V današnjem poročilu Policijske uprave Celje sta opisani tudi dve drzni tatvini.
Prvo so včeraj obravnavali v Globokem na območju laške občine. Dva moška sta prišla do stanovanjske hiše. Medtem, ko je eden zamotil lastnico pod pretvezo, da pogledata teren, kjer bodo kopali jarke za optični kabel, je drugi vstopil v hišo in ukradel več zlatnine.
Drugo so obravnavali v Zagradu na območju občine Radeče. V tem primeru sta storilca občanko zamotila pod pretvezo, da prihajata iz elektropodjetja in da morata preveriti določene stvari glede napeljave. Tudi v tem primeru je eden vstopil v hišo in ukradel več zlatnine.
Policisti pogosto obravnavajo drzne tatvine iz stanovanjskih hiš, ki jih storilci izvršujejo zelo prefinjeno in pretkano, oškodovance pa tako zavedejo, da mine kar nekaj časa, preden ugotovijo, da so bili okradeni. Ker so ljudje (običajno gre za starejše občane) še vedno premalo previdni ali pozorni do neznancev, ki pridejo na njihove domove in jih ogovorijo, ne bo odveč nekaj opozoril.
Občanom svetujejo, naj imajo svoje nenapovedane “obiskovalce” ves čas pod nadzorom in naj jih brez potrebe ne vabijo v stanovanjske prostore. Ob odhodu od doma, četudi “stopijo samo za vogal”, naj hišo vedno zaklenejo, ključ pa vzamejo s sabo.
Če se osebe izdajajo za serviserje, izvajalce raznih del ipd., jim svetujejo, naj vedno zahtevajo na vpogled identifikacijsko izkaznico ali delovni nalog. Ob tem naj bodo pozorni tudi na videz oseb (njihova oblačila, govor, morebitne posebnosti) in na vozilo, s katerim so se te osebe pripeljale (znamko, barvo, tip in registrsko številko vozila).
Če kljub previdnostnim ukrepom postanejo žrtev kaznivega dejanja, priporočajo, da takoj obvestijo policijo na številko 113 ali najbližjo policijsko postajo. Policijo naj pokličejo tudi, če zaznajo pojav neznanih oseb in vozil in se jim njihovo vedenje ali zadrževanje na določenem kraju zdi sumljivo (če neznanci na primer opazujejo objekt). Če želijo ostati anonimni, lahko pokličejo tudi na anonimno številko policije 080 1200.
Preberite tudi: