Sinoči je v Celjskem domu potekala razglasitev savinjsko-zasavske gazele za leto 2012. Po mnenju komisije je letošnje najhitreje rastoče podjetje majhna kreativna skupina iz Zasavja, ki zmore inovativnostjo zadostiti potrebam v svetu vodilnih podjetij, kot so Nasa, General Motors, Audi in Boeing.
Letos je komisija na 6. in hkrati zadnjem regijskem izboru izbirala med tremi nominiranci, poleg omenjene gazele še BSH gospodinjski aparati iz Nazarij ter braslovško podjetje Termo-tehnika, ki je bilo regijska gazela že leta 2007. BSH razvija in letno izdela skoraj sedem milijonov aparatov ter hkrati trži male gospodinjske in termične aparate blagovnih znamk Bosch in Siemens za ves svet. Lani je izvoz nazarskega podjetja na trge od Nemčije, jugovzhodne Evrope in ZDA do Kanade zavzemal 88,8 odstotka prodaje, ustvarila pa je dobrih 331 milijonov evrov prodaje. Termo-tehnika pa je eden vodilnih izdelovalcev toplotnih črpalk v tem delu Evrope in kljub temu, da že nekaj let delajo v premajhnih prostorih, bodo letos v primerjavi s preteklim letom prodajo povečali za 40 odstotkov, saj bo znašala predvidoma že 12 milijonov evrov.
Podjetje Dewesoft, ki deluje že dobro desetletje in zaposluje 30 pretežno mladih strokovnjakov računalništva, elektrotehnike in strojništva, ki jih usposobijo sami, je eno vodilnih globalnih igralcev na področju merilne tehnike. Z ustanovitvijo prodajnega podjetja v Avstriji si podjetje utrjuje blagovno znamko in prodajno mrežo, ki se razprostira na evropskem, ruskem, azijskem in balkanskem trgu. V zadnjih dveh letih je z oblikovanja programskih rešitev prešlo na proizvodnjo lastnih merilnih instrumentov.
Kako pomembna je izjemna ekipa sodelavcev, sta Dnevnikovem novinarju Tomažu Klipšteterju, ki je na prireditvi pogovore z direktorji vodil, poudarila tudi Andrej Orožen in dr. Jure Knez iz Dewesofta. Slednja sta med drugim pojasnila, da niso imeli težav niti s sodelovanjem z rusko vesoljsko agencijo, čeprav so sodelovati tudi že z ameriško Naso. Kako zelo je pomembna usklajenost in sodelovanje celotne ekipe, so izpostavili tudi direktorji ostalih dveh nominiranih podjetij, Boštjan Gorjup iz BSH ter Bogdan in Rudi Kronovšek iz Termo-tehnike.
Gazele savinjsko-zasavske regije so v petih letih (2006-2011) prihodke iz prodaje povečale za 2,75-krat. Ob tem so pogodbo o zaposlitvi sklenile s 1310 novimi sodelavci. V istem obdobju je sicer gospodarstvo savinjsko-zasavske regije zabeležilo vsega skupaj 20-odstotno rast in izgubilo 6324 delovnih mest. Stotnija najhitreje rastočih savinjsko-zasavskih gazel kaže tudi 94,6 milijona evrov na novo ustvarjene dodane vrednosti v petih letih. Skoraj polovica podjetij na lestvici (49) po podatkih za leto 2011 presega nacionalno povprečje v višini 36.966 evrov na zaposlenega. Svoj pomen, merjen kot delež v prihodkih iz prodaje celotne regije, je sto podjetij na lestvici v petih letih podvojilo s štirih na osem odstotkov. K pozitivnim podatkom o rasti so v savinjsko-zasavski regiji prispevala predvsem podjetja mikro velikosti, teh je na lestvici kar 74, sledijo jim majhna podjetja (17), na lestvici pa je tudi sedem srednje velikih in dve veliki podjetji.
Zaključni izbor Slovenska gazela 2012, kjer se bo za zlato, srebrno in bronasto gazelo pomerilo vseh šest regijskih gazel, bo v četrtek, 25. oktobra v ljubljanski Operi in balet. Ob Dewesofu, aktualni gazeli savinjsko-zasavske regije, bodo tudi Bia Separations (primorsko-notranjska gazela), Evrosad (gazela dolenjsko-posavske regije), Nektar Natura (gazela Osrednje Slovenije), GMT (dravsko-pomurska gazela), in LOTRIČ Meroslovje (gazela Gorenjske). O zaključnem izboru bomo poročali tudi na našem portalu.