V ponedeljek se je tudi uradno začelo šolanje na daljavo, čeprav je večina šol s šolskimi aktivnostmi na daljavo začela že pred tednom dni. Po uradnem začetku šolanja na daljavo, ki bi se utegnilo podaljšati še za nekaj časa, smo se obrnili na celjske osnovne šole ter preverili, kako pouk na daljavo poteka in na kakšen način so se organizirali.
Spodaj vam predstavljamo tudi koristne nasvete za uspešno delo od doma, ki jih je v sklopu svoje magistrske naloge pripravila Šentjurčanka Mateja Rozman. Naj bodo zadovoljni vaši otroci in vi. Če kdaj, je zdaj pravi čas, da naše otroke navadimo na red in disciplino.
OŠ Ljubečna:
I. OŠ Celje:
Pouk izvajajo predvsem prek e-pošte učiteljev oz. s pomočjo spletnih aplikacij, ki so na voljo. Za podrobne informacije o izvajanju pouka na daljavo pa vas vabijo, da obiščete njihovo spletno stran.
OŠ Frana Kranjca:
Učenci že en dan prej dobijo gradivo in napotke za delo v naslednjem dnevu. Učitelji so jim na razpolago za morebitna vprašanja, mnenja, razprave po elektronski pošti vsak dan od 8. do 12. ure. V prvem tednu je bil odziv učencev slaba polovica vseh, verjamejo pa, da bodo ta teden vzpostavili stik tudi z ostalimi učenci.
Sicer pa, kot pove ravnateljica, so odzivi tistih staršev, ki so se oglasili, pozitivni. Na šoli pa imajo kljub temu še vedno pomisleke, ali imajo možnost učenja od doma zares vsi učenci. Tudi to bodo zato še dodatno preverili in pomagali učencem, ki morda te možnosti nimajo.
OŠ Glazija Celje:
Sicer so pripravili gradivo za oba programa, osnovno šolo s prilagojenim programom in posebni program. Starši bodo preko šolske spletne strani dostopali do učnih gradiv. S starši otrok so učitelji in svetovalna služba že vzpostavili komunikacijo preko elektronskih naslovov ali po telefonu. Prav tako so nekaterim družinam ponudili pomoč, ki jo je organizirala MO Celje, pri zagotavljanju toplega obroka ali paketa hrane. Starši so tudi lahko prišli po otrokove šolske potrebščine, v kolikor jih niso odnesli domov zadnji dan pouka. Komunikacija teče tudi preko Sveta staršev, posamezni starši pa se v primeru vprašanj povežejo s šolo preko tajništva. Težav niso zaznali, se bodo pa odzivali nanje in pomagali v mejah zmožnosti.
OŠ Frana Roša, Nataša Gajšek Ključarič, ravnateljica:
V začetku prejšnjega tedna (natančneje prvi dan, ko se je takšen način dela začel izvajati) so zaznali enake težave kot so jih zaznavali drugod, namreč preobremenjenost spletnih storitev je pripeljala do tega, da je bilo občasno težje dostopati do šolske spletne strani. Stvari so se kmalu uredile, tako da sedaj zaenkrat vse tekoče poteka.
Trenutno imajo na voljo premalo podatkov, da bi z gotovostjo komentirali delo prvega tedna, glede na rezultate anket, ki so jo izvedli med učenci o pouku na daljavo v prvem tednu, pa je razvidno, da je učencem ideja pouka na daljavo sicer všeč, a večina tovrstnega načina šolanja ne bi zamenjala za obiskovanje pouka na šoli. Učenci sicer delu posvečajo enako pozornost, kot če bi bili v šoli.
OŠ Hudinja:
Ravno zato je lahko pouk na daljavo na OŠ Hudinja v polnem obsegu stekel že od prvega dne dalje, torej od 16. 3. 2020. Ker pa imajo glede spletne učilnice na šoli svojo tehnično rešitev, učenci niso imeli nobenih težav z dostopom. Pouk poteka v celoti po urniku in učitelji vseh predmetov vsak dan do 9. ure zjutraj odložijo gradivo v predal za posamezni razred.
“Rad bi pohvalil učiteljski zbor, ki se je v veliki večini zelo potrudil pri pripravi gradiv in prvi odzivi staršev so zelo dobri, saj smo prejeli veliko pohval. Pohvale so se nanašale na pregleden sistem, ki smo ga vzpostavili na šoli in tudi na gradiva, ki jih pripravijo učitelji. Za vse udeležence – učence, učitelje in starše, je pouk na daljavo povsem nova izkušnja in pričakujem, da bo v nadaljevanju delo potekalo še bolj utečeno in da bomo lahko pouk na daljavo v vsebinskem smislu še nadgradili. Potrudili se bomo, da bo pouk za učence čim bolj zanimiv in hkrati poučen. Zavedamo se, da pouk na daljavo ne more enakovredno nadomestiti pouka, ki poteka v šoli – kljub temu pa menimo, da ga je mogoče kvalitetno izvajati,” pove ravnatelj.
