80 let od legendarne osvoboditve zapornikov iz celjskega Starega piskra


Na današnji dan mineva 80 let od ene najbolj drznih akcij narodnoosvobodilnega boja, izpeljano v obdobju okupacije in nemške zasedbe Celja.

V noči s 14. na 15. december 1944 je skupina šestih celjskih aktivistov, preoblečena v nemške uniforme, s pomočjo zaporniškega paznika osvobodila zapornike v celjskem zapiru oz. Starem piskru. To so bili: Jože Gaber, Ivo Grobelnik, Martin Klančišar, Dominik Lebič, Riko Presinger in Jože Zelinka.

Brez enega samega strela so osvobodili okoli 130 zapornikov. Akcija je takrat odmevala po vsej Evropi, o njej pa je poročal tudi takrat izjemno vplivni britanski radio BBC.

Ob okrogli obletnici je celjski župan Matija Kovač zapisal: “Osvoboditev Starega piskra ostaja simbol izjemnega poguma in domoljubja, ki še danes navdihuje. Spomin na ta veličasten dosežek je opomin, da svoboda zahteva pogumne ljudi in odločna dejanja. Naj zgodba šesterice in vseh osvobojencev nikoli ne utone v pozabo.”

Ivan Grobelnik je umrl pred dvema letoma v 102. letu starosti, v domačem mestu pa so mu v poznih letih nadeli tudi naziv častnega občana.

Venci v Starem piskru; foto: MOC

Stari pisker je danes ena od stalnih razstav Muzeja novejše zgodovine Celje. Samo ime je star ljudski izraz za celjski zapor, ki v poslopju nekdanjega minoritskega samostana deluje že vse od 19. stoletja. Zapor je v zgodovinskem spominu Slovencev, še posebej pa prebivalcev Celja in okolice, tesno povezan z najtemnejšim obdobjem naše še ne tako oddaljene preteklosti – nemško okupacijo med drugo svetovno vojno. Takrat je namreč okupator vanj zapiral zavedne Slovence, antifašiste, člane in podpornike odporniškega gibanja, na dvorišču zapora pa je v letih 1941 in 1942 brez kakršnekoli sodbe v šestih streljanjih ustrelil 374 talcev.

Del razstave v Starem piskru; foto: MNZC

Danes je del Starega piskra – dvorišče ter spominska soba v nekdanji zaporniški mučilnici – memorialni prostor, dislocirana enota našega muzeja s prenovljeno muzejsko postavitvijo, v ospredju katere je 35 originalnih poslovilnih pisem talcev s celjskega območja, zaprtih in ustreljenih v zaporih  v Celju in Mariboru v letih 1941 in 1942.

Preberite tudi:

Na ogled razstava o razvoju grba grofov Celjskih (foto)