To so Celjani med 100 najbogatejšimi Slovenci 2024


Revija Finance Manager je letos ponovno pripravila lestvico stotih najbogatejših Slovencev. Najvišje uvrščeni si po oceni analitikov Financ lasti premoženje v višini 414 milijonov evrov, premoženje zadnjeuvrščenega pa je vredno 43,1 milijona evrov.

Na lestvici se je letos ponovno znašlo nekaj uspešnih Celjanov, pa tudi podjetnikov iz širšega celjskega območja.  Tako prve kot drug izpostavljamo v nadaljevanju.

Iza in Samo Login sta se po enoletnem premoru ponovno vrnila na prvo mesto lestvice. Njuno premoženje se je iz lanskih 345 milijonov evrov dvignilo na 414 milijonov. Tretje mesto zaseda Jure Knez, soustanovitelj in največji lastnik trboveljskega Dewesofta. Svoje premoženje je v enem letu povečal iz 243 na 360 milijonov evrov. Četrta sta s 345 milijoni lastnika podjetja CGP, Tiskarne Novo mesto, Lisce ter desetine Petrola Vesna in Dari Južna, na petem mestu je s 340 milijoni družina Šešok, šesto mesto zaseda družina Lah s 326 milijoni evrov, sedmo Igor Akrapovič z 253 milijoni, osmo Marko Pistotnik z 252 milijoni, deveto Ivo in Anastasia Taja Boscarol z 249 milijoni, deseta pa sta z vsak po 240 milijoni evrov Boštjan Bandelj in Joc Pečečnik.

Toliko pa so vredni podjetniki z našega območja:

Premoženje Darka in Tilna Klariča: 189 milijonov evrov, 13. mesto
Darko Klarič (vir foto: K Bravo)

Oče in sin, celjska podjetnika s široko mrežo podjetij, med bolj znanimi Media Publikum in Nomago, ostajata na 13. mestu najbogatejših Slovencev, vrednost njunega premoženja pa je po oceni analitikov Financ v enem letu naraslo za 82 milijonov evrov.

Darko Martin Klarič je eden prvih slovenskih podjetnikov po osamosvojitvi in soustanovitelj Media Publikuma, podjetja za zakup oglaševalskega prostora, ki ga vodi njegov sin Tilen, petinski solastnik. Skupaj obvladujeta tudi Adventura Investments, eno največjih slovenskih poslovnih skupin, z 21 podjetji in skoraj 2000 zaposlenimi. Skupina je lani ustvarila 450 milijonov evrov prihodkov in 25,3 milijona evrov dobička. Njihova nova družba Advance Capital Partners zbira kapital za prevzeme, med drugim so že prevzeli hrvaško družbo Solvis ter slovensko A2U. Klaričevi načrtujejo nadaljnjo rast, podprto z dobrimi poslovnimi rezultati, nižjo zadolženostjo in naraščajočo vrednostjo premoženja, ocenjenega na 189 milijonov evrov.

Premoženje družine Jager: 163 milijonov evrov, 14. mesto
Aleš, Miha in Boštjan Jager (foto: Jagros d.o.o.)

Družini Jager iz Laš pri Podplatu v občini Šmarje pri Jelšah je v letu uspelo premoženje povečati za 27 milijonov evrov, s tem pa so se na lestvici povzpeli za eno mesto. Že od leta 1989 delujoče podjetje Jagros, ki ga je ustanovil Franc Jager, so pred petimi leti prevzeli njegovi sinovi.

V Financah celotno družino kljub očetovem izstopu štejejo skupaj. Lastništvo si sedaj s po 20 % delita Aleš in Boštjan Jager, mama Marija Jager ima 4 %, 56 % pa firma poseduje sama sebe.

K dvigu ocene premoženja je pripomoglo tudi odlično poslovanje njihovega podjetja. V letu 2023 so namreč prihodke povečali za 16 milijonov. Ti so znašali 232 milijonov evrov, rekorden pa je bil tudi dobiček, ki je znašal 15,7 milijona evrov.

Premoženje družine Bastl: 95,4 milijona evrov, 29. mesto

Družina Bastl prek podjetja Maksim upravlja poslovno skupino, ki vključuje ključni podjetji Container in Pocinkovalnica. Container proizvaja specializirane transportne in skladiščne zabojnike, lani ustvaril 35,1 milijona evrov prihodkov in 5,5 milijona dobička. Pocinkovalnica se ukvarja s protikorozijsko zaščito jekla, lani pa je imela 19,2 milijona evrov prihodkov in 1,6 milijona dobička. Skupina Maksim je lani ustvarila 71,3 milijona evrov prihodkov (22 % rast) in 15,2 milijona evrov dobička (90 % rast). Močna bilanca in razpršeni prihodki omogočajo nadaljnjo rast, vključno z načrtovano novo pocinkovalnico.

Premoženje družine Albreht: 80,5 milijona evrov, 39. mesto
Ena izmed poslovalnic Zlatarne Celje; vir foto: zlatarna Celje

Lastniki podjetja Zlatarna Celje so za 9 mest zdrsnili na lestvici najbogatejših Slovencev, njihovo premoženje pa je približno enake vrednosti kot lani.

Podjetje obsega 96 prodajnih mest v regiji. Poleg tega deluje v gostinstvu in nepremičninah, upravlja hotel Grand Plaza v Ljubljani in razvija stanovanjski projekt dveh stolpnic. Lani so prihodki zaradi manjše prodaje naložbenega zlata upadli za 20 % na 103 milijone evrov, čisti dobiček pa na 7,5 milijona. Zaposlujejo 457 ljudi. Bojan Albreht je tudi tretjinski lastnik podjetja Metra inženiring, ki razvija pametne elektronske sisteme, a so njegovi rezultati lani slabšali.

Premoženje Ivana Pfajfarja in Maše Pfajfar Toplak: 76 milijonov evrov, 42. mesto

Lani sta bila lastnika celjskega Inposa težka 93,6 milijona evrov in zasedala 23. mesto med najbogatejšimi Slovenci, letos sta zdrsnila skoraj za 20 mest.

Inpos je v 33 letih zrasel v vseslovensko trgovsko družbo s 234 zaposlenimi, specializirano za tehnično in metalurško blago. S širitvijo na drobno in debelo ter strateškimi nakupi, kot je Mersteel SSC, so znatno povečali tržni delež. Lani so končali največjo investicijo, skladiščno-logistični center na Ljubečni, ki podpira dolgoročni razvoj. Kljub ohlajanju gospodarstva, ki je znižalo prihodke za skoraj četrtino in dobiček za 13 odstotkov, podjetje ostaja finančno stabilno. Lastniško obvladujejo tudi Lesoprodukt, trgovca z lesnimi ploščami, ki prav tako občuti gospodarsko upočasnitev

Premoženje Franca Piška: 65,4 milijona evrov, 46. mesto
Franc Pišek, direktor podjetja Pišek – Vitli Krpan, prejemnik Zlate gazele leta 2022 (Foto: Bojan Velikonja za Dnevnik)

Franc Pišek je ustanovitelj in lastnik podjetja Pišek – Vitli Krpan, ki v okolici Šmarja pri Jelšah proizvaja stroje za gozdarstvo. Letos se je na lestvici dvignil za 4 mesta, njegovo ocenjeno premoženje pa se je iz 56,1 milijona evrov dvignilo na 65,4 miljona evrov.

Odločitev za dvig ocene premoženja v Financah pojasnujejo tako: “Zaradi boljšega poslovanja smo oceno premoženja uspešnega poslovneža s stalnim prebivališčem na Dunaju zvišali za skoraj 10 milijonov evrov.

Njegovo podjetje je namreč V letu 2023 prihodke povečalo za skoraj 10 milijonov evrov. Ti so lani znašali 61,2 milijona evrov, dobiček pa slabega 6,4 milijona evrov. Lani so zaposlovali 325 oseb.

Na tradicionalni lestvici 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja za leto 2023 Pišek zaseda visoko tretje mesto.

Premoženje družine Moškotevc: 64,8 milijona evrov, 47. mesto
Roman Moškotevc

Takoj za Piškom se je letos uvrstila družina Moškotevc, ki se je povzdignila za kar 40 mest. Njihovo premoženje je namreč iz slabih 40 milijonov evrov zrastlo za več kot 24 milijonov.

Družina si lasti več podjetij. Med njimi VOC Celje, ki skrbi za vzdrževanje cest in gradbeno podjetje VOC Ekologija, ki ga vodi Roman Moškotevc, prav tako pa je stoodstotni lastnik trgovsko-proizvodne družbe Ahac. Skupina VOC Ekologija je v lanskem letu zaposlovala okoli 450 ljudi. Skupina VOC je lani dosegla prihodke v višini 106 milijonov evrov, dobiček pa je znašal dobrih 11 milijonov evrov.

Odlično je poslovalo tudi podjetje Ahac, ki se primarno ukvarja z distribucijo pijač. Lani so rekordni prihodki znašali dobrih 57 milijonov evrov, dobiček pa 2,4 milijona evrov. Pri vrednotenju premoženja Moškotevcev so na Financah upoštevali še tri manjša podjetja v lasti Romana Moškotevca: BDL Trading, Prema in Glinkop.

Na tradicionalni lestvici 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja za leto 2023 se Roman Moškotevc nahaja na osmem mestu.

Premoženje Mateja Romiha: 63,2 milijona evrov, 54. mesto

52,7 milijonov evrov in 60. mesto je bila lanska uvrstitev Celjana Mateja Romiha na lestvici najbogatejših Slovencev. V letu dni je svoje premoženje oplemenitil za skoraj 10 milijonov evrov, kar ga je tudi pomaknilo za 6 mest višje.

Matej Romih je bil 4,64-odstotni lastnik Outfita7, pri čemer njegovo premoženje izvira iz prodaje družbe kitajski skupini Zhejiang Jinke Entertainment Culture in prejetih dividend. Po prodaji se ukvarja predvsem z nepremičninskimi projekti, kot so luksuzna stanovanja v Celju in gradnja hiš v Sončni oazi v Vojniku, ter vlaga prek družb, kot so Ribarjeva rezidenca in Tesla House.

Sodeluje tudi pri investicijah v zasebni sklad Alfi PE in nepremičnine. Njegovi prihodki rastejo, kar odraža uspešne posle, čeprav ostaja del njegovega premoženja skrit v naložbah.

Premoženje Uroša Merca: 54,7 milijona evrov, 66. mesto
Vir foto: Bisol

Dvotretjinski lastnik skupine Bisol Group iz Prebolda, vodilnega evropskega proizvajalca visokokakovostnih solarnih modulov in opreme za sončne elektrarne, je letos na lestvici najbogatejših za 28 mest nižje, njegovo premoženje pa je ocenjeno za približno 12 milijonov evrov manj kot lani. Merčevo podjetniško skupino so namreč močno prizadele lanske poplave.

Skupina, ki obsega 12 podjetij, upravlja več kot 73 lastnih elektrarn. Energetska kriza je povečala povpraševanje po njihovih izdelkih, vendar so lanske poplave povzročile za več kot 60 milijonov evrov škode in triinpolmesečno zaustavitev proizvodnje. Čeprav so postopoma obnovili delovanje, se soočajo s težavami zaradi okvar strojev in dolgih dobavnih rokov.

Kljub težavam niso zmanjševali števila zaposlenih, a poplave vplivajo na srednjeročni razvoj in vrednost podjetja.

Premoženje Ivana Cajzka: 53,9 milijona evrov, 68. mesto
Ivan Cajzek z nagrado Gospodarske zbornice Slovenije. Foto: Gospodarska zbornica Slovenije/Facebook

Ustanovitelj podjetja GIC Gradnje iz Rogaške Slatine Ivan Cajzek se je letos s slabimi 54 milijoni ocenjenega premoženja po desetih letih ponovno uvrstil na lestvico in zasedel 68. mesto. S svojo samostojno podjetniško potjo je začel pred 34 leti.

Podjetje je v lanskem letu poslovalo s 54,3 milijoni evrov prihodkov in dvema milijonoma evrov dobička. Zaposlovali so 95 oseb. Za sabo imajo mnogo velikih projektov po državi, oktobra pa so z varaždinsko županijo sklenili 15 milijonov velik posel za gradnjo nove stavbe zavoda za javno zdravstvo.

