Celjski mladinski center je s projektom Polet s knjigo dobitnik nagrade za najboljši projekt leta 2023 s strani predsednice Republike Slovenije, Nataše Pirc Musar, in Mladinskega sveta Slovenije.
Projekt Polet s knjigo je bil namenjen ozaveščanju o bralni kulturi, bralni pismenosti in družinski pismenosti.
Kot so zapisali iz MCC, so med prostovoljci in odrasli, ki so bili vključeni v projekt, prinesli vedenje in zavedanje o pomenu pismenosti: “Med izvajanjem projekta so bili naša ciljna skupina tisti otroci in mladostniki, ki so socialno ogroženi; imajo pravice do dodatne pomoči (otroci in mladostniki z zdravstvenimi ovirami, z različno invalidnostjo, z motnjami v duševnem razvoju); otroci in mladi priseljenci, ki jim jezik države, v kateri bivajo, ni materni jezik. Projekt je bil v vsej svoji polnosti namenjen celotni družbi, zlasti pa inkluziji vseh, ki se v družbo težje vključujejo”.
V okviru projekta so tako izvedli številne aktivnosti:
- Delavnice z naslovom Brati in obstati, ki smo jih izvedli v srednjih šolah, Celjskem mladinskem centru ter Dijaškem in študentskem domu Celje. Delavnica je temeljila na razvijanju bralne pismenosti.
- Gostili številne slovenske avtorje in ilustratorje, ki so otroke in mlade nagovarjali k branju kakovostne literature. Med drugim smo gostili: Hano Stupica, Mašo P. Žmitek, Boštjana Gorenca Pižamo, Nino Mav Horvat…
- Skupaj z Osrednjo knjižnico Celje pripravili bralna srečanja oz. bralne urice na otroškem in mladinskem oddelku z naslovom V soboto beremo skupaj! V knjižnici! Doma pa vsak dan!, na katerih so mladi prostovoljci prebirali različna dela ter z otroki ustvarjali na temo izbranih del. Zbirali kakovostno otroško in mladinsko literaturo.
- Zbranih preko 700 različnih del so podarili v dobrodelne namene. Organizirali dobrodelni stand up večer, ki ga je obiskalo 60 obiskovalcev. Skupno smo zbrali 1000 evrov prostovoljnih sredstev za nakup kakovostne otroške literature za netradicionalne skupine.
- Zbrali 40 slik otrok celjskih javnih vrtcev, ki so jih podarili skupaj s knjigami otrokom v stiski, da jih spodbudijo k branju otroške literature.
V okviru projekta so izdali priročnik Polet s knjigo z 28 pripravami, ki predstavljajo kakovostne slovenske in tuje slikanice ter dejavnosti, ki jih lahko izvajamo v krogu družine pred branjem, med njim in po njem. Vse priprave so bile preizkušene tudi v praksi in so namenjene zlasti neformalnemu izobraževanju. Priročnik je lahko v pomoč tudi pri formalnem izobraževanju (v predšolskem in zgodnjem šolskem obdobju).
Mentorsko podporo projektu je nudila red. prof. dr. Dragica Haramija, vodja projekta pa je bil Kristjan Veber.
V obrazložitvi Mladinskega sveta Slovenije je projekt prejel nagrado, ker so knjige in bralno pismenost približali otrokom in mladostnikom, še posebej tistim iz socialno ranljivejših ozadij, otrokom s posebnimi potrebami in priseljencem. V okviru projekta so oblikovali tudi priročnik za branje kakovostnih knjig.