V predhodni novici poročamo o nezadovoljstvu več celjskih civilnih iniciativ z Občinskim prostorskim načrtom (OPN), kar so predstavili na torkovi novinarski konferenci.
Kritični do OPN pa so tudi v Krajevni skupnosti Trnovlje.
V KS Trnovlje sprejemanje Občinskega prostorskega načrta (OPN) vidijo kot pomemben razvojni korak, ki bo začrtal vizijo mesta. A imajo glede njega več ključnih pomislekov, ker “smo bili v vseh teh letih izvzeti iz prostorskega načrtovanja in premalo obveščeni,” pišejo.
V KS Trnovlje pravijo, da so se v zadnjih letih večkrat žrtvovali za mesto. “Pri nas deluje toplarna, od koder se s sežigom odpadkov ogreva dobršen del Celja in daleč največja, da ne rečemo edina, industrijska cona našega mesta,” opozarjajo. Kot pravijo, ne oporekajo razvoju, a je treba pri tem upoštevati, da ob tem trčimo na spalna naselja, na krajane. “Še posebej nas skrbi širitev industrijske cone, ob tem pa ni predvidenih omilitvenih ukrepov, zelenih pasov.”
Na ponedeljkovem srečanju krajanov so tako sprejeli predloge k sprejemu OPN MO Celje.
Naselje Trnovlje urbanizirano razpotegnjeno naselje in za mestnim središčem največje naselje, v katerem biva preko 1.300 prebivalcev, a, kot opozarjajo krajani, kljub svoji velikosti, nima urejenega javnega potniškega prometa, nima enakega dostopa do javnega kolesarskega omrežja, nima zelenih varovalnih pasov med naselji in že obstoječo industrijo, nima športnih površin, nima površin, ki dvigujejo kakovost življenja krajanov.
OPN bi zato po njihovo moral omogočiti ustvarjanje nove kvalitetnejše rabe urbanega prostora in ohranjati stavbno in naselbinsko dediščino, kar pa predstavljeni OPN za naselje Trnovlje ne omogoča.
“OPN ne sledi uravnoteženemu prostorskemu razvoju”
Kot poudarjajo krajani KS Trnovlje, niso proti ustvarjanju razvojnih možnosti Mestne občine Celje. A menijo, da OPN na območju KSTrnovlje ne sledi načrtovanim usmeritvam planske dokumentacije in spremembam, ne sledi uravnoteženemu trajnostnemu prostorskemu razvoju in ne ohranja ali povečuje kvalitete bivanja krajanov Trnovlje.
Zato so na stališču, da se posegi v prostor, ki zmanjšujejo kvaliteto življenja krajanov in negativno vplivajo na okolje, ne dovolijo. Po njihovo niso skladni s 57. členom Odloka o občinskem prostorskem načrtu Mestne občine Celje, ki pravi “nove površine za proizvodno dejavnost se prednostno zagotavljajo v gospodarskih conah v predmestnem prostoru, na območjih, kjer ne sme prihajati do konfliktov z drugimi namenskimi rabami prostora” ter s trditvijo “Enakomerno se razvija vse predele mesta v kakovostno bivalno okolje.”
Opozarjajo še, da Odlok o občinskem prostorskem načrtu MO Celje definira TS – 15 kot območje centralnih dejavnosti, medtem, ko Okoljsko poročilo za občinski prostorski načrt MO Celje kot območje proizvodnih dejavnosti, kar pomeni, da je že preverjeno umeščanje industrije in proizvodnih dejavnosti na območju TS-15.
TS-15 in TS- 16 sta območji razpršene gradnje in kmetijskih zemljišč in PIP (prostorski izvedbeni pogoji) na območju predvidenih OPPN morajo vsebovati, do izdelave OPPN, so na območju dovoljeni posegi v prostor v skladu s celotnim 132. členom Odloka. S tem bo zasebnim lastnikom omogočena vzdrževalna dela v javno korist, rekonstrukcije zakonito zgrajenih objektov, novogradnje skladno z opredelitvijo po območjih podrobnejše namenske rabe zasebne lastnine.
Načrtovana gradnja se prilagodi merilu pozidave sosednjih območij, velike stavbne mase se ne umešča.
Na območju naj se ne umešča dejavnosti, ki presegajo III. stopnja varstva pred hrupom.
Stališče zahteva krajanov je, da se ob SVC (severni vezni cesti) umesti zajeten zeleni varovalni pas, ki varuje pred negativnimi vplivi na okolje.
Stališče zahteva krajanov je, da se enota urejanja prostora TS-15 se spremeni iz CD (centralne dejavnosti) na SS Stanovanjske površine), ker tudi nihče ne more garantirati, da ne bo enota nikoli spremenila v IG (industrija).
Enota urejanja prostora TS- 14 mora skladno z izvedbeni pogoji glede varovanja zdravja se na območju podrobnejše namenske rabe izključiti gradnjo novih objektov, ki lahko povzročajo onesnaževanje večjega obsega in prekoračene dovoljenih emisij.
Na območju naj se definira oddaljenost od stanovanjskih naselij za umeščanje dejavnosti, ki presegajo III. stopnja varstva pred hrupom.
Zahodni del TS- 14, ob TS- 2 se vzpostavi zajeten zeleni pas, ki varuje stanovanjsko naselje (Ob vrtovih) pred negativnimi vplivi na okolje (hrup, izpusti).
Stališče zahteva krajanov je, da se ob SVC (severni vezni cesti) umesti zajeten zeleni varovalni pas.
Enota urejanja prostora TJ- 1
Skladno izvedbeni pogoji glede varovanja zdravja se na območju podrobnejše namenske rabe TJ – 1 izključi gradnjo novih objektov, ki lahko povzročajo onesnaževanje večjega obsega in prekoračene dovoljenih emisij.
Severni del TJ- 1, med naseljem Gaji in Petrolom se spremeni iz IG v ZD (podrobnejša namenska raba: DRUGE UREJENE ZELENE POVRŠINE, kot so zeleni pasovi z zaščitno oziroma drugo funkcijo. Dejansko stanje območja je gozd, ki je varovalni pas med industrijskim območjem in stanovanjskim naseljem Gaji.