V bližini Celja velik problem postali tujerodni raki


Junija 2018 je v medijih odjeknila vest, da je nekdo na avtocestnem parkirišču Lopata v naravo odvrgel vrečo izjemno invazivnih tujerodnih rakov, imenovanih močvirski škarjar. Čeprav so jih policisti, uslužbenci Darsa in zaposleni bencinskega servisa in člani Ribiške družine Celje večino uspeli pobrati, pa je šest let po dogodku jasno, da niso našli prav vseh.

V tem času so se močno razmnožili, saj so letos na lokaciji po naključju odkrili večje število te za avtohtone živali zelo škodljive vrste, poroča spletna stran caszazemljo.si.

Močvirski škarjar, invazivna tujerodna vrsta raka iz Severne Amerike, se je po izpustu leta 2018 na avtocestnem počivališču Lopata pri Celju razmnožil in razširil na območje dveh kilometrov odvodnega kanala.

Ta vrsta je prenašalec račje kuge, bolezni, ki je za domorodne rakov smrtna, in lahko ogrozi tudi ekosisteme z izrivanjem domorodnih vrst zaradi tekmovanja za hrano in življenjski prostor.

Vrsta močvirski škarjar je z razlogom uvrščena na Uredbo Evropske unije o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst, zato zanjo veljajo najstrožji ukrepi za preprečitev vnosa in širjenja.

Kljub ukrepom, kot so izlovi, pregledi in uporaba okoljske DNA, monitoring ni bil izveden od leta 2021 do 2024, kar je omogočilo, da je populacija rakov letos po naključju ponovno odkrita v velikem številu. Stroški izlova in sanacije bodo visoki, saj gre za dolgotrajen proces.

Ministrstvo sicer trdi, da so izvedli številne ukrepe, vendar strokovnjakinja Jana Kus iz Zavoda Symbiosis opozarja na neučinkovitost teh ukrepov in na pomanjkljivosti v sistemu nadzora tujerodnih vrst v Sloveniji.