V soboto, 19. oktobra je pred letom dni ustanovljena civilna iniciativa Tukaj smo Vojnik organizirala protestni sprehod čez prehod za pešče v Arclinu pri Vojniku. Nekaj deset udeležencev je želelo sporočiti odgovornim, za kako nevaren odsek v resnici gre. Hkrati pa jih skrbi še prihajajoča obnova avtoceste na odseku Dramje – Slovenske Konjice.
Že od leta 2016 prebivalci občine Vojnik pričakujejo zgraditev pločnikov in kolesarskih stez, saj po njihovem mnenju pomanjkanje le-teh upočasnjuje promet in povečuje ogroženost najšibkejših udeležencev, med katerimi so predvsem otroci in starejši.
Ker se od takrat zadeva še ni izpeljala, je bila v občini Vojnik pred letom dni ustanovljena civilna iniciativa Tukaj smo Vojnik, katerih namen je opozarjanje na težave v prometu na državni regionalni cesti Celje – Vojnik – Višnja vas ter Ljubečna – Arclin, katera je skozi leta postala tudi dovozna cesta na avtocestni priključek Celje – vzhod. Gre za zelo prometne ceste, po katerih se letno pelje 4,3 milijone vozil, kar je v povprečju skoraj 16 tisoč vozil na dan, od tega čez 300 tovornih.
Ob teh cestah, ki so hkrati tudi šolske poti, ni niti pločnikov niti kolesarskih stez. To nakazuje, da za varnost občanov ni poskrbljeno, pojasnujejo v civilni iniciativi, ki na težave opozarjajo že več let.
Člane civilne iniciative skrbi tudi obnova avtocestnega odseka Dramlje – Slovenske Konjice, ki je načrtovana za naslednje leto. Opozarjajo, da bo zaradi obnove in večjih zastojev na prej omenjenem odseku marsikdo izbral obvoz po regionalni cesti, kar bo privedlo do še večjega števila prometa.
Rešitve s strani odgovornih
Direkcija za infrastrukturo (DRSI) vidi rešitev le v izgradnji štirih novih semaforjev na razdalji 900 metrov. Dela, za katere CI Tukaj smo Vojnik meni, da niso dovolj velika rešitev problema, pa bi se naj začela v sredini novembra in trajala dve gradbeni sezoni.
Tudi na Občini se zavedajo nastalega problema, hkrati pa si prizadevajo za ureditev prometne situacije na območju Vojnika. V sodelovanju z Direkcijo za infrastrukturo so izdelali projekte, ki predvidevajo izboljšanje situacije. V načrtih prenove ceste Celje – Vojnik je vključena rekonstrukcija ceste, izgradnja pločnika in kolesarske steze. Prav tako je načrtovana izgradnja pločnika in rekonstrukcija ceste na relaciji Arclin-Ljubečna. Predvidena so tudi daljinsko vodena semaforizirana križišča, ki bodo prilagojena prometnim tokovom.
Projektna dokumentacija je izdelana, DRSI pa se že dogovarja z lastniki zemljišč. Predvidenega datuma izvedbe nam z Občine niso sporočili, kar pa je odvisno tudi od uspeha dogovorov.
“V želji po zagotavljanju prometne varnosti za vse udeležence v prometu, zlasti za ranljive skupine, si prizadevamo, da bi bili dogovori s krajani čim prej sklenjeni,” dodajajo na Občini Vojnik.
Na vprašanja glede prihajajoče obnove avtocestnega odseka Dramlje – Slovenske Konjice so na občini predlagali nekaj kratkoročnih rešitev, za zagotavljanje varnosti v času še povečanega prometa.
Predlog začasnih ukrepov vključuje:
- Izvedba prehoda za pešce v Ivenci,
- Začasna ureditev semaforiziranega križišča pri odcepu za Dobrno,
- Začasna ureditev prometa v Arclinu (smer proti Ljubečni ter priključek Spar in Eurospin),
- Zagotovitev nadzorovanega delovanja vseh semaforjev na relaciji Višnja vas–Celje,
- Omejitev hitrosti na cesti Ljubečna–Arclin,
- Izgradnja začasnega hodnika za pešce od pokopališča v Vojniku do križišča v Arclinu,
- Prepoved tranzitnega tovornega prometa na relaciji Celje–Slovenske Konjice ter Ljubečna-Arclin
- Poostren nadzor policije (prometna varnost in hitrost).
Kaj predlaga civilna iniciativa Tukaj smo Vojnik?
“Kot vsaj začasno rešitev vidimo postavitev montažnih krožišč. V marsikateri občini so pred gradnjo krožišč poizkusili to rešitev in se na podlagi nekaj mesečnih opazovanj nato odločili ali je rešitev primerna. Vendar na vsa naša vprašanja, zakaj ne poskusimo tako, smo do sedaj dobili le en odgovor: ne gre. To je klasičen odgovor župana za vse infrastrukturne vrzeli. Župan bi moral iskati rešitve in ne s prstom kazati na CI, kako da zavira infrastrukturne projekte.”
A na Občini Vojnik opozarjajo, da mešanje križišč in krožišč na krajših relacijah s strokovnega vidika ni dovoljeno.
Civilna iniciativa še pojasnjuje: “Seveda smo proti nenadnim rešitvam, ki bi bile le obliž na rano zaradi slabega planiranja. Najmanj, kar si javnost zasluži, je odprta debata o trenutnem stanju in ugotovitev optimalnih dolgoročnih rešitev. Za ta namen je potrebna strokovna analiza in izvedba študije celotne ureditve prometa na regionalni cesti.”
Odziv na izveden protest
Odziv na izveden protestni sprehod čez prehod za pešce v Arclinu pri Vojniku je bil le poziv, ali je to sploh smiselno, glede na to, da projekti za razrešitev problema že obstajajo. Civilna iniciativa pa se sprašuje: “Kateri projekti točno?”
Civilna iniciativa še dodaja, da so razočarani nad županovim odzivom, da so oni krivi, da se ne izvajajo infrastrukturni posegi. Namesto tega od Občine želijo slišati priznanje, da so bile v preteklosti storjene napake, ki se bodo v interesu širše javnosti odpravile.