Pred dnevi smo pisali, da je slovenski statistični urad do 15. avgusta letos v Celju zabeležil prihod 17.648 prihodov turistov in 36.487 turističnih nočitev. No, podatki Zavoda Celeia glede obiska najbolj priljubljene celjske atrakcije – Celjskega gradu, so precej višji.
Kot so zapisali v nedavni izjavi za javnost, je Celjski grad v prvih sedmih mesecih letošnjega leta obiskalo skoraj 46.000 obiskovalcev, kar je 8 % več kot v enakem obdobju leta 2023.
Letošnjega 15. avgusta, na praznik Marijinega Vnebovzetja, so na Celjskem gradu našteli 600 obiskovalcev, kar je skoraj 40 % več kot na praznični dan lani. Število obiskovalcev se je tudi sicer v prvih sedmih mesecih letošnjega leta povečalo za 8 %, število nočitev pa je v prvi polovici leta ostalo na ravni leta 2023. Poleg Celjskega gradu turisti v Celju načrtujejo še obisk starega mestnega jedra ter katere od celjskih restavracij.
Med obiskovalci Starega gradu je bilo letos 52 % domačih in 48 % tujih. Delež prvih se je povečal za 15 %, kar gre pripisati promocijskim aktivnostim, s katerimi v Zavodu Celeia Celje slovenske goste k obisku vabijo vse dni v letu. Delež domačih obiskovalcev je denimo julija znašal 31 % (lani 28 %), delež tujih pa 69 % (lani 72 %).
Med najštevilčnejšimi turisti na Celjskem gradu so nemški, madžarski, nizozemski, češki in francoski gostje.
Ankete razkrivajo navade turistov v Celju
V Zavodu Celeia na Celjskem gradu, v TIC Celje in na Drevesni hiši v Mestnem gozdu izvajajo tudi redno anketiranje obiskovalcev. Po zbranih podatkih tako slovenski kot tuji gostje v 70 % v Celju preživijo nekaj ur, več kot eno nočitev jih ustvari 18 %. Poleg Celjskega gradu, ki ga obišče 95 % vseh turistov, ki pridejo na destinacijo, se ti odpravijo tudi v staro mestno jedro. Na tretjem mestu v itinerarju obiska so restavracije, na četrtem pa muzeji in galerije.
Tako eni kot drugi mesto v večini obiščejo z družino, približno četrtina pa v družbi prijateljev. V anketah zbrane podatke potrjujejo tudi številke o obisku TIC-a Celje. Slednjega je že teden dni pred koncem avgusta obiskalo več turistov kot lani. Poleti jih naštejejo okrog 1000 vsak mesec. Med njimi je največ (80 %) tujcev, ki v največjem številu prihajajo iz Francije, Španije, Nizozemske, Poljske in Nemčije.
Iz izpolnjenih anketnih vprašalnikov je še mogoče razbrati, da so za tujce glavni vir informacij o Celju in njegovih turističnih znamenitostih različni spletni portali (34 %), sledijo ustno izročilo (26 %) in socialna omrežja (24 %). Obiskovalci iz Slovenije pa se za obisk Celja odločijo na podlagi ustnega priporočila (55 %) in objav na socialnih omrežjih (24 %).
Preberite še: