Danes so v prostorih Inkubatorja Savinjske regije Celje pričeli s projektom Podjetno nad izzive Savinjska (PONI) in usposabljanjem prve skupine. Prvih enajst bodočih podjetnikov sta nagovorila župan Mestne občine Celje Matija Kovač in direktorica Razvojne agencije Savinjske regije Bojana Stopinšek.
Projekt PONI je vseslovenski projekt, v katerega je vključenih prav vseh dvanajst regionalnih razvojnih agencij v državi. V Savinjski regiji se je projekt pričel z današnjim dnem, ko je v Celju z delom pričela prva skupina, izvajal pa se bo vse do leta 2028.
Prvo skupino sestavlja enajst udeležencev, ki so bili na podlagi svojega potenciala izbrani s strani ocenjevalne komisije, na javni razpis pa se je sicer prijavilo več kot 20 kandidatov. Kot je povedala direktorica RA Savinjske regije, Bojana Stopinšek, imajo v načrtu skozi sam proces usposobiti kar 106 udeležencev in jim pomagati razviti njihovo podjetniško idejo.
Podporo projektu je izkazal župan Mestne občine Celje, Matija Kovač: ”Verjamem, da bo projekt PONI močan korak h krepitvi podjetniškega duha in atmosfere v našem mestu ter regiji.”
Ob tem je dodal, da so pri celjski občini usmerjeni k dolgoročnemu razvoju gospodarskih dejavnosti, kar Celje kot gospodarsko središče Savinjske regije nedvomno potrebuje.
Projekt na Savinjskem bo edini v Sloveniji, ki ne bo imel stalne lokacije, ampak bo izveden s selitvijo po regiji. Po zaključku prve skupine se bo namreč projekt v mesecu juliju z drugo skupino preselil v Gorico pri Slivnici, nato pa decembra, ko bo na vrsto prišla tretja skupina, še v Nazarje. Za vsako skupino bo objavljen nov javni razpis.
Delo bo potekalo na način coworkinga, individualnih svetovanj, mentorstva in skupinskih delavnic, predvsem s pomočjo 21 različnih tematik, ki bodo udeležencem vlile suverenost na poslovni poti. Skupina bo po vsej verjetnosti deležna tudi gostovanja podjetnikov, ki bodo lahko svoje izkušnje prenesli na bodoče podjetnike.
”Ob študiju sem trenirala umetnostno drsanje, zato sem začela ustvarjati svoje drese. Potem se je zadeva razvedela in sem v tem zelo uživala, zato sem imela željo to početi za življenje,” nam je razlog za prijavo na projekt predstavila članica prve skupine, Zala Jenček.
O pričakovanjih projekta, ki je sicer v celoti vreden 1.539.166,67 evrov, pa je bodoča podjetnica za Celje.info dejala: ”Pričakujem, da bom spoznala ogromno ljudi in da bom ustvarila neke vezi. Veselim se pomoči na svoji podjetniški poti, saj menim, da se ne spoznam dovolj na podjetništvo in vso birokracijo, ki je ob tem prisotna. Komaj čakam, da se izurim tudi v tem, da bom bolj samozavestna na svoji poti.”
Udeleženci so z današnjim dnem podpisali pogodbo o zaposlitvi in bodo tako naslednje štiri mesece zaposleni na Razvojni agenciji Savinjske regije, prejemali pa bodo minimalno bruto plačo (1.253,90 evrov). V tem času bodo oblikovali svojo poslovno idejo in model ter pridobili potrebno znanje, prav tako pa bodo lahko testirali svoj produkt oziroma storitev in na koncu odprli svoj poslovni subjekt.