Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Na poti do iskanja izgubljenih podob gradov grofov Celjskih

Podrobnosti dogodka

  • Datum:
  • Lokacija: Pokrajinski muzej Celje
  • Kategorije:

Pokrajinski muzej Celje v sodelovanju z Umetnostnozgodovinskim inštitutom Franceta Steleta ZRC SAZU v letu 2024 organizira cikel predavanj z naslovom Dediščina grofov Celjskih.
Vabimo vas na predavanje dr. Igorja Sapača iz Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru:
NA POTI DO ISKANJA IZGUBLJENIH PODOB GRADOV GROFOV CELJSKIH,
ki bo v četrtek, 21. novembra 2024 ob 17.00, v Dvorani Barbare Celjske, v Knežjem dvoru.
Od skoraj poldruge stoterice gradov, ki so jih v poznem srednjem veku imeli grofje Celjski, so naš čas dočakali samo redki. Večina jih je razvaljanih, številni pa so celo povsem izginili in od njih so ostale samo lokacije. Njihove izgubljene srednjeveške podobe že dolgo burijo domišljijo in prožijo ugibanja o njihovem resničnem izgledu. Prvi poskusi grafičnih rekonstrukcij podob celjskih gradov so začeli nastajati že skoraj stoletje nazaj, v zadnjem času pa je nastala serija sodobnih digitalnih tridimenzionalnih rekonstrukcij, ki iščejo poti do izgubljenih arhitektur ter obenem poudarjajo pomen nadaljnjih raziskav in ohranitve ostalin tega segmenta kulturne dediščine.
Predavanje je brezplačno, 𝐎𝐁𝐕𝐄𝐙𝐍𝐄 𝐏𝐑𝐈𝐉𝐀𝐕𝐄 na:
03 428 09 62 ali [email protected].

Prosimo, da se v primeru neudeležbe, pravočasno odjavite. Hvala.
—————————-
Dr. Igor Sapač je arhitekt, umetnostni zgodovinar, kastelolog in izredni profesor Univerze v Mariboru. Ukvarja se zlasti z arhitekturno zgodovino in s problematiko ohranjevanja ter prenove stavbne kulturne dediščine. Od leta 2005 do 2014 je bil zaposlen kot kustos za arhitekturo in muzejski svetovalec v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani. Od leta 2007 predava na Oddelku za arhitekturo Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru. Napisal je preko 10 samostojnih znanstvenih monografij, številne znanstvene in strokovne članke ter dele monografij, pripravil več razstav z arhitekturnozgodovinsko tematiko in sodeloval pri obnovah arhitekturnih spomenikov v Sloveniji. Pri svojem delu se pogosto srečuje s problematikami realnih in digitalnih rekonstrukcij historičnih arhitekturnih stvaritev.

Navedbe o dogodkih so informativnega značaja. Njihova točnost in izvedba je v domeni organizatorja in zanje na celje.info ne odgovarjamo!



Naslednjih 20 dogodkov