Velenjski knapi s peticijo po zahtevi za dostojno malico


Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je začel zbirati podpise za dostojne malice velenjskih rudarjev oz. dvig nadomestila za prehrano s 6,12 na 7,91 evra. Poleg tega, da malica za naravo dela, ki ga opravljajo na nekaj sto metrih globine, ni primerna, je zaradi vsesplošnih podražitev sedaj še dražja.

»V času, ko se energija draži, je nesprejemljivo, da se varčuje na tistih delavcih, ki so prvi v proizvodni verigi električne energije,« je na novinarski konferenci poudaril predstavnik Sindikata delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES), Asmir Bećarević. Ob tem je poudaril, da zaposlene v skupini Premogovnik Velenje poleg zamrznjenih plač, ki se že od leta 2019 ne usklajujejo z rastjo življenjskih stroškov, najbolj razburjajo podražitve malic.

»Glede na to, da živimo v 21. stoletju, ko govorimo o digitalizaciji in mehanizaciji, je žalostno, da se pozablja na najbolj osnovni pogoj za človekovo delo in življenje – kvalitetno in človeku dostojno hrano,« je izpostavil Bećarević in dodal, da je ponudnik prehrane Gorenje Gostinstvo v zadnjem času občutno dvignil cene malic, tiste malice, katerih cena je nespremenjena, pa so občutno slabše kakovosti, izdelki niso več sveži, cene dodatkov pa so sploh nesprejemljive, podarjajo in za primer dajo pol čebule, ki se obračuna 0,5 evra.

Začeli z zbiranjem podpisov

V SDRES so zato pričeli z zbiranjem podpisov pod peticijo, s katero od delodajalca zahtevajo dvig nadomestila za prehrano s 6,12 na 7,91 evra. Zahtevajo, da se to delavcu bodisi v celoti nakaže na račun bodisi se mu ob koncu meseca na račun izplača znesek neporabljenih »blokov« za malico. Podpise so začeli zbirati v torek.

Bećarević se je dotaknil tudi vprašanja plač v skupini Premogovnik Velenje: »Dejstvo je, da se od leta 2019, ko je bil sprejet splošni akt o plačah in podano soglasje s strani reprezentativnega sindikata SPESS-PV, naše plače ne usklajujejo več z rastjo življenjskih stroškov.« To je razvidno iz splošnega akta o plačah in spornega člena, ki ga je s soglasjem potrdil reprezentativni sindikat.

So se pa v sindikatu SPESS-PV na opozorila SDRES o spornem soglasju, ki je zamrznilo plače, odzvali s tožbo, s katero od sindikata SDRES zahtevajo 10.500 evrov odškodnine in preklic izjav. Bećarević je ob tem odločen: »Vse naše izjave so preverljive in resnične.«