V igri za nakup turistične družbe Unitur, ki upravlja s smučiščem Rogla in Termami Zreče, sta se omenjala slovenska podjetnika Ivo Boscarol in Marjan Batagelj. A kot poroča časopis Dnevnik, je zreški Unior ekskluzivno pravico za nakup svojega hčerinskega podjetja podelil družbi Advance Capital Partners, oziroma enemu od dveh finančnih skladov, ki ju upravljajo.
Omenjeno družbo je ustanovila družba Adventura Investments, ki ima med drugim v lasti polovico prevoznika Nomago in večinski delež v trgovcu z zabavno elektroniko Big Bang.
Advance Capital Partners se specializira za upravljanje skladov tveganega kapitala, njen predsednik uprave in posredni solastnik pa je Aleš Škerlak, ki se je karierno zgradil v investicijski družbi Publikum. Druge lastniške povezave vodijo tudi do znane celjske družine Klarič, očeta Darka in sina Tilna.
Unior družbo prodaja zaradi previsoke zadolženosti na pritisk bank upnic, na čelu z Novo Ljubljansko banko.
Podjetje Unior, katerega Slovenci poznajo predvsem po ročnem orodju, je globoko zadolženo, obenem pa v skoraj polovičnem posrednem lastništvu države. Med drugim ima podjetje v lasti turistično družbo Unitur, katere turistična infrastruktura vključuje Terme Zreče, hotele Natura, Planja, Rogla in Brinje, bungalove na Rogli, koči na Jurgovem, mladinsko prenočišče Jelka ter smučišče na Rogli.
Banke upnice od Uniorja že dlje časa zahtevajo prodajo Uniturja, pa tudi jeklarskega podjetja Štore Steel, katerega so skoraj 30 % lastnik. In kot poroča Dnevnik, bo do prodaje Uniturja zdaj vendarle prišlo, eksluzivno pravico za nakup pa je dobil Advance Capital Partners (ACP). Kot navaja Dnevnik, naj bi ACP oziroma njegov sklad za nakup Uniturja odštel okoli 13 milijonov evrov kupnine, poleg tega naj bi nase prevzel še 16 milijonov evrov finančnih obveznosti družbe.
Polovični delež v ACP posredno obvladujeta Darko in Tilen Klarič, navaja Dnevnik, uradno imata njuni podjetji skupaj 38,46 % delež. Drugi (posredni) deležniki so še Tim Umberger, Matej Runjak in že omenjeni Aleš Škerlak.
Unitur je v letu 2023 ustvaril 26,8 evrov prihodkov in slabih 800 tisočakov čistega dobička. Zaposlenih ima okoli 280 ljudi. Krovni Unior ima bistveno več, kar okoli 1600 zaposlenih, posluje pa precej slabše. Iz uradnih podatkov za prvih devet mesecev preteklega leta je razvidno, da je čista izguba Uniorja znašala 7,1 milijona evrov, celotna skupina pa je poslovala s skoraj 400 tisočakov izgube.