Najprej so spremenili ime, zdaj pa še sedež: RRA Savinjska v novih prostorih sredi Celja (foto)


Maja lani je Razvojna agencija Savinjske regije dobila novo direktorico, Bojano Stopinšek. Novo vodstvo je najprej poskrbelo za “rebrandning” – spremembo imena v Regionalno razvojno agencijo Savinjska. Zdaj pa so se preselili še v nove, obiskovalcem in zaposlenim prijaznejše in dostopnejše prostore.

Sproti aktivno vodijo in usklajujejo več regionalnih projektov, med njimi težko pričakovane kolesarske povezave, pomemben del katerih bo odprt v kratkem.

Direktorica RRA Savinjska, Bojana Stopinšek (foto: Celje.info)

Po spremembi imena se RRA Savinjska, kot se zdaj skrajšano imenuje, iz zastarelih in v marsičem neustreznih prostorov na Ulici XIV. divizije, seli še bolj v center mesta, v sodobnejše prostore na Trgu celjskih knezov. Kot je na slavnostni otvoritvi slikovito dejala direktorica Bojana Stopinšek, so razlogi za selitev, “da bodo invalidi lahko prišli na sestanke, pa tudi zato da bomo ob močnih nalivih na suhem, da bomo pozimi lahko regulirali gretje ne zgolj tako, da odpiramo okna in da bomo poleti imeli temperaturo skladno z veljavno zakonodajo. Predvsem pa tudi zato, da so delovna mesta prijazna zaposlenim in primerna času.”

A, kot poudarja Stopinškova, letos zanje ni le leto sprememb, temveč tudi zaključkov velikih povezovalnih projektov v regiji, izvedbo katerih na RRA Savinjska koordinirajo: “ko smo pred enajstimi leti začeli razmišljati o regijski kolesarski poti, smo imeli v državnem proračunu za ta namen 300 €, nismo imeli še nobene črte na papirju, prav tako nobene zemlje. Na tej poti pa smo imeli zelo veliko rdečih luči, ki smo jih z vztrajnostjo v enajstih letih pripeljati do tega, da lahko letos odpiramo kolesarske povezave v skupni vrednosti 53 milijonov evrov in v dolžini 52 kilometrov.”

Navedla je že odprto kolesarsko povezavo Huda luknja, ki je letos v eno smer naštela že 30 tisoč kolesarjev. Lani so zaključili investicijo Šoštanj – Mozirje, v Dobrni se še gradi, naslednji teden bo odprta kolesarska steza od Celja do Žalca, 15. septembra pa še Celje-Štore-Šentjur. Gradi se še povezava do Rogatca.

Stopinškova je naštela še nekaj projektov v izvajanju, oziroma prihodnjih izzivih. To so Podjetno nad izzive Savinjska – program podjetniškega usposabljanja, ki ga selijo po regiji. Marca je bil odprt glavni razpis Dogovor za razvoj regije, sicer pa so v zadnjih mesecih uspeli vsebinsko in strokovno uskladiti 30 projektov v skupni vrednosti 78 milijonov evrov.

V naslednjih mesecih se bodo ukvarjali z regionalnim prostorskim planom, regijskim centrom mobilnosti in regijsko prometno strategijo.

Predsednik sveta Savinjske regije mag. Branko Kidrič: regionalizacija vladi ni prioriteta, a občine se trudimo

Osrednji govorec na otvoritvi je bil eden izmed županov občin ustanoviteljic, predsednik Sveta Savinjske regije Branko Kidrič.

Najprej je izpostavil ovire regionalizacije Slovenije, ki po njegovih besedah ni med prioritetami aktualne vlade. Ena večjih je, da “verjetno ni enostavno deliti državne pogače med regije, kjer bi mi, skupaj z gospodarstveniki odločali o porabi teh sredstev za potrebe teh regij, pri nas seveda za potrebe Savinjske regije.”

A kot pravi župan občine Rogaška Slatina, imajo sami v regiji še dovolj izzivov. Omenil je tri projekte, še posebej regionalni prostorski plan, ki bo po njegovem še poseben izziv in preizkušnja. Izpostavil je še pripravo projektov za uvrstitev v dogovor za razvoj regije, sam pa je mnenja, da po občinah obstajajo novi izzivi, ki presegajo zgolj vodovod, kanalizacijo kolesarske steze ipd.. A teh možnosti “žal v sofinanciranju nimamo.”

Pa vendar je Kidrič izrazil prepričanje, da bodo s projekti v tej perspektivi, ki se bliža že polovici, znali in zmogli narediti pomemben korak naprej v smislu razvoja Savinjske regije.

Regionalno razvojno agencijo Savinjska, d.o.o. je leta 2010 ustanovilo 31 občin Savinjske regije. Glavna naloga Regionalne razvojne agencije Savinjska je spodbujanje in koordinacija gospodarskega, socialnega in prostorskega razvoja v Savinjski regiji. To vključuje načrtovanje, izvajanje in spremljanje različnih projektov, ki prispevajo k razvoju regije.

Nekaj besed zbranim je spregovoril tudi “domači” župan Matija Kovač. Veseli ga, da je ravno njihova občina, kot mestno središče regije, tudi sedež regionalne razvojne agencije. Ta bo po njegovem prepričanju z novimi prostori “še bolj centralna, bolj simbolna in pa bistveno bolj dostopna ljudem, ne le gibalno oviranim.”

Sledil je prerez traku, kar so družno storili direktorica Stopinškova ter župana Celja Matija Kovač in Rogaške Slatine, Branko Kidrič:

Foto: Celje.info

Nato ogled novih prostorov:

Ogledu prostorov je sledilo prijetno druženje ob rujni kapljici in kulinaričnih specialitetah.