Izzivi odraščanja: LU Celje z zanimivimi gosti pripravila izobraževalni dogodek za dijake (foto)


Pri Ljudski univerzi Celje so včeraj v Kinu Metropol organizirali izobraževalni dogodek za dijake. Prireditev z naslovom Izzivi odraščanja so pripravili z mislijo na aktualne teme in probleme, s katerimi se mladi soočajo na dnevni bazi.

Na oder kino dvorane so stopili štirje izjemni govorniki, in sicer Alen Pavšar, Gregor Deleja, Ana Maria Mitić ter Matej Delakorda. Govorci so delili svoje znanje in izkušnje o različnih temah, ki se dotikajo mladih.

Kino dvorano so ob dogodku, ki ga je moderiral Milan Ninić, napolnili dijaki Gimnazije Celje Center ter Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije.

Z govorom je pričel Alen Pavšar, filmski režiser in producent ter učitelj praktičnega pouka na Srednji šoli za strojništvo, mehatroniko in medije. Spregovoril je o vplivu socialnih medijev na identiteto in samopodobo mladostnikov.

Alen Pavšar (Foto: Simon Valant)

Debatiral je o pozitivnih in negativnih vidikih socialnih medijev, predstavil je zakaj so tako privlačni za uporabo in pa tudi največje pasti, ki se pojavljajo v tem digitalnem prostoru.

Gregor Deleja, direktor Občinske uprave Mestne občine Celje in nekdanji ravnatelj Gimnazije Celje Center, je govoril o nasilju med mladimi. Skušal je predstaviti kako lahko vsak posameznik prispeva k bolj varnemu okolju, ob tem pa poudaril, da je ključ do uspeha sprejemanje odločitev.

Gregor Deleja (Foto: Simon Valant)

Ana Maria Mitić, igralka, komičarka, voditeljica, glasbenica in nasploh prepoznaven obraz televizijskih programov, je mlade nagovorila o spolno pričakovanih vlogah ter iskanju lastne identitete.

Ana Maria Mitić

“Včasih poskusite pogledati širšo sliko, bo to čez 5 let pomembno ali ne? Seveda to ne pomeni, da pustite učenje v smislu “ah čez 5 let bom, kjer bom”, ampak, da se zavedate, da včasih ni tako zelo grozno življenjskega pomena, če na testu ne dobimo tiste ocene, ki smo jo želeli.. ali pa, če se nam v odnosih morda kaj ne izide po željah, ker povem vam, kruto, a hkrati izjemno spoznanje, je da v življenju nič ni tako kot si želimo, čeprav vse dobro razmislimo in delujemo z najboljšimi nameni. In to je ravno čar življenja, da nam vedno pošilja neka darila, neko presenečenje,” je dijakom zaupala Ana Maria Mitić.

Matej Delakorda, sociolog, podjetnik in strokovnjak za izkustveno učenje, se je kot zadnji govorec dotaknil dojemanja samega sebe ter izražanja avtentičnosti v obdobju odraščanja.

Govoril je o tem kako ostati zvest samemu sebi, kljub zunanjim vplivom, ki skušajo preoblikovati posameznikovo identiteto, in kako spoznati oziroma ohraniti sebe v poplavi podob. To je podkrepil tudi s številnimi primeri iz lastnih izkušenj.

Matej Delakorda (Foto: Simon Valant)

Delakorda, ki je soustanovitelj projekta Moške skupine, kjer na moških skozi skupinska srečanja raziskujejo kako čim bolj razviti potencial kot moški v odnosu do sebe in družbe, je pozval k pogumnemu soočanju z lastnimi izzivi ter čustvenimi bolečinami.

“Gre za teme, ki so pogosto tabu tema, saj lahko gre za naporne teme tako za dijake kot tudi za odrasle. Človek rabi te pogovore in v kolikor potlačimo vsa ta čustva, potem to enkrat nekje izbruhne. Slovenska kultura je takšna, da se več potlačuje, kot pa izraža, kar na dolgi rok ne vpliva dobro na mentalno zdravje,” je za Celje.info pojasnil Matej Delakorda.

Dogodek je potekal v okviru mednarodnega projekta EMPATH, ki ga sofinancira Evropska unija v sklopu programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV). S projektom želijo pri LU Celje prispevati k ozaveščanju srednješolcev in srednješolk o spolnih stereotipih ter tradicionalnih spolnih vlogah s poudarkom na preseganju (ne)ustreznih vzorcev moškosti.

Rebeka Dečman, organizatorica izobraževanja odraslih, je ob koncu za Celje.info povedala: “Z dogodkom smo zadovoljni, dosegli smo svoj cilj. Teme povezane z mladimi in odraščanjem se nam zdijo izredno pomembne.”

V okviru tega projekta si pri LU Celje želijo, da bi lahko dogodek ponovili še za ostale dijake.

Fotogalerija: Simon Valant