Marčevske aktivnosti na Fakulteti za varstvo okolja


V fakulteti za varstvo okolja so imeli pester marec. Glavni poudarki njihovega delovanja je ne samo vzgajati študente, da bodo strokovnjaki na svojem področju, ampak širiti znanje o mikroplastiki, o ogljičnem odtisu, ravnanju z odpadki, stanje okoljske vode, … Poleg tega tudi profesorji prispevajo svoje strokovno znanje v raziskave, ki predstavljajo mejnike na znanstvenem področju okoljevarstva.

V nadaljevanju predstavljamo, kaj so v zadnjem mesecu počeli profesorji in študenti Fakultete za varstvo okolja.

V začetku meseca so obiskali Gimnazijo Bežigrad in z dijaki 3. letnikov izvedli interaktivno delavnico o ekološkem stanju površinskih voda in cvetenju jezer.

Dijaki so v kemijskem delu delavnice analizirali vzorce vode – določali fizikalno-kemijske parametre z uporabo terenskega multimetra in vsebnost nitratov s spektrofotometrijo. V biološkem delu pa so pod mikroskopom raziskovali bioindikatorske vrste, ki razkrivajo kakovost vodnega okolja. “Skupaj smo ugotovili, da na pogled “čista” voda ni vedno neobremenjena – lahko predstavlja idealno okolje za masovni razrast fotosintetskih organizmov, kar pa negativno vpliva na vodno telo,” so zapisali.
Foto: FB Fakulteta za varstvo okolja

V četrtek, 6. marca 2025, sta učiteljici Anja Bubik in Katrin Školnik v Podnebno-energetska pisarna Velenje izvedli zanimivo predavanje o mikroplastiki, ki je potekalo v okviru ciklusa izobraževanj na področju energije, trajnosti in varovanja okolja.

Skupaj z obiskovalci sta raziskali, kako mikroplastika nastane, kako se znajde v naših oblačilih in kozmetiki ter kaj lahko storimo, da zmanjšamo njen nastanek in vpliv.
Foto: FB Fakulteta za varstvo okolja

Predstavili so se tudi na sejmu zaposlitvenih priložnostih in festivalu izobraževanja na Celjskem sejmu:

V petek 7. marca, so na Srednja gradbena šola in gimnazija Maribor izvedli dve krožni delavnici, ki sta pritegnili skoraj 80 dijakov iz gradbene, okoljevarstvene in gimnazijske smeri.

V prvi delavnici z naslovom LCA izračun mobilnih hišk so dijaki spoznali vplive materialov na okolje, izračunali ogljični odtis lesene mobilne hiše ter odkrivali načine za zmanjšanje negativnih vplivov. V drugi delavnici z naslovom Tla in okolje pa sta predavatelja predstavila pomen zdravih tal, njihov nastanek, grožnje in ekosistemske storitve. Dijaki so analizirali talni profil in se srečali s talno bioto, nato pa svoje znanje preizkusili v zabavnem nagradnem kvizu.

Foto: FB Fakulteta za varstvo okolja

Sodelavci FVO so pomembno prispevali k določitvi referenčnega genoma alpskega gamsa.

V okviru projekta Biodiversity Genomics Europe je bilo prvič določeno visokokakovostno zaporedje genoma severnega gamsa, natančneje njegove podvrste alpskega gamsa. Izsledki so dostopni javnosti.

K raziskavi sta pomembno prispevala sodelavca FVO prof. dr. Elena Bužan in prof dr. Boštjan Pokorny, ki sta kot predstavnika raziskovalne skupine delila vpoglede v pomen vrste za alpsko okolje, lokalne skupnosti ter trajnostno upravljanje divjadi.

V sredo, 19. marca 2025, so se družili z dijaki programa okoljevarstvo na Srednja šola Slovenj Gradec in Muta. Predstavili so jim vlogo tal v okolju in njihovo znanje preizkusili v zabavnem in tekmovalnem kvizu. Prav tako pa smo izvedli kratke informativne teste za ugotavljanje stanja okoljske vode in skupaj razmišljali, zakaj je spremljanje stanja vod sploh pomembno.

Foto: FB Fakulteta za varstvo okolja

Študenti 2. in 3. letnika so izvedli tudi terenske vaje pri predmetu Razvoj podeželja pod vodstvom doc. dr. Natalije Špeh. V občinah Rečica ob Savinji in Nazarje so se osredotočili na posledice avgustovskih poplav leta 2023 ter razvojne možnosti podeželja.

Obiskali so eno izmed najbolj prizadetih območij v naselju Varpolje, kamp Menina, kjer so spoznali vplive naravne nesreče. Raziskovali so endogene razvojne potenciale Rečice ob savinji, s poudarkom na turizmu, vodnih virih in družbenogeografskih značilnostih. Ogledali so si sotesko Suha z izvirom Župnekovo žrelo ter območje Na Peci, kjer so razpravljali o poselitvi in obnovljivih virih energije. V sklopu projekta PLASTIX so pri sotočju rek Drete in Savinje izvedli popis makroodpadkov in se seznanili z metodologijo popisovanja odpadkov.
Foto: FB Fakulteta za varstvo okolja