Medobčinska splošna knjižnica Žalec na dan slovenskih splošnih knjižnic – 20. novembra, pričenja osmo sezono branja starejših. Projekt se imenuje Savinjčani beremo, v njega pa so vključeni občani šestih občin Spodnje Savinjske doline, ki jih sicer Medobčinska splošna knjižnica Žalec pokriva s svojo dejavnostjo. Pogovarjali smo se z gospo Ireno Štusej, koordinatorko projekta. Prijazno nas je popeljala skozi literarni svet v katerem vsakodnevno sodeluje ter nam predstavila pestro dogajanje, ki ga ponuja knjižnica.
O glavnem namenu projekta Savinjčani beremo…
»Branje starejših Savinjčani beremo je namenjeno odrasli populaciji bralcev, ki jih nobena institucija sicer ne vključuje v organizirano in vodeno branje. Izkušnje knjižničarjev dokazujejo, da je običajni bralec v poplavi tuje in slovenske književne produkcije zmeden in da potrebuje usmeritev. Cilj je seveda promocija branja nasploh, posebej pa slovenskih avtorjev, zahtevnejših prevodnih del in nekaterih žanrov. Želimo vključiti starejšo populacijo za doseganje kakovostnega in izpolnjenega življenja.«
Organizacija in potek projekta…
»Knjižnica predstavi projekt v medijih in na svoji domači internetni strani. Projekt je v vseh občinah predstavljen istočasno in celostno. Predvideva sodelovanje vseh predvidenih kadrov za motiviranje in pridobivanje članov. Včlanjeni prejmejo priporočilni seznam branja, na katerem so dela slovenskih in tujih avtorjev ter dopis, s katerim predstavijo časovni potek projekta. Branje traja do konca aprila naslednje leto. Posameznik prebere najmanj pet naslovov, svoje vtise in občutja o prebranem pa zapiše in odda konec aprila v knjižnici. Če so morda prvo sezono branja bralci pričakovali, da bodo morali obnavljati vsebine kot v času šolanja, zdaj že vedo, da gre predvsem za to, na kakšen način so se jih vsebine dotaknile, kako vplivajo na njihovo čustvovanje in razumevanje sveta in ljudi v njem. Sledi zaključno srečanje v maju, kamor so povabljeni vsi, prav tako pa tudi slovenski avtorji del, vključenih v projekt.«
O literaturi in zaključni prireditvi…
»Na priporočilnem seznamu branja so dela slovenskih in tujih avtorjev, ki sicer niso med najbolj izposojenimi in popularnimi. Izberejo jih bibliotekarji, vsako leto izbirajo tudi med predlogi bralcev. Poudarek je na slovenskih avtorjih, po katerih bralci običajno sežejo le po izrecnem priporočilu, manj iz lastnega vzgiba. Mnogi slovenski avtorji so potem gostje na zaključni prireditvi, na kateri povedo svoje mnenje o bralnem projektu, o vsebinah, po uradnem delu pa klepetajo z bralci o svojem ustvarjanju. V sedmih letih so bili na srečanjih številni slovenski pesniki in pisatelji: Feri Lainšček, Tone Partljič, Suzana Tratnik, Neža Maurer, Ervin Fritz, Igor Karlovšek, Sonja Porle, Marko Repnik, Matjaž Pikalo, Mira Delavec, Jure Černič, Evald Flisar, Peter Kolšek, Iztok Jarc, Nada Polajžar, Dušan Merc in mnogi drugi. Na zaključku so tudi glasbeni gostje, doslej so bili to skupina Halgato, Adi Smolar, Vlado Kreslin, duet Mi2 in nekateri drugi.«
Številčno sodelovanje…
»Prvo sezono branja je bilo včlanjenih 65 bralcev, pretekle sezone pa so segli že do števila 270. Šolske knjižnice so promotorji projekta tudi med učitelji; vključenih je lepo število učiteljev osnovnih šol Spodnje Savinjske doline. Projekt podpirajo vsi ustanovitelji knjižnice, saj finančno podprejo izvedbo zaključne prireditve, prav tako nekateri sponzorji, ki jih vsako leto pridobimo na novo.«
Ostali projekti, ki nastajajo pod okriljem Medobčinske splošne knjižnice Žalec…
»Žalska knjižnica je tudi sicer prepoznavna po projektih promocije branja. Osmo sezono potekajo študijsko bralna srečanja v okviru projekta Beremo z Manco Košir, letošnje leto so jih poimenovali LITERARNO VALOVANJE PO SPODNJI SAVINJSKI DOLINI. Na njih se pogovarjajo o prebranih vsebinah ter odkrivajo in predstavijo lokalne avtorje. Srečanja so vsak mesec v drugi občini. Gre za skupen projekt Medobčinske splošne knjižnice Žalec in UPI Ljudske univerze Žalec. Zelo odmeven projekt je postalo branje najmlajših, imenovano TUDI MALI SAVINJČANI BEREJO. Vključuje predšolske otroke od 4. do 6. leta starosti, ki se v projekt vpišejo v vrtcu. Berejo skupaj s starši, se z njimi pogovarjajo in družijo na prijeten način. Knjige si sposodijo v splošni knjižnici, kamor se malčki vpišejo brezplačno. O vsebinah pripovedujejo v svoji skupini v vrtcu. Na koncu sezone izdelajo skupinsko ilustracijo na temo prebranih zgodbic. V projekt so letos vključeni vrtci občin Polzela, Prebold, Vransko-Tabor in Žalec, sodelovalo bo predvidoma 570 otrok. Zaključki bodo v mesecu aprilu v vseh občinah, na prireditvi pa bo malim bralcem priznanja podelil tamkajšnji župan.«
Praznični december…
»Pestro je dogajanje v Medobčinski splošni knjižnici Žalec, vse pa je povezano s knjigo. Naj naštejem nekaj njihovih prireditev v decembru, v katerih je moč zaznati utrip njihovega dela. V začetku decembra bo predstavitev Dramske sekcije Teloh Kulturnega društva Ivan Cankar Tabor, in sicer v okviru uspešnega projekta UTRIP DOMOZNANSTVA. Takoj za tem bo predstavitev nove knjige Matjaža Lesjaka, domačina, Babji mlin. V nadaljevanju so zaposleni v knjižnici in učenci Glasbene šole Risto Savin Žalec pripravili recital Ljubezen naj gre vedno v cvet: večer, posvečen Franetu Milčinskemu- Ježku ob 100-letnici njegovega rojstva. Zanimivo bo video predavanje Janina Klemenčiča Z nahrbtnikom po vseh celinah. Brezplačen bo tečaj uporabe Cobissa, izposoje e-knjig ter uporabe on-line podatkovnih baz. Zanimivo bo predavanje v sodelovanju z Waldorfsko šolo Žalec S srcem v šoli. Ker je mesec december prazničen mesec, bodo vse pravljične ure v Žalcu, v Grižah, Libojah, na Polzeli, v Braslovčah, v Preboldu in na Ponikvi dišale po praznikih, največje presenečenje pa bo za otroke obisk Božička v knjižnicah, več na www.zal.sik.si.«
Fotografije: Medobčinska splošna knjižnica Žalec (uradna spletna stran)