 879 okuženih oseb (včeraj 867), 14-dnevna pojavnost na 100 tisoč prebivalcev je 583 (včeraj 584).
Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je 12.358.
Epidemiološko stanje na Celjskem
Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 25 okužb (prejšnji teden 35). Največ okužb je bilo potrjenih v občini Šentjur 6, sledijo Laško 3, Velenje 3, Celje 2, Rogaška Slatina 2, Slovenske Konjice 2, Vojnik 2, Kozje 1, Podčetrtek 1, Vransko 1, Žalec 1, Zreče 1.
7-dnevno povprečno število okuženih v savinjski regiji je 117,93 (včeraj 119,3).
V Splošni bolnišnici Celje se zdravi 45 bolnikov s hudim potekom covida-19 (včeraj 43), kar je največ po 25. maju, ko so zdravili 47 covidnih bolnikov. 11 covidnih bolnikov potrebuje intenzivno covid nego. Včeraj so sprejeli 5 covidnih bolnikov, odpustili so 2 prebolevnika. V SB Celje je umrl 1 covidni bolnik.
Precepljenost
Po podatkih NIJZ-a je bilo do sedaj s prvim odmerkom cepljenih 1.128.800 oseb. To je 54 % vseh prebivalcev Slovenije, cepljene je 63 % vse odrasle populacije. Z vsemi odmerki pa 1.008.167 oz. 48 % vseh prebivalcev (57 % vse odrasle populacije).
Podatke o tem, koliko potrjeno okuženih in hospitaliziranih v Sloveniji je polno cepljenih proti covidu-19, najdete tukaj.
Kakšna je trenutna precepljenost po regijah, občinah ter na nacionalni ravni, kakor tudi ostale informacije o cepljenju, najdete tukaj.
Urnik cepljenj za nenaročene, ki jih redno izvaja ZD Celje najdete TUKAJ – klik – celjski cepilni center se je z 31. avgustom začasno selil v dvorano Zlatorog – več tukaj.
Cepilno mesto je od 2. avgusta 2021 tudi v Urgentnem centru Splošne bolnišnice Celje. Več tukaj. Seznam vseh cepilnih enot po Sloveniji najdete tukaj.
Več informacij o cepljenju proti covidu-19 najdete tukaj. Kdaj in kje po lokacijah po Sloveniji se nahajajo mobilne cepilne enote najdete tukaj.
R.Č., B.S.