Celjske šole na sejmu MOS 2024: dijaki pekli palačinke, gradili hišo in tekmovali v SloSkills (foto)


Mednarodni obrtni sejem MOS v Celju ni zgolj priložnost za predstavitev slovenskega gospodarstva in podjetništva, temveč tudi izobraževalnih programov, ki mladino pripeljejo do vsakovrstnih obrtniških in podjetniških poklicev. Ter seveda znanja in sposobnosti, ki jih mladi tekom šolskega procesa že pridobijo, oziroma posedujejo.

Na MOSU-u so se tako na različne načine predstavile tudi nekatere srednje šole s Celja in bližnje okolice. Izpostavljamo aktivnosti dijakov dveh šol izpod okrilja Šolskega centra Celje, pa Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje ter Šolskega centra Šentjur.

Dijaka Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije, Matija Slapšak in Tadej Cerovšek, sta se na sejmu MOS udeležila tekmovanja  v znanju mehatronike SloSkills. Gre za največje slovensko tekmovanje v poklicnih spretnostih, mehatronika pa je ena izmed 13. panog, v katerih se pomerijo mladi spretneži. Zmagovalce bodo razglasili v nedeljo, na zadnji dan sejma.

Tekmovanje SloSkkills v mehatroniki – dijaka z ravnateljico SŠSMM Simono Črep (vir foto: FB profil Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije)

Nekdanja dijaka te šole, zmagovalca v znanju  mehatronike na SloSkillsu 2022, Jan Rutar in Val Matovič, sta tokrat nastopila v vlogi sodnikov:

Spodnji video pa prikazuje ravnateljico SŠSMM Simono Črep, kako programira sodelovalnega robota pod mentorstvom dijakov Matica Grilca in Mihaela Jezernika:

Na tekmovanju Sloskills v okviru MOS-a sta v panogi cvetličarstvo sodelovali dijakinji Srednje šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, Lara Gjergjek in Zala Golavšek.


Tako je Zala pripravljala svoje cvetlične aranžmaje:

Katera izmed tekmovalk bo zmagala in se s tem uvrstila na tekmovanje Evroskills, bo znano šele v nedeljo, ko bo razglasitev rezultatov tekmovanja v vseh panogah. Do nedelje bodo izdelki razstavljeni v hali L Celjskega sejmišča.

Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti pa se na sejmu predstavlja tudi z razstavnim prostorom:

Dijaki srednje gradbene pokazali, kako lahko gradnja poteka trikrat hitreje

V okviru predstavitev deficitarnih poklicev so na sejmu, skupaj z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije in Wienerberger Slovenija srednješolci ŠC Celje predstavili deficitarne poklice.

Dijaki Srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja Celje so z uporabo Porotherm Profi opeke in Dryfix sistema pokazali, kako lahko gradnja poteka do 3x hitreje, bolj enostavno in urejeno.

𝐓𝐨 𝐩𝐨𝐦𝐞𝐧𝐢, 𝐝𝐚 𝐣𝐞 𝐳 𝐢𝐳𝐛𝐢𝐫𝐨 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐢𝐡 𝐠𝐫𝐚𝐝𝐛𝐞𝐧𝐢𝐡 𝐦𝐚𝐭𝐞𝐫𝐢𝐚𝐥𝐨𝐯 𝐩𝐨𝐤𝐥𝐢𝐜 𝐳𝐢𝐝𝐚𝐫𝐣𝐚 𝐝𝐚𝐧𝐞𝐬 𝐯𝐞𝐥𝐢𝐤𝐨 𝐛𝐨𝐥𝐣 𝐩𝐫𝐢𝐥𝐚𝐠𝐨𝐝𝐥𝐣𝐢𝐯, 𝐬𝐨𝐝𝐨𝐛𝐞𝐧 𝐢𝐧 𝐳𝐚𝐡𝐭𝐞𝐯𝐚 𝐦𝐚𝐧𝐣 𝐟𝐢𝐳𝐢č𝐧𝐞𝐠𝐚 𝐧𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚.

Vir foto: FB profil Wienerberger Slovenija

Mladi so spoznavali tudi poklice, tesarja, pečarja, krovca-kleparja in druge, kar jim pomaga pri odločanju o prihodnjih kariernih poteh.

Dijaki Šolskega centra Šentjur postregli z raznovrstnimi dobrotami.

Na Ulici obrti na MOS-u pa so svoje izobraževalne programe predstavili tudi dijaki Šolskega centra Šentjur. Predvsem dva deficitarna poklica, pek in slaščičar.

Vir foto: FB profil ŠC Šentjur

S kolesom sreče so predstavljali vse poklice, ki jih izobražujejo na njihovi srednji poklicni in strokovni šoli in mimoidoče nagradili z izdelki njihovih slaščičarjev in pekov.

Na stojnici Šolskega centra Šentjur se lahko obiskovalci posladkajo s šolskim sladoledom, palačinkami, kokicami, flancati in drugimi sladkimi ter slanimi dobrotami.

Učenki in učiteljici iz Šolskega centra Šentjur, ki so za obiskovalce pripravljale palačinke. (foto: Kozjansko.info)

 

Poglejte še:

MOS v Celju 2024: kaj je zanimalo obiskovalce celjskega sejmišča (foto, video)