Nasilje v družini je neprijetna realnost v mnogih domovih. Iz današnjega poročila Policijske uprave Celje izstopa, da so policisti včeraj obravnavali štiri sume storitev kaznivega dejanja nasilja v družini.
Vsem nasilnežem so izrekli ukrepe prepovedi približevanja, dva od njih so pridržali. S PU Celje so sporočili, da jih bodo v nadaljevanju kazensko ovadili.
Policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini.
Državni zbor je leta 2016 potrdil spremembe Zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki vpeljujejo ničelno toleranco do nasilja v družini.
Prijava nasilja v družini
Zgornje informacije o postopku na policiji ob nasilju v družini so informativne in ne morejo nadomestiti pravno ustreznih določb slovenske zakonodaje.
Kaznivi dejanji, ki ju v okviru družine obravnava policija, sta:
- nasilje v družini po 191. členu Kazenskega zakonika (oškodovanec je polnoletna oseba) ter
- zanemarjanje mladoletne osebe in surovo ravnanje po 192. členu Kazenskega zakonika (oškodovanec je vsakdo, ki je mlajši od 18 let).
Podpora na poti iz nasilja
Žrtve nasilja lahko med drugim pokličejo na brezplačni SOS telefon 080 11 55, ki je 24-urna zaupna telefonska linija za ženske in otroke – žrtve nasilja v družini in intimnopartnerskih odnosih, na katero se lahko obrnejo za pomoč, podporo, informacije o katerikoli vrsti nasilja, oblikah pomoči, vaših pravicah in dolžnosti institucij.
Na razpolago je tudi zgibanka Nasilje v družini – ključne informacije za žrtve.