Cajzek je sicer ob koncu lanskega leta lastništvo svojega podjetja predal svojemu sinu Roku.

Premoženje Bogdana Kronovška in Nataše Besednjak: 53,4 milijona evrov, 70. mesto
Bogdan Kronovšek (vir foto: Agencija Lotos)

Lani sta bila brat in sestra iz Gomilskega z 72,6 milijonov evrov na 35. mestu med najbogatejšimi Slovenci, a letos Kronoterm, največje podjetje v državi, specializirano v proizvodnji toplotnih črpalk, kotira nekoliko nižje.

Bogdan Kronovšek je 85,5-odstotni lastnik podjetja, ki je v zadnjih letih močno raslo, a so prihodki lani upadli za 17 odstotkov na 35,1 milijona evrov, čisti dobiček pa za 30 odstotkov na 6,4 milijona evrov. Nezadolženo podjetje ima visoke marže in kratkoročna sredstva v vrednosti 8,5 milijona evrov. Kljub zahtevnim gospodarskim razmeram in padcu vrednotenja na 53,4 milijona evrov, podjetje ostaja konkurenčno z inovacijami, kot je ena najučinkovitejših toplotnih črpalk za komercialne stavbe v Evropi.

Premoženje Ivana in Črta Cenclja: 50,7 milijona evrov, 77. mesto

Oče in sin Cencelj sta vsak polovični lastnik celjskega podjetja Inel, ki so ga lani analitiki Financ ocenili na 36,2 milijonov evrov,  letos pa precej višje, kar ju je na lestvici najbogatejših Slovencev dvignilo za 20 mest.

Podjetje, ki se ukvarja z razvojem naprav za označevanje, kontrolo in avtomatizacijo, predvsem v farmaciji, je izkoristilo strožje predpise o sledljivosti in po kriznih letih 2020–2021 ponovno hitro raste. Lani so prihodke povečali za 42 % na skoraj 20 milijonov evrov, čisti dobiček pa je presegel 3,1 milijona evrov. Zaposlujejo 179 ljudi in razvijajo rešitve tudi za prehransko, tobačno ter avtomobilsko industrijo. Nezadolženi z denarnimi sredstvi nad 19 milijoni evrov, a zaradi nihanj v poslovanju ohranjajo konservativno vrednotenje.

Premoženje Mirana Zagožna: 48,7 milijona evrov 83. mesto
Aplast; vir foto: Aplast

Lastnik Aplasta iz Ločnice pri Žalcu, ki se ukvarja s preoblikovanjem plastičnih mas ter Zagožna, specializiranega za zunanji vodovod in kanalizacijo, je vrednost svojega premoženja v enem letu povečal za milijon evrov, na lestvici najbogatejših pa zdrsnil za 12 mest.

Premoženje Iztoka Špana: 44,7 milijona evrov, 95. mesto
Vir foto: Gospodarska zbornica Slovenije

Čeprav se je ocenjeno premoženje lastnika in direktorja podjetja Tajfun Planina znižalo za “le” 7 milijonov evrov, je bilo zaradi uspešnega leta za druge to dovolj, da je zdrsnil za 33 mest. Podjetje je začelo poslovati leta 1976, že od vsega začetka pa izdelujejo kmetijske iz gozdarske stroje.

V svojih letih poslovanja so se uspešno prebili tudi na tuje trge. V Rusiji imajo odprto hčerinsko podjetje Tajfun Rus, v Srbiji si lastijo podjetje Tajfun Ris, odprti pa imajo tudi podjetji v Združenih državah Amerike in Braziliji. Prav tako so aktivni v Postojni, kjer imajo podjetje Tajfun Liv.

Podjetje Tajfun Planina je lani poslovalo s 55,7 milijoni evrov prihodkov in slabega 3,2 milijona evrov čistega dobička. Zaposlujejo 311 oseb.

Poglejte še lanski članek o najbogatejših Celjanih:

To so Celjani med 100 najbogatejšimi Slovenci 2023