V Območni enoti Celje brez osebnega zdravnika skoraj 11 tisoč ljudi


Poslanci državnega zbora so v sredo sprejeli vladno novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo besedah vlade ločuje javno zdravstvo, ki ga sestavljajo javni zavodi in koncesionarji, od zasebnega, ki deluje na samoplačniški podlagi. Bolj striktno in represivno pa ureja tudi sama razmerja znotraj javne mreže, ko gre za popoldansko zdravniško delo ter način delovanja zdravnikov koncesionarjev.

Gre za kontroverzno spremembo zakonodaje, za katero Zakonodajno pravna služba Državnega zbora ocenjuje, da krši več temeljnih ustavnih določb, ki zagotavljajo pravice zdravstvenih delavcev in pacientov, kar 4 tisoč zdravnikov pa svari, da novela ne rešuje osnovnih problemov slovenskega zdravstva ter da bo še bistveno poslabšala situacijo v javnem zdravstvenem sistemu.

A vlada vztraja pri svojem in je potisnila zakon skozi proceduro, vse do sprejetja.

Mi pa smo pogledali, kakšno je trenutno stanje glede enega od večjih problemov v zdravstvu, ki pa jih novela ne naslavlja: pomanjkanja zdravnikov družinske medicine, ki se odraža v tem, da dobršen delež pacientov ostaja brez opredeljenega osebnega zdravnika.

V Sloveniji je trenutno 7,1% delež zavarovanih oseb brez izbranega osebnega zdravnika. To pomeni v dejanski številki 149.818 ljudi. Vseh neopredeljenih polnoletnih pacientov v območni enoti Celje je 10.994, kar predstavlja 5,3 % delež, kar je sicer nižji od deleža na državni ravni.

V nadaljevanju predstavljamo trenutno stanje z neopredeljenimi pacienti v območni enoti Celje ter v izpostavah Laško in Žalec. Številke, ki jih bomo predstavili, predstavljajo stanje na dan 1. marca 2026.

V Zdravstvenem domu Celje, ki obsega občine Celje, Dobrna, Štore in Vojnik, je neopredeljenih 7,8 % (4030 oseb) zavarovanih oseb, v izpostavi Laško, ki vključuje občini Laško in Radeče, je delež neopredeljenih 5,3 % (685 oseb). Najmanjši delež neopredeljenih pa je v izpostavi Žalec, ki vključuje občine Braslovče, Polzela, Prebold, Tabor, Vransko in Žalec, kjer je delež 3,4 % (1192 oseb).

Največji delež neopredeljenih je v starostni skupini 19 do 49 let. Na območju ZD Celje je takih 3004 oseb (74,5 % od vseh neopredeljenih polnoletnih zavarovanih oseb v tej območni enoti) in v izpostavi Laško jih je 485 (70 % neopredeljenih v ten izpostavi). Največji delež neopredeljenih v tej starostni skupini pa imajo v izpostavi Žalec, kjer jih je 925 (77,6 %).

V Celju je ena dodatna ambulanta za osebe brez izbranega osebnega zdravnika, v kateri je neopredeljenih 1.612 zavarovanih oseb. Največ jih je v starostnem obdobju 19-49 let, in sicer jih je 1142. Neopredeljenih med 50 in 64 letom starosti je 291, v starostnem obdobju 65-74 let jih je 115, nad 74 let pa je 64 neopredeljenih.

Kaj storiti, če v vašem kraju zdravniki ne opredeljujejo več

Kadar v kraju vašega stalnega ali začasnega prebivališča ni prostega zdravnika, lahko izberete dodatno ambulanto družinske medicine. V tem primeru se izbira izvede na ambulanto, in ne na zdravnika. Dodatna ambulanta družinske medicine lahko izberejo samo zavarovane osebe, starejše od 19 let, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika v splošni dejavnosti.

Osebnega zdravnika bi si lahko izbrali tudi v drugem kraju, vendar v tem primeru niste upravičeni do povračila potnih stroškov (povezanih s to izbiro) in zdravnik bi takšno izbiro lahko odklonil, če bi presodil, da zaradi oddaljenosti svojih nalog ne more uspešno opravljati.