Župani v Celju kritični do načrtovanega davka na nepremičnine, bi pa uredili svoj funkcionarski položaj


Vlada Roberta Goloba je na dopisni seji med božičnimi prazniki potrdila predlog davka na nepremičnine, ki bi po žepu močno udaril predvsem lastnike stanovanjskih nepremičnin, v katerih ne živijo.

Zastavljeni predlog davka na ta del premoženja je deležen močnih kritik tako laične kot strokovne javnosti. Na njegove številne slabe strani pa so opozorili tudi župani, zbrani v Skupnosti občin Slovenije, ki so se v četrtek dobili na seji v Celju.

V razpravi so županje in župani izpostavili, da so izhodišča za obdavčitev premoženja v osnovi zgrešena, s tem ko predvidevajo ukinitev obstoječih virov financiranja (zdajšnji Davek od premoženja, ki je v domeni občin, občinam bi ostalo Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ)) in stekanje davka v celoti v državni proračun. To predstavlja izredni poseg v finančno avtonomijo lokalne samouprave, čemur Skupnost občin Slovenije odločno nasprotuje.

Kritični so bili do parcialnega pristopa, ki ne upošteva širših učinkov na nepremičninski trg in prebivalstvo. Prav tako so izpostavili nujnost celovite reforme obdavčitve premoženja, ki bi omogočila tudi vplivanje na razvoj lokalnih okolij in reševanje težav s praznimi nepremičninami. Čeprav Golobova vlada prav slednje – sprostitev nepremičnin za (najemniški) trg postavlja kot skorajda glavni namen zakona, tudi župani, tako kot nepremičninski strokovnjaki, opozarjajo, da nov davek ne bo znižal cen najema kot tudi ne spravil več stanovanj na trg.

Župani: NUSZ je zastarel

Župani so poudarili, da ima NUSZ vrsto sistemskih težav, da so temelji izrazito zastareli in so nove ureditve nujne, zato si želijo, da bi se predvsem na tem področju zgodile korenite spremembe, s katerimi se bo omogočilo korektno usmerjanje prostorskega razvoja v lokalnih okoljih.

Vir foto: FB Skupnost občin Slovenije

Županje in župani so se zavzeli tudi za spremembe v predlogu Zakona o funkcionarjih, predlagajoč enotno ureditev pravic in obveznosti funkcionarjev na lokalni ravni, vključno z enakimi dodatki, kot jih imajo poslanci. Izpostavili so potrebo po priznavi vodstvenih izkušenj županov in podžupanov ter zagotavljanju povračil stroškov tudi nepoklicnim funkcionarjem.

Poleg tega so se opredelili do predloga novele Zakona o zaščiti živali, nasprotujoč povečanju stroškov za občine, ter pozvali k sodelovanju pri oblikovanju sprejemljivega predloga zakona.