Ribiška družina Celje se v Šmartinskem jezeru sooča z velikim poginom krapov, saj je le v zadnjih parih tednih poginilo več kot tono in pol rib.
Štefan Zidanšek iz Ribiške družine Celje nam je povedal, da je do pogina ob koncu marca in v začetku aprila prišlo že drugo leto. Ker so poginile samo samice krapa, sumijo, da so krive nizke temperature, saj je bil marec zelo topel, v aprilu pa se je krepko ohladilo. Nizke temperature so problem pri odlaganju jajčec, saj se riba v tako mrzli vodi ne more drstiti.
Kot je povedal Zidanšek, se je temperatura vode v jezeru spustila za več stopinj. Vse to pa so za zdaj samo še predvidevanja, kaj pa se je zares zgodilo, pa bodo pokazali izvidi veterinarske inšpekcije. Na analizo so sicer že poslali vodo, kjer pa ni bilo zaznanih onesnaženosti, nevarnih ribam.
Ocena škode ob poginu se je dvignila nad 20 tisoč evrov
Škoda ob poginu bo ogromna, ocenjujejo, da bo ta znašala več kot 20 tisoč evrov. Ob tem Zidanšek dodaja: “Računajte, da mi te krape vzgajamo v naših vzgojnih ribnikih in jih potem preselimo v Šmartinsko jezero. Zraven še računajte hranjenje, potem seveda še cena krapa. Tako ocenjujemo škodo na najmanj 25 tisoč evrov.”
Naslednje leto bodo v upanju preprečitve tako množičnega pogina že pozimi začeli s pripravami. V prvih mesecih leta bodo zaprli jezero, v marcu in aprilu pa bodo prepovedali hranjenje. S tem upajo, da bodo lahko vsaj nekako omejili negativen trend poginjanja rib. Še več potrebnih ukrepov pa bodo sprejeli, ko bodo dobili zaključene analize in bodo točno vedeli, zakaj pride do tako masovnega pogina.