Protest pred celjskim zaporom


Na območju med celjskimi zapori in mestno tržnico se je včeraj ob 11. uri trlo pravosodnih policistov, vzrok pa ni bil kakšen izgred temveč njihov opozorilni protest. Z njim so želeli opozoriti na pomanjkanje zaposlenih, na kar opozarjajo že več let, prezasedenost zaporov, siceršnje neustrezne delovne razmere in anomalije novega plačnega sistema v javnem sektorju.

Utrinek s protesta v Ljubljani; foto: ZSSS

Šlo je za usklajen protest pravosodnih policistov po vsej državi, ki so se mu pridružili tudi zaposleni v Celju.

V Starem piskru, kot je stavba bolj poznana, in ki na pogled bolj sodi v obdobje Avstro-Ogrske kot v leto 2025, je že dlje časa nastanjenih nekaj vidnejših obsojencev, s čimer je varnostno tveganje še višje.

Pred kratkim je vlada pravosodnim policistom odobrila stalni dodatek na delo s tujci. Ob decembrski plači so še zadnjič prejeli dodatek za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela. Bruto plače zaposlenih, ki niso vodje so med 1.300 in 1.900 evrov.

Konferenca sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij je napovedala, da če z zahtevami ne bo uspešna, da bodo sindikalne aktivnosti zaostrovali. Kot o obliki protesta so resno razmišljali, da bi množično odšli na bolniško.

Zavod za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje

Z razstave ob 60-letnici mladoletniškega zapora; vir foto: Uprava Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij

V Zavod za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje sodišče na prestajanje zaporne kazni napoti mladoletnike z območja vseh sodnih okrožij v Republiki Sloveniji, ki so obsojeni na mladoletniški zapor. Sodišče napoti tudi mlajše polnoletne obsojence (do 23. leta starosti) z območja vseh sodnih okrožij, ki so obsojeni na kazen zapora nad eno leto do petih let ali njihov ostanek kazni po vštetju pripora ne presega petih let zapora, mlajše polnoletne obsojence (do 23. leta starosti) z območja sodnega okrožja Celje, ki so obsojeni na kazen do petih let zapora ali njihov ostanek kazni po vštetju pripora ne presega petih let zapora, ter obsojence do 26. leta starosti z območja sodnega okrožja Ljubljana, Kranj, Krško in Novo mesto, ki so obsojeni na kazen zapora do enega leta in šestih mesecev. Pripor v zavodu prestajajo priporniki, če je pripor odredilo Okrožno sodišče v Celju, in pripornice, če je pripor odredilo okrožno sodišče v Mariboru, Slovenj Gradcu, Murski Soboti ali na Ptuju. V zavodu v skladu z zakonom, ki ureja prekrške, izvršujemo tudi nadomestni zapor. Prostorska zmogljivost zavoda je 97 oseb.

Mladoletniški zapor v Celju je lani “praznoval” 60-letnico delovanja.

Eden o redkih vpogledov v zaporsko okolje je tudi slika košarkarskega koša na dvorišču, ki ga najdete na kompilaciji “Basket koši” Celje 2013 na 1’40”

Preberite tudi:

Celje znova dohiteva Kranj po številu prebivalcev