Zadnje dni precej prahu dviguje objava vesti o evidentiranju plačila računov za šolska kosila preko piskajočih ključkov v nekaterih slovenskih šolah. V javnosti je bila še posebej izpostavljena IV. osnovna šola Celje, kjer je tovrsten sistem opozarjanja neplačnikov kosil v uporabi že sedem let.
“Sistem deluje, saj imamo na takšen način manj dolžnikov in da ga v šoli ne nameravamo opustiti,” je za četrtkovo Delo povedala ravnateljica Nevenka Matelič Nunčič, a se je kmalu morala ugrizniti v jezik. Naslednje jutro po objavi je namreč prejela klic z ministrstva za izobraževanje z zahtevo ko ukinitvi sistema. “Praksa uporabe alarmov v šolskih jedilnicah je popolnoma nesprejemljiva, saj otroci za neplačane položnice niso in ne smejo biti krivi,” je zaplet komentiral minister za izobraževanje Jernej Pikalo, ter na šolo poslal inšpekcijski nadzor.
Ravnateljica je uporabo sistema opravičevala tudi z dejstvom, da je kosilo nadstandardni program in starši podpišejo pogodbo, alarm pa ne piska takoj po zapadlosti računa, ampak najprej staršem pošljejo opomin in počakajo do konca meseca, šele nato se vklopi alarm.
Kljub temu, da se šole srečujejo s precejšnjimi problemi zaradi plačilne nediscipline staršev, ko gre za šolske malice in kosila, pa je v javnosti prevladalo mnenje, da se ta problem ne sme reševati na plečih otrok.
“Otroci so tisti, ki bi jih morali zavarovati pred nekaterimi dejanji ali nezmožnostjo staršev,” meni celjska blogerka Simona Gobec in opozarja na sramoto, ki jo otroci pred vrstniki doživijo ob pisku alarma. “Če otrok v vsakem primeru očitno lahko pride do kosila s potrdilom, je čisto vseeno, če bi sistem brez piskanja zaznal neplačnika, otroku pa bi kasneje izdali neke vrste potrdilo, ali pa poklicali starše in se naj oni, za štirimi stenami, brez obsojanja, pogovorijo o težavi,” dodaja v svojem blogerskem zapisu.
Da gre za sramotno prakso meni tudi bloger Plagiator, ki je v svojih stališčih še ostrejši. Po njegovem bi morali biti ravnateljica, psihologinja in socialna delavka v šoli, kjer se takšna praksa izvaja, razrešeni s svojih delovnih mest.
Na elektronsko obliko nadzora plačevanja šolskih kosil naj bi sicer v minulih letih prešlo več šol po Sloveniji, a po do zdaj znanih podatkih ministrstva je bila omenjena celjska šola edina, ki je neplačane položnice “sankcionirala s piskom“. Kljub temu bo ministrstvo po napovedih Pikala v naslednjih dneh opravilo poizvedbo tudi po drugih šolah, ali je sistem alarma v uporabi.
(fotografija je simbolična)