Izvedba te oblike pouka pa ne bi bila mogoča brez sodelovanja staršev, ki morajo redno spremljati delo svojih otrok in jih motivirati za delo. Zlasti pri mlajših učencih imajo starši pri pouku na daljavo veliko dela, saj jim morajo pomagati v tehničnem in vsebinskem smislu.
Z učenci in starši so sicer v rednih stikih in vseskozi spremljajo njihovo zadovoljstvo in odzive. Tudi sicer pa veliko pozornosti namenjajo rednemu informiranju učencev in staršev in menijo, da tudi zaradi tega z izvajanjem pouka na daljavo prvi teden niso imeli posebnih težav.
“V nadaljevanju bomo posebno pozornost namenili stikom učiteljev z učenci in povratni informaciji o delu otrok v okviru pouka na daljavo. Ker je pouk na daljavo za učence zelo intenzivna oblika dela, bomo tudi v prihodnje zelo pozorni na nevarnost preobremenitve učencev,” zaključi Berk.
III. OŠ Celje, ravnatelj Aleksander Verhovšek:
“Kot vse šole smo imeli v začetku tedna težave z zagotavljanjem spletne strani, ker je bil obisk močno povečan širom Slovenije. Ravno zato smo se odločili, da otroke na spetno stran povabimo po 10. uri, ko se določen del spletnega prometa že umiri. Hkrati smo se odločili, da ne bomo organizirali video konferenc ali drugih vsebin v realnem času, ker nimajo vsi učenci možnosti spremljanja teh vsebin, večina družin ima tudi več šoloobveznih otrok, ki ne morejo hkrati uporabljati istega računalnika, pa še starši velikokrat delajo od doma na računalniku,” pove Verhovšek.
Pouk na daljavo ocenjujejo kot pozitivno izkušnjo. Vsaj kar zadeva prvi teden. Vsebine, ki so jih delavci pripravili, so kvalitetne in bogate. Nekateri starši so sicer sporočili, da bi si želeli nekaj manj snovi, saj so otroci dokaj obremenjeni, le da to ni bilo večinsko mnenje. Po večini so odzivi zelo pozitivni in pohvalni, zato si želijo, da bi se ta dobra volja ohranila tudi vnaprej. Jasno jim je, da bo potrebno veliko delati na motivaciji in zanimivih vsebinah, saj bodo otroci po nekaj tednih začeli izgubljati začetni elan, prav tako pa tudi starši.
Z delom bodo na šoli nadaljevali v upanju, da jim MIZŠ kaj kmalu pošlje dodatne informacije in navodila za prihodnje tedne, saj je povsem jasno, da se bo prekinitev pouka podaljšala, s pogledom v bližnjo prihodnost zakljkuči ravnatelj.
IV. OŠ Celje:
Že prvi dan, v ponedeljek, 16. marca, je steklo poučevanje na daljavo. Poteka preko šolske spletne strani, kjer so naložena navodila, naloge in povezave. V drugem tednu učence 3. triletja postopoma že usmerjajo v spletne učilnice.
Skupaj ugotavljajo, da delo dobro poteka in da se je večji del učencev odzval. S tidtimi, ki pa se še niso, pa bo šola v naslednjih dneh poskušala navezati stik. Želijo pa si predvsem, da bi sistem zdržal vse obremenitve. Upajo, da se bodo lahko učenci, željni znanja in druženja, čim prej vrnili v šolske klopi.
OŠ Štore:
Po odzivih učencev in staršev sodeč je učenje na daljavo dobro steklo: učenci opravljajo svoje zadolžitve, starši se znajo učiteljem zahvalit za pripravljeno gradivo, enim je dela preveč, drugi bi želeli še kaj dodatnega – učitelji se temu prilagajajo.
“Težava je bila samo v ponedeljek, ko se je sesul Arnes, a smo v naslednjih dneh zadevo uredili, tako da težav nimamo več,” je še povedala ravnateljica.
OŠ Lava:
Dodaja, da so po nekaj dneh tudi ugotovili, “da imamo vsi velike strahove, da imamo kar nekaj težav z vzpostavitvijo povezav z učenci, ki smo jih tudi poklicali, ko smo ugotovili, da se niso vključili v delo na daljavo. Po tednu dni izobraževanja na daljavo lahko rečemo, da smo premostili prve ovire, ki jih iz dneva v dan odstranjujemo in se vedno bolj posvečamo vsebini in ciljem ur pouka. Trudimo se vzdrževati stik z otroki in starši ter tudi zaposleni med seboj. Še vedno pa nas preveva spoznanje, da imamo opravka z veliko neznankami in manj odgovori,” zaključi Kolenkova.