Ob letu generala Rudolfa Maistra v Osrednji knjižnici Celje izdali knjigo z naslovom Ko je Maister zaplul po Savinji (foto)


V Osrednji knjižnici Celje so v četrtek predstavili novo grafično izdajo zgodbe za mlade o Rudolfu Maistru in celjskih gimnazijcih z naslovom Ko je Maister zaplul po Savinji

Knjigo je celjska knjižnica v sodelovanju z I. gimnazijo v Celju izdala ob letu generala Rudolfa Maistra. Knjiga govori o celjskem obdobju generala in njegovem sodelovanju pri ustvarjanju takrat tajnega literarnega glasila celjskih gimnazijcev z naslovom Savinja. Še posebej je namenjena najstnikom, starim nekje od 12 let naprej.

Izdelana je z bralcem v mislih, saj želi mladim na čim bolj zanimiv način predstaviti dogajanja, ki so se odvijala na I. gimnaziji Celje in v okolici ter žalostne usode mnogih, po današnjih standardih še mladoletnih otrok, ki so bili primorani odpotovati na fronte prve svetovne vojne.

Besedilo zgodbe je zapisal Urh Ferlež, bivši dijak I. gimnazije v Celju, ki je že v preteklosti raziskoval tematiko, o kateri piše v knjigi. Ti dogodki so bili do sedaj opisani samo v znanstvenih člankih in zgodovinskih učbenikih, novonastala knjiga pa jih bo približala tudi mladim. Ilustracije za knjigo je izdelala Lucija Karničar, nekdanja dijakinja kranjske gimnazije.

Mladim na zanimiv način približajo Rudolfa Maistra in njegovo delovanje v Celju
Urh Ferlež

Avtor besedila Urh Ferlež nam je pojasnil, kako je iz zgodovinskih dejstev sestavil zgodbo, da bo pritegnila tudi tiste najstnike, ki mogoče ne tako radi posežejo po knjigah. Povedal je, da je v središče dogajanja postavil njihove vrstnike, ki so živeli stoletje v preteklosti. Zgodba vsebuje tudi tajno društvo, skrivna sestajanja, vmes je malo pomešane ljubezni in raznih šolskih zapletov, na koncu pa razplet, ki je začetek vojne in odhod na fronto. Ob tem je zaključil: “Mislim, da bo zgodba v tej kratki publikaciji, ki ima vzpone in padce, za nekoga v 21. stoletju, ki ni najbolj navdušen nad branjem, zanimiva.”

Za Urha napisati besedilo ni bilo preveč zahtevno, saj je imel to področje že dodobra raziskano, se je pa prvič srečal z delom v ekipi: “Je bilo veliko usklajevanja, veliko pogovorov in veliko problemov, ki smo jih pa na koncu vse rešili.

Lucija Karničar

Isto smo vprašali tudi ilustratorko Lucijo Karničar. Zanimanje najstnikov v zgodbo je želela doseči s tem, da z ilustracijami vzpodbuja bralčevo domišljijo. Te je izdelala tako, da niso do potankosti zarisane, zato si lahko vsak bralec po svoje sestavi doživetje zgodbe iz sličic, ki so narisane.

To je za njo sicer prvi večji projekt. Pred samim ustvarjanjem je veliko pozornosti posvetila izgledu takratnih oblačil, stavb in drugih predmetov, saj so se ti razlikovali od današnjih. Pri izdelovanju ilustracij si je pomagala tudi s starimi fotografijami Celja ter prebrala druge podobne stripe.

Urednica knjige Alenka Hren Medved, ki je vodila predstavitev knjige, nam je pojasnila, da so z izdelavo pričeli spomladi.