Podjetje Bosio je v celoti prešlo v last avstrijske skupine Aichelin Holding. Ta je sicer že pred desetletjem kupila tričetrtinski delež tega celjskega podjetja, sedaj pa je ustanovitelj Hugo Bosio Avstrijcem prodal še preostali 25-odstotni delež. Hugo Bosio sicer ostaja direktor podjetja, in ga bo vodil do svoje upokojitve.
Hugo Bosio je za Novi tednik dejal, da je popoln umik iz lastništva načrtoval že dlje časa. Tega naj bi si želela tudi avstrijska skupina, ki je hotela prevzeti popoln nadzor nad hčerinskim podjetjem Bosio, ki je specializirano za proizvodnjo industrijskih peči za toplotno obdelavo kovin in za kovanje večjih izdelkov. Podjetje je bilo sicer ustanovljeno leta 1991, v letu 2012 pa je s prodajo 75-odstotnega lastniškega deleža postalo del mednarodne skupine Aichelin Group. Del podjetja Bosio je tudi ruska hčerinska družba Prompech.
Slovensko-avstrijska naveza je uspešno skupno poslovno pot nazadnje nadgradila marca letos, ko je bil na območju sedeža podjetja v Bukovžlaku položen temeljni kamen za prvo fazo investicije v novo industrijsko halo, v kateri bodo sestavljali peči in linije za termično obdelavo materialov pod blagovnima znamkama Bosio in Aichelin. Glavni investitorji v 7 milijonov evrov vredno investicijo so Avstrijci.
Na poslovanje se pozna tudi rusko-ukrajinski konflikt
Na poslovanje podjetja so sicer v zadnjih letih vplivale določene nepredvidene okoliščine na svetovnih trgih. Celotni prihodki podjetja Bosio d.o.o. so zato v letih 2020 in 2021 nekoliko upadli. V veliki meri gre to pripisati dolgim dobavnim rokom za materiale, zaradi česar so morali del naročil iz preteklih poslovnih obdobij prestaviti na letošnje leto. Slednje se je odrazilo tudi v negativnem poslovnem izidu v letih 2020 in 2021. Letos jih je nekoliko udaril še rusko-ukrajinski konflikt.
Hugo Bosio je bil sicer še marca ob našem pogovoru optimističen glede razmer na ruskem trgu, na katerih celjsko podjetje ustvari okoli četrtino prometa. Kljub zavedanju, da na ruski trg nekaj časa ne bo moč računati, je verjel, da se bo situacija hitreje umirila. “Jaz sem še vedno optimist, in pričakujem, da se bo situacija v kakšnih dveh ali treh mesecih umirila. Stekli bodo finančni tokovi in sprostili se bodo tudi transportni koridorji, tako da bomo lahko projekte čimprej dokončali,” je takrat dejal Hugo Bosio. Žal se njegove napovedi zaenkrat niso uresničile in je poslovanje z ruskimi trgi že vedno popolnoma ustavljeno.
Ne glede na vse, pa podjetje ostaja stabilno. Držijo se namreč strategije, ki je usmerjena na razpršeno prodajo, zaradi česar nestabilnost določenih trgov ne more v popolnosti ohromiti poslovanja podjetja. V podjetju Bosio največji delež predstavlja evropski trg, drugi trg je predstavljala Rusija, tretji trg je Indija, prisotni pa so še v ostalih delih sveta (Mehika, ZDA,…).
Celotni prihodki podjetja Bosio d.o.o. so bili v letu 2020 za tretjino manjši od leta prej, in so znašali 6,7 mio evrov. Leta 2021 so se ti sicer povečali za okoli 10 % na 7,4 mio evrov, a je bila čista izguba podjetja okoli 900 tisoč evrov (leta 2020 je bila čista izguba 250 tisoč evrov). Podjetje Bosio je lani zaposlovalo 64 ljudi.
B.